هدر موبایل
1389/06/24 11:23:00
سرویس بین الملل
الهیان با اشاره به همکاری‌ ایران با بازرسان آژانس تاکیدکرد:

انتظار گزارش منصفانه از سوی آژانس را داشتیم

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: با توجه به همکاری جمهوری اسلامی ایران با بازرسان آژانس انتظار حسن نیت و ارائه گزارش منصفانه از سوی این سازمان را داریم.

"زهره الهیان" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در واکنش به اعاهای "یوکیا آمانو" مدیرکل آژانس در نشست آغازین شورای حکام که از نپذیرفتن دو بارزس این سازمان از سوی ایران انتقاد کرده بود، گفت: صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران بارها برای آژانس ثابت شده و تاکنون بازرسی‌های زیادی صورت گرفته و تمام شرایط را جمهوری اسلامی برای این بازرسی‌ها فراهم کرده است.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با تاکید بر لزوم منصفانه و حقوقی برخورد کردن بازرسان آژانس با فعالیت‌های هسته‌ای کشورها طبق مقررات این نهاد بین‌المللی، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی طبیعتا نسبت به بازرسانی که گزارش غیرواقعی داده و مغرضانه برخورد کنند، اجازه فعالیت نخواهد داد.

وی با اشاره به بازرسی‌های مکرر بازرسان آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خاطرنشان ساخت: براساس این بازرسی‌های متعدد، هیچ وقت گزارشی مبنی بر تولید سلاح هسته‌ای در ایران مشاهده نشده است.

الهیان با اشاره به تصویب قانون صیانت از دستاوردهای هسته‌ای ایران که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است، خاطرنشان کرد: طبق این قانون همه مسئولین موظفند که در چارچوب مقررات "ان پی تی" با مسئولان و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کنند.

وی افزود: با توجه به همکاری جمهوری اسلامی ایران با بازرسان آژانس انتظار حسن نیت و ارائه گزارش‌های منصفانه و بی‌طرفانه از سوی این سازمان را داریم.

"یوکیا آمانو"، مدیرکل آژانس روز دوشنبه در نطق آغازینش در برابر 35 عضو شورای حکام درباره "اجرای توافقنامه پادمان‌ها در جمهوری اسلامی ایران" بدون توجه به حق قانونی ایران برای انتخاب بازرسان آژانس خاطرناشن کرد: با نهایت تاسف از تصمیم ایران برای نپذیرفتن انتصاب دو بازرس که اخیرا در ایران بازرسی‌هایی انجام داده بودند، مطلع شدم.

مدیرکل آژانس در ادامه گفت: یک بار دیگر از ایران می‌خواهم در تصمیم مورخ 16 ژانویه 2007 خود که از آژانس درخواست کرد از انتصاب 38 بازرس صرف نظر کند، تجدیدنظر کند.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده بود که دو بازرس مذکور گزارش‌های محرمانه‌‌ای را که برای آژانس جمع‌آوری شده بود را در اقدامی غیرقانونی به رسانه‌ها انتقال داده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet