خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/06/24 11:32:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت‌پیشه:

استفاده ازحضور مردم یکی از تجارب دوران دفاع مقدس است

**حشمت‌الله فلاحت‌پیشه یکی از تجارب مهم دوران دفاع مقدس را استفاده از حضور مردم در صحنه خواند و گفت: در جنگ دفاع مردمی سامان یافت که بر اساس این تجربه همواره بایستی از حضور همیشگی مردم در صحنه‌های مختلف سیاسی بهره جست، چرا که تا زمانی که مردم در صحنه حضور داشته باشند هیچ تهدیدی علیه ایران نمی‌تواند عملیاتی شود.

رییس کمیته سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در شرایط کنونی می‌توان با الگوبرداری از زمان دفاع مقدس سیاست‌های دفاعی کشور را بهبود بخشید و از تجارب آن زمان بهره جست که یکی از این تجارب حضور مردم در صحنه‌ی جنگ و پشتیبانی از نظام است.

وی در ادامه با این تحلیل که هنوز ایران با تهدید امنیتی از خارج مواجه است،‌ افزود: کسانی که جنگ عراق را سامان دادند هنوز برای ایران نقشه می‌کشیدند، چرا که نمی‌خواهند ایران قدرتمند و خارج از قلمروی استراتژیک‌شان را ببینند.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: به طور نمونه نماینده ویژه ایالات متحده و معاون وزیر خارجه وقت آمریکا در سال‌های 58 تا 59 یکی از مسئولان راه‌اندازی جنگ عراق علیه ایران بود که در این راستا علاوه بر مسافرت به کشورهای عربی با مقام‌های عراقی نیز رایزنی‌هایی را انجام می‌داد. همین فرد طراح لشکرکشی سال 2001 آمریکا به منطقه خاورمیانه با هدف حمله به عراق، سوریه، افغانستان و لبنان و حتی ایران بود. این طرح را در حال حاضر اوباما در قبال ایران با هدف مشغله‌سازی برای ایران پیش می‌برد. این رویکرد نشان می‌دهد در شرایط کنونی بایستی با الگوبرداری از دوران دفاع مقدس با ساماندهی دفاع مردمی، سیاست‌های دفاعی را بهبود بخشیم.

وی هم‌چنین با بیان این‌که با گذشت زمان انتقال ارزش‌ها و واقعیات مربوط به دوران دفاع مقدس به نسل‌های بعدی با دشواری بیشتری مواجه می‌شود، گفت: به طور طبیعی نسل اصلی جنگ خانه‌نشین شده و اکنون نسل دوم جنگ وظایف را به عهده دارد؛ اما با این وجود به دلیل شرایط دوران جنگ ایثارگران واقعی می‌توانند نقش اساسی را در جامعه ایفا کرده و ارز‌ش‌ها و مفاهیم آن دوران را به نسل جدید انتقال دهند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در خانه ملت خاطرنشان کرد: البته در شرایط کنونی بخش اعظم افرادی که وظیفه‌ی جنگ را به دوش داشته و ایثارگر اصلی به شمار می‌آیند، بدون هیچ ادعایی خانه‌نشین شدند و متاسفانه معدود افرادی با نام ایثارگری تلاش کردند که از این موضوع استفاده شخصی کنند که این رویکرد به انتقال ارزش‌ها و واقعیات زمان جنگ به نسل‌های بعدی ضربه می‌زند.

فلاحت‌پیشه با تاکید بر این‌که بایستی برای انتقال ارزش‌ها و مفاهیم دوران جنگ به نسل‌های جدید به سراغ ایثارگران واقعی رفت، گفت: رفتن به سراغ افرادی که ایثارگر واقعی بودند و در شرایط کنونی در حاشیه تحولات سیاسی و اجتماعی قرار گرفتند یک ضرورت به شمار می‌آید، چرا که این افراد آسیب‌های جدی را هم خود و هم خانواده‌شان در دوران جنگ به جان و دل پذیرفته‌اند و به جای آن‌که ممکلت مدیون این افراد باشد آنها خود را مدیون این کشور می‌دانند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه با تاکید بر این‌که کسی در ایران حق منتفی کردن حقوق ایرانیان در طول دوران جنگ برای دریافت غرامت جنگی را ندارد، اظهار کرد: با این وجود در حال حاضر دریافت غرامت جنگی با مصلحت‌اندیشی در قبال عراقی‌ها مطرح می‌شود، بدان معنا که با توجه به تلاش ایران برای استقرار و سامان وضعیت سیاسی و اقتصادی در عراق و اثبات حسن نیتش در این رابطه، بایستی مصالح و مصلحت‌های عراق امروز را در نظر گرفت.

فلاحت‌پیشه با تاکید بر این‌که باید موضوع دریافت غرامت جنگی از عراق در فضای حسن نیت حل شود، گفت: عراقی‌ها باید قدر ایرانی‌ها را بدانند، زیرا در شرایط بد امنیتی، سیاسی و اقتصادی عراق هنوز به صورت عملی و عملیاتی موضوع غرامت را به عنوان فشاری به عراق مطرح نکردند و این موضوع را در قالب اصل حسن نیت دنبال می‌کنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که آمریکایی‌ها و برخی کشورهای عربی همچون کویت در شرایط بسیار بد عراق، بخشی از بودجه این کشور را تحت عنوان غرامت‌های جنگی به خود اختصاص داده‌اند.

این نماینده اصولگرای مجلس با اشاره به مواد هفت و هشت قطعنامه 598 سازمان ملل متحد مبنی بر این‌که دریافت غرامت ایران از عراق جزو حقوق پایدار ایرانیان است، گفت: این موضوع جزو یکسری از نقاط اختلافی است که باید بین ایران و عراق تسویه گردد. یکی از راه‌های این امر الگوبرداری از کشورهای غربی در مورد پرداخت غرامت جنگ جهانی دوم بود که این کشورها برای نشان دادن حسن نیت‌شان تمام غرامت‌ها را پرداخت نمودند.

فلاحت‌پیشه تاکید کرد: از آنجا که آسیب‌های بسیاری از دوران هشت سال جنگ تحمیلی به مردم مرزنشین رسیده، دریافت غرامت جنگی از عراق یک امر ضروری است.

وی در پایان در قالب راه‌حلی برای دریافت چگونگی غرامت جنگی ایران از عراق گفت: از آنجا که در حال حاضر مرز ایران و عراق از امکان و پتانسیل لازم دریافت سود سالیانه‌ی بالغ بر 80 میلیارد دلار برخوردار است، می‌توان با برنامه‌ریزی بلندمدت در این حوزه به راحتی در همین قالب غرامت و خسارت ایرانیان را تامین نمود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet