هدر موبایل
1389/06/24 11:34:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جعفرزاده:

در تبیین فرهنگ دفاع مقدس کوتاهی شده است

**رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم توجه کافی مسئولان به رزمندگان دوران دفاع مقدس، هم‌چنین گفت که اقدامات کافی برای تبیین فرهنگ حماسه و ایثار در سال‌های بعد از جنگ انجام نشده است.

سلیمان جعفرزاده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه آن‌طور که انتظار می‌رفت فرهنگ دفاع، ایثار، شهادت و از جان گذشتگی به عنوان سمبل و الگو در جامعه برای نسل‌های آینده و جوانان معرفی شود، این اتفاق نیفتاده و در این امر کوتاهی شده است و آن‌طور که فرهنگ دفاع و جهاد می‌توانست به عنوان یک دستاورد ملی، فرهنگی و دینی برای نسل‌های آینده تبیین شود، این اتفاق نیفتاده؛ به طوری که با گذشت بیش از 20 سال از پایان جنگ، حتی ما نتوانسته‌ایم مشکلات رزمندگان، ایثارگران و خانواده‌های شهدا را حل کنیم.

وی افزود: بعضی‌ها فکر می‌کنند سپاه، ارتش و نیروی انتظامی باید بیایند و از این فرهنگ دفاع کنند و آن را برای نسل‌های آینده در تاریخ ثبت کنند، در حالی که بخشی از این کار به سایر نهادها و دستگاه‌ها مربوط است که آنها در این کار همراه نیستند.

نماینده مردم ماکو و چالدران در خانه ملت یادآور شد: متاسفانه ما نتوانسته‌ایم برای نسل‌های آینده الگوسازی کنیم در حالی‌که در دوران دفاع مقدس فرصتی پیش آمده بود تا فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت به عنوان یکی از دستاوردهای خوب و ارزشمند در تاریخ ضبط و ثبت می‌شد؛ اما امروز هنوز شاهد دست و پنجه نرم کردن رزمندگان دوران دفاع مقدس با مشکلات هستیم و آن‌طور که باید به مطالبات این عزیزان که صرفا به فرمان امام و برای دفاع از خاک و ناموس میهن به جبهه‌ها رفته‌اند توجه نشده است.

جعفرزاده خاطرنشان کرد: حتی گاهی تصور می‌شود که این افراد برای برخی امتیازها یا مباحث مادی به جبهه رفته‌اند، در حالی که این‌طور نیست. آنها صرفا برای ادای دین و وظیفه و برای دفاع از کیان نظام اسلامی به جبهه رفتند و از خاک کشور دفاع کردند و برای اولین بار در تاریخ ایران نگذاشتند یک وجب از خاک کشور مورد تجاوز و در تصرف بیگانگان قرار گیرد. حق رزمندگان دفاع مقدس این نبود که ما تنها یک هفته را به دفاع مقدس اختصاص دهیم، چند همایش و سمینار برگزار کنیم و مقادیری هزینه کنیم اما از مشکلات اساسی آن‌ها غافل بمانیم.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: ما می‌توانستیم با توجه به مشکلات و منزلت این افراد خدمات بهتری به آنها ارائه دهیم که در دنیا هم الگو باشد و نسل‌های آینده بدانند که ما برای رزمندگان و ایثارگران که قهرمانان کشور هستند، احترام و ارزش قایل هستیم اما نه تنها توجهی به این افراد نشده بلکه هر روز آنها را از صحنه حذف کرده‌ایم.

وی افزود: امروز مخالفین انقلاب و نظام قصد دلسردی کسانی را دارند که روزی برای دفاع از کشور به جبهه‌ها رفته‌اند و این در حالی است که ما هنوز نتوانسته‌ایم در قالب قانون مشکلات این عزیزان را حل کنیم اما در بسیاری کشورهای حتی لاییک کسانی که از خاک کشورشان دفاع کرده‌اند، در تاریخ به عنوان قهرمان ثبت شده‌اند. حق این عزیزان از جمله جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های شهدا این نبود که بعد از 30 سال هنوز درگیر مشکلات خود باشند. بسیاری از رزمندگان ما امروز در عسر و حرج به سر می‌برند در حالی که در دنیا این گونه افراد نه مشکل مسکن دارند نه مشکل حقوق و نه مشکل درمان دارند و بسیاری از مشکلات‌شان را دولت حل می‌کند. ای کاش ما می‌توانستیم از این الگو استفاده کنیم و مشکلات این افراد را حل کنیم.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با ابراز امیدواری نسبت به این‌که در صورت ارائه لایحه خدمات رسانی به رزمندگان از سوی دولت بسیاری از مشکلات این قشر حل می‌شود، گفت: ما زمانی می‌توانیم این ایام را گرامی بداریم و برای نسل سوم انقلاب حرفی برای گفتن داشته باشیم که شاهد مشکلات رزمندگان دوران دفاع مقدس نباشیم. چطور می‌توانیم به جوانانمان بگوییم که کسانی از جان و مال‌شان گذشتند اما امروز به نان روز محتاج‌اند و دستگاه‌ها و ادارات به آن‌ها بی‌توجه‌اند، این باید به عنوان فرهنگ در جامعه ثبت و ضبط شود.

وی با تاکید بر لزوم پیگیری غرامت‌های جنگ نیز خاطرنشان کرد: متاسفانه در دوره‌های مختلف در این باره کوتاهی شده است و پیگیری غرامت‌های جنگ در عرصه بین‌المللی ضعیف بوده در حالی که ما موظف به احقاق مطالبات و حقوق مردم هستیم و نباید با هیچ کس در این رابطه تعارف نداشته باشیم. بلکه باید در هر مقطع به حقوق و مطالبات مردم در این باره توجه شود اما فرصت‌های زیادی را در این مدت برای پیگیری غرامت‌های جنگ از دست داده‌ایم.

رییس کمیسیون اجتماعی در پایان گفت: از تمامی مسئولان درخواست داریم که در سال تنها به بزرگداشت یک هفته‌ای دفاع مقدس اکتفا نکنند؛ چرا که ما باید یاد و خاطره این حماسه‌ها را در تاریخ ایران که پر از این ایثارگری‌هاست ثبت و ضبط کنیم و به نسل‌های آینده منتقل کنیم تا نسل‌های آینده بدانند که ما برای هر کسی که در راه وطن و خاک ایثارگری کند ارزش و احترام قایل هستیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet