هدر موبایل
1389/06/24 08:57:00
سرویس سیاسی
علاءالدین بروجردی:

پذیریش یا عدم پذیرش بازرسان آژانس حق هر کشوری است

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با رد اظهارات یوکیا آمانو، پذیریش یا عدم پذیرش بازرسان آژانس را طبق مقررات این سازمان،حق هر کشوری دانست.

"علاءالدین بروجردی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در واکنش به اعاهای روز دوشنبه یوکیا آمانو مدیرکل آژانس در نشست آغازین شورای حکام که از نپذیرفتن دو بارزس این سازمان انتقاد کرده بود، گفت: آقای آمانو به عنوان مدیرکل آژانس باید خود بیشتر به مقررات آژانس توجه کند.

نماینده بروجرد تصریح کرد: این حق طبیعی هر کشوری از جمله جمهوری اسلامی ایران است که طبق مقررات آژانس به بازرسی که مورد اعتماد نیست و از مقررات این سازمان تخطی می کند، اجازه ورود ندهد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی، خاطرنشان کرد: براساس این استدلال، مسئولان جمهوری اسلامی به دو بارزسی که قابل پذیرش ایران نبودند اجازه ورود نداده است.

بروجردی با اشاره به ادعاهایی که معمولا در گزارش های مدیرکل آژانس به آنها  پرداخته می شود، خاطرنشان ساخت: گزارش های  آمانو در آینده هم بر همین منوال خواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پایان با تاکید بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خاطرنشان کرد: در گزارش اخیر مدیرکل آژانس آمده که فعالیت های هسته ای ایران هیچ انحرافی نداشته و این مهمترین بخش گزارش آمانو است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس روز دوشنبه در نطق آغازینش در برابر 35 عضو شورای حکام درباره "اجرای توافقنامه پادمان‌ها در جمهوری اسلامی ایران" بدون توجه به حق قانونی ایران برای انتخاب بازرسان آژانس خاطرناشن کرد: با نهایت تاسف از تصمیم ایران برای نپذیرفتن انتصاب دو بازرس که اخیرا در ایران بازرسی‌هایی انجام داده بودند، مطلع شدم.

مدیرکل آژانس در ادامه گفت: یک بار دیگر از ایران می‌خواهم در تصمیم مورخ 16 ژانویه 2007 خود که از آژانس درخواست کرد از انتصاب 38 بازرس صرف نظر کند، تجدیدنظر کند.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده بود که دو بازرس مذکور گزارش‌های محرمانه‌‌ای را که برای آژانس جمع‌آوری شده بود را در اقدامی غیرقانونی به رسانه‌ها انتقال داده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet