هدر موبایل
1389/06/24 13:12:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
ذاکر:

محاکم قضایی آمریکا باید سریعا اجرای حکم ترزا لویس را متوقف کنند

**عضو کمیسیون قضایی مجلس با اشاره به صدور حکم اعدام یک متهمه آمریکایی گفت: طبق قوانین بین‌المللی کسی که دچار جنون ادواری است، در صورت ارتکاب جرم باید تبرئه شود.

به گزارش فارس، ترزا لویس زنی 41 ساله با نارسایی ذهنی است که هفت سال از زندگی خود را در زندان سپری کرده و در صف اعدامیان ایالت ویرجینیای آمریکا قرار گرفته و قرار است 23 سپتامبر ماه جاری اعدام شود.

وی به رابطه خارج از چارچوب خانواده و همچنین تهیه سلاح گرم و اجیر کردن دو نفر برای قتل همسر و ناپسری خود در سال 2002 متهم است.

در همین حال کن کوچینلی دادستان ویرجینیا حکم اعدام را برای ترزا با ذکر دلایلی که آن را ماهیت خشن جنایت و ارتکاب زنا توسط این متهمه عنوان کرده، موجه اعلام کرده است.

ترزا با وجود اینکه از نارسایی ذهنی رنج می‌برد، پس از بروز اتفاق فوق، مسئولیت اقدامات را پذیرفته و با پلیس همکاری کرد؛ وی حتی ماتیو شالنبرگر و رودنی فولر، دو نفری که قتل‌ها را مرتکب شدند را هم به پلیس معرفی کرده اما این در شرایطی است که برای این دو قاتل مجازات اعدام در نظر گرفته نشده و آنها فقط به حبس محکوم شده‌اند ولی ترزا با نارسایی ذهنی به اعدام محکوم است.

قاضی دادگاه، ترزا را با وجود نارسایی ذهنی "مغز متفکر " قتل‌ها معرفی می‌کند؛ در حالیکه این زن در چند تست هوش در زمره "عقب ماندگان ‌ذهنی " معرفی شده است؛ گفته می‌شود ترزا در زمان قتل‌ها از نارسایی‌های دیگری نیز رنج می‌برده که حکم اعدامش را زیر سؤال می‌برد.

برای آگاهی از مسائل حقوقی مربوط به پرونده‌ متهمان دارای نارسایی ذهنی به سراغ  سید سلمان ذاکر نماینده ارومیه و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس رفتیم تا با این حقوقدان از منظر حقوق بین‌الملل و حقوق بشر درباره پرونده ترزا گفت‌وگو کنیم.

ذاکر در ابتدای این گفت‌وگو با اشاره به نقض قوانین حقوق بشری در کشورهای غربی به ویژه آمریکا، گفت: در مورد پرونده خانم ترزا لویس باید بازنگری حقوقی صورت گیرد چرا که با توجه به ایراداتی که از سوی کارشناسان حقوقی و قضات بین‌المللی در مورد این پرونده وارد دانسته شده، نیاز به بازنگری در صدور حکم صادره در این باره ضرورت دارد.

وی افزود: به لحاظ قوانین حقوق بشری نباید به سرعت در این گونه موارد تصمیم‌گیری شود، چرا که از جمله موارد اثبات تحقق یک فقره جرم، وجود شرط عقل برای مجرم است به این معنا که شرط تحقق و اثبات یک جرم، بهره‌مندی مجرم از عقل سالم است.

نایب رئیس کمیسیون تحقیق مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در مورد این پرونده، خانم لویس دچار "جنون ادواری " بوده و کسی که دچار جنون ادواری است، در صورت ارتکاب جرم، براساس قوانین بین‌المللی باید تبرئه شود چرا که متهمی که مجنون است، قطعا در زمان ارتکاب جرم اختیار ندارد.

ذاکر اضافه کرد: البته هنوز هم براساس اظهار نظر کارشناسان حقوقی اتهامات وی ثابت نشده لذا این متهمه اقدام کننده در زمینه قتل‌های صورت گرفته هم نبوده است، لذا دادگاه و محاکم قضایی آمریکا نباید تمام قواعد بین‌المللی را برای تحقق خواسته‌های خود زیرپا بگذارند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه محاکم قضایی ایالات متحده باید سریعا اجرای حکم در مورد این متهمه را متوقف کنند، اظهار داشت: بنده به عنوان یک عضو کمیسیون قضایی و نایب رئیس کمیسیون تحقیق مجلس، هرگونه اقدام خلاف قوانین بین‌المللی علیه این متهمه را محکوم می‌کنم.

عضو کمیسیون قضایی مجلس خاطرنشان کرد: حمایت ما از این متهمه، به لحاظ قوانین بین‌المللی و در راستای دفاع از حقوق بشر است تا قضات محاکم قضایی آمریکا عادلانه‌تر تصمیم بگیرند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet