خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/24 13:25:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رنجبرزاده:

برای حضور تمام وقت پزشکان متخصص در بیمارستانها باید رضایتشان را جلب کنیم

**عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره چالش‌های موجود در آموزش پزشکی گفت: اگر می‌خواهیم پزشکان متخصص به صورت تمام وقت در بیمارستان‌های دولتی حضور داشته باشند - که به نفع مردم، بیماران و آموزش پزشکی است- باید با فراهم کردن امکانات رضایت آنها جلب کنیم تا دغدغه‌های مطب و کار کردن در بخش خصوصی نداشته باشند.

اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی خود از وضعیت آموزش پزشکی در کشور تصریح کرد: برخی پزشکان به صورت تمام وقت جغرافیایی در کنار دانشجو و بیمار حضور فعال دارند اما پایین بودن حقوق مانع ادامه فعالیت آنها می‌شود.

وی گفت: چالش دیگر در نحوه گزینش و ادامه تحصیل پذیرفته شدگان پزشکی است که باید متناسب با مناطق مختلف باشد اگر اینگونه نباشد همان راهی که هم‌اکنون می‌رویم و انتقادی که همیشه وجود دارد، ادامه می‌یابد.

وی با بیان اینکه چند فاکتور، مولفه یا عامل موجب می‌شود که کیفیت آموزش پزشکی بالا یا پایین باشد، گفت:« فراهم آوردن شرایط تحصیل برای دانشجویان رشته پزشکی به لحاظ رفاهی و خوابگاهی»،« امکانات آموزشی»،« تجهیزات پزشکی»،« بیمارستان‌های آموزشی و دولتی»، « کیس بیماران در دسترس» و« تغذیه و تامین آرامش » عواملی است که در ارتقای کیفیت آموزش دانشجویان پزشکی دخالت دارد که از این منظر در بعضی نقاط دچار ضعف هستیم.

نماینده مردم اسدآباد در خانه ملت ادامه داد: در تامین خوابگاه‌ و دیگر رفاهیات کمبودها و کاستی‌هایی وجود دارد، به تعبیر بهتر به لحاظ افزایش حجم دانشجو رشد کافی برای امکانات رفاهی در اختیار دانشجویان پزشکی قرار نمی‌گیرد، لذا دانشجویان به صورت پراکنده برای تامین رفاهیات رایزنی می‌کنند که این امر به تحصیلات آنها آسیب می‌رساند.

وی با بیان اینکه آموزش پزشکی از جهات دیگر هم از جمله اساتید قابل بررسی است، گفت: اساتید در آموزش پزشکی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند و از اثرگذارترین مولفه‌ها در آموزش دانشجویان پزشکی اساتید هستند، به عبارتی معلمین علم پزشکی در انتقال علوم پزشکی به دانشجویان خیلی موثرند لذا این اساتید باید رضایت کافی و کامل داشته باشند تا تمام وقتشان را صرف آموزش کنند و کمتر به امور و مسایل جنبی دیگر بپردازند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت همچنین خاطرنشان کرد: اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی تکلیفشان مشخص است چراکه به شکل علوم پایه و تمام وقت هستند و مطالعات خوبی دارند لذا مشکلی در علوم پایه نداریم، اما در سطح بالینی و بالاتر ضرورت دارد که اساتید در کنار بیماران و دانشجویان به صورت مستمر و مداوم حضور فعال داشته و دغدغه‌های مطب و کار کردن در بخش خصوصی و جاهای غیر از بیمارستان‌های آموزشی را نداشته باشند.

وی افزود: لازمه‌ تحقق این امر داشتن اساتید و متخصصین تمام وقت در بیمارستان‌های دولتی است، ضمن اینکه پزشکان مذکور باید به لحاظ درآمدی وضعیت مطلوبی داشته باشند که برایشان اغنا کننده باشد تا ضرورتی برای تاسیس مطب و حضور در جاهایی غیر از بیمارستان‌های دولتی در ذهنشان ایجاد نشود.

رنجبرزاده درباره ریفورم یا اصلاح آموزش پزشکی گفت: بازنگری در آموزش یک امر ضروری است نه فقط برای یک دوره خاص، بلکه برای همه دوره‌ها ضرورت دارد به نحوی که همیشه مطابق با پیشرفت همه علوم تکنیک‌های آموزشی ما هم حتما در حال تغییر باشد، این یک ضرورت و امر واجب است.

وی درباره اینکه چرا با توجه به بررسی و تدوین این بازنگری هنوز عملیاتی نشده، گفت: تنها نوشتن روی کاغذ و اعلام بخشنامه کار را تمام نمی‌کند، بلکه باید زمینه‌ها و راهکارهای لازم برای اجرای ریفورم یا بازنگری ایجاد شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت افزود: راهکارهای لازم برای اعمال ریفورم، تامین رفاهیات، امکانات، آماده بودن دانشجویان و هدایت اساتید برجسته به بیمارستان‌هایی هیات امنایی یا تمام وقت است، اساتیدی که علاقمند باشند حداکثر وقتشان را در کنار بیمار و دانشجو بگذارنند، بنابراین امکانات، اعتبارات و پشتوانه‌های اعتباری خاصی لازم است تا برنامه بازنگری اجرا شود، اگر بازنگری صرفا ابلاغ شود اما اساتید آمادگی همکاری و دانشجویان آمادگی یادگیری نداشته باشند و امکانات و رفاهیات تامین نشود بازنگری عملیاتی نخواهد شد.

وی ادامه داد: بنابراین نخست باید زیرساخت‌ها آماده شود و پس از آن بتوانیم ریفورم یا بازنگری آموزشی را اجرا کنیم، لذا اگر تاخیری وجود دارد در ابلاغ نیست بلکه در آماده نبودن ساز و کارها و زمینه‌های پیش‌روی این طرح است.

رنجبرزاده درباره اعتقاد برخی کارشناسان مبنی بر اینکه ریفورم یا بازنگری در دست تدوین، براساس کار کارشناسی نیست، اظهار کرد: منظور این است که حتما باید تمام زوایای کار مشاهده و بررسی شده باشند که حتما دیده نشده، زیرا مسایلی که در آینده‌ باید در کنار این طرح قرار گیرد، وجود ندارد، ضمن اینکه طرح را متناسب با شرایط فعلی و حال دیده‌اند و به صورت بینابین عمل کرده‌اند، که پاسخگو نیست.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان همچنین خاطرنشان کرد: ضرورت‌های جامعه هدف، لزوم بازنگری را ایجاب می‌کند و یکی از ضرورت‌های انجام بازنگری در آموزش پزشکی، اجرای طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع است.

وی با بیان اینکه برای تحقق اهداف پزشک خانواده و سیستم ارجاع، بنیاد آموزش پزشکی کشور باید از ریشه و بن تغییر کند، گفت: این درحالی است که ما هنوز یک طرف قضیه را نداریم زیرا اگر بخواهیم طرح پزشک خانواده را درست اجرا کنیم پزشکان آموزش دیده با یک چشم انداز مفید و موثر نیاز داریم.

وی گفت: اما متاسفانه امروز پزشکان خانواده در روزمره‌گی کار می‌کنند که این امر نهایتا منجر به یاس، ناامیدی و رها کردن کار خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از اهداف بازنگری در آموزش پزشکی، به کارگیری پزشکان عمومی به عنوان پزشک خانواده است چراکه هم‌اکنون تعداد بسیار زیادی از پزشکان عمومی در سالیان سال از درمان جدا می‌شوند و گوشه خانه نشسته و نیرویشان را صرف مطالعه می‌کنند تا شاید دریچه‌ای به رویشان برای حضور در تخصص باز شود.

به گفته این نماینده مجلس، اگر پزشکان عمومی و خانواده به یک منبع درآمد بالاتری برسند و بتوانیم آنها را راضی کنیم به نحوی که احساس کنند زندگی خوبی دارند دیگر ضرورتی ندارد که این همه تلاش کنند تا به تخصص برسند زیرا هم‌اکنون تمام فشاری که متحمل می‌شوند به دلیل تفاوت درآمدی است که در سطح تخصص و عمومی وجود دارد لذا باید به سمتی برویم که همه این‌ موارد در یک برنامه کلی و جامع دیده شود در غیراینصورت برنامه‌ها منجر به شکست می‌شود.

نایب رییس کمیسیون بهداشت درباره توزیع نیروی پزشک گفت: نیروی پزشک ما از استاندارد جهانی کمتر نیست، مشکل کمبود پزشک در برخی مناطق توزیع نامناسب نیروی پزشک است علت هم این است که آموزش پزشکی ما از ابتدا فاقد برنامه بود.

وی افزود: اگر پزشکی که در تهران زندگی می‌کند را با فشار به سیستان و بلوچستان اعزام کنند هزار واسطه - از رییس جمهور گرفته تا مسوولان دیگر- به جریان می‌اندازد تا به تهران بازگردد، بنابراین برای مناطق محروم و استان‌های مختلف باید نیروی مورد نیاز همان استان‌ها را تربیت کنیم و تا برای همیشه همانجا باقی بمانند.

رنجبرزاده خاطرنشان کرد: در هر استان افراد نخبه، باهوش و علاقمند به رشته پزشکی وجود دارند، بنابراین باید در تمام استان‌ها به اندازه کافی و متناسب با پزشک خانواده در تمام رشته‌های پزشکی دانشجو پذیرش کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: در امور مختلف باید همین امروز به فکر باشیم و برنامه‌ریزی کنیم تا چند سال دیگر کمتر دغدغه این مباحث را داشته باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet