خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/06/24 18:34:00
سرویس اقتصادی
نماینده بم خبر داد:

پیگیری نمایندگان برای افزایش قیمت خرید تضمینی خرما

**نماینده مردم بم با تاکید بر اینکه قیمت تضمینی اعلام شده برای خرید خرما، با ارزش واقعی این محصول هیچ مناسبتی ندارد، از پیگیری نمایندگان مناطق تولید کننده خرما برای افزایش قیمت این محصول خبر داد.

"موسی غضنفرآبادی" نماینده مردم بم در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از قیمت پایین خرید تضمینی خرما، قیمت واقعی این محصول را بسیار بیشتر از 372 تومان اعلام شده توسط دولت عنوان کرد و گفت: نرخ تضمینی پایین باعث کاهش تولید خرما می‌شود و خرمای با کیفیت ایران با این قیمت اصلا قابل فروش نیست.

غضنفر آبادی با تاکید بر پیگیری بالا بردن قیمت خرید تضمینی خرما، گفت: برای بالا بردن قیمت تضمینی خرید خرما نشست هایی با وزیر جهاد کشاورزی و وزیر بازرگانی برگزار کرده‌ایم تا در سریع‌ترین زمان ممکن از این زیان جلوگیری کنیم.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس همچنین از برگزاری همایش خرما در شهر بم خبر داد و گفت: فردا همایش خرما در شهرستان بم با حضور نمایندگان وزیر بازرگانی و مزیر جهاد کشاورزی برگزار می شود و هدف اصلی این همایش پیدا کردن راهی برای حل مشکلات نخل داران سراسر کشور خواهد بود که قیمت تضمینی یکی از این مشکلات است.

قیمت تضمینی پایین باعث از دست رفتن بازارهای جهانی است

در این راستا همچنین " عبدالله کعبی" نماینده مردم آبادان نیز با انتقاد از قیمت پایین خرید تضمینی خرما از پیگیری نمایندگان مناطق جنوبی برای حل این مشکل خبر داد و گفت: قیمتی که دولت برای خرید خرما تعیین کرده 372 تومان است که قیمت بسیار پایینی است و با این قیمت هم کشاورزان متضرر می‌شوند و هم تولید خرما آسیب می‌بیند و در نهایت بازارهایی که با زحمت در سال‌های متوالی به دست آمده از اختیار تولید کننده داخلی خارج می‌شود.

نماینده مردم آبادان همچنین افزود: مشکل خرما و قیمت‌گذاری پایین آن یک مشکل ملی است و تنها مربوط به منطقه آبادان یا خرمشهر نمی‌شود، بلکه تمام نخل‌داران کشور که اکثر آنها در جنوب ایران هستند از این پایین بودن قیمت متضرر خواهند شد.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت خرمای ایران برای تصاحب هرچه بیشتر بازارهای جهانی این محصول، گفت: خرما محصولی جهانی است و با مدیریت صحیح می توان بازار وسیعی برای آن در جهان ایجادکرد، از همین روست که می‌گوییم این قیمت منصفانه نیست و دولت باید با افزایش قیمت تضمینی خرید خرما باعث بالا رفتن انگیزه تولید این محصول شود.

اعلام قیمت خرید تضمینی خرما از قرار هر کیلو 372 تومان اعتراضات بسیاری را در میان نخل داران و پرورش دهندگان خرما در سراسر کشور برانگیخت. این موضع همچنین موجب شد تا نمایندگان این مناطق برای حل این مشکل درصدد دیدار با مسئولان و رفع آن برآیند. با وجود تلاش نمایندگان و پیگیری‌های مردم نخل داران همچنان با قیمت 372 تومان برای هر کیلو خرما مواجه هستند و نارضایتی از این قیمت همچنان ادامه دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet