ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/06/24 18:46:00
سرویس اقتصادی
/در پنجاه سالگی اوپک/

کعبی: اوپک می‌توانست مقتدرترین نهاد بین‌المللی باشد

**نایب رییس کمیسیون انرژی با اشاره به پنجاهمین سال فعالیت سازمان اوپک، کارنامه این نهاد را آغشته به دخالت بیگانگان و نفوذ غرب عنوان کرد و گفت: اگر کشورهای عضو اوپک مانند ایران استقلال رای داشتند، این نهاد امروز می‌توانست مهم‌ترین و مقتدرترین نهاد جهان باشد.

"عبدالله کعبی" نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، به مناسبت پنجاهمین سال تولد سازمان اوپک، گفت: کارنامه این سازمان که برای مدیریت مسائل مربوط به نفت تاسیس شده است به طور نسبی قابل قبول است؛ اما حقیقت این است که اگر اوپک مستقل‌تر عمل می‌کرد و وزرای نفت حاضر در این سازمان قدرت تصمیم‌گیری مستقل از منافع غرب را داشتند، امروز بسیاری از معادلات قدرت در جهان به گونه دیگری بود.

نماینده مردم آبادان با تاکید بر اینکه ایران در سال‌های بعد از انقلاب جزو معدود کشورهای مستقل اوپک بوده است، گفت: جمهوری اسلامی و چند کشور معدود دیگر تنها کشورهایی هستند که در سال‌های اخیر در تصمیم گیری‌های اوپک، بر اساس منافع ملی خود عمل کرده‌اند و نه بر اساس منافع غرب در حالیکه در تصمیم گیری سایر اعضای اوپک چنین استقلال رایی وجود ندارد.

کعبی ضمن انتقاد از وابستگی اعضای اوپک، عملکرد این نهاد را در برخی بخش‌ها قابل قبول عنوان کرد و گفت: درست است که در بسیاری موارد سران کشورهای عربی نتوانسته‌اند بر اساس منافع ملت‌های منطقه تصمیم‌گیری کنند، اما در برخی موارد نیز عملکرد اوپک قابل قبول بوده و در کل باید گفت که وجود این نهاد بهتر از نبودن آن بوده و به هر حال منشا خدماتی نیز شده است.

در روزهای دهم تا چهاردهم سپتامبرسال 1960 میلادی (19 تا 22 شهریور ماه 1339) رهبران ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا، در بغداد گرد آمدند. این گردهمائی چهار روزه، به تشکیل "سازمان کشورهای تولیدکننده نفت" انجامید. از هم‌نشینی حروف اول واژگان Organisation of Petroleum Countries که نام این سازمان کشورهای تولید‌کننده نفت را تشکیل می‌داد، Opec آفریده شد که در پنج دهه گذشته نقشی ویژه در تحولات اقتصادی و سیاسی جهان داشته است.

 رهبران چهار کشوری که بیشتر آن‌ها در گذشته جزو مستعمرات قدرت‌های غربی به حساب می‌آمدند، معتقد بودند که در بازار جهانی نفت، قیمت نفت‌خام از سوی کنسرن‌های غربی به صورت غیرعادلانه تعیین می‌شود و باید برای مقابله با این سیاست دست به کار شد. هدف اوپک، از همان آغاز این نبود که بهای نفت را در بازارهای جهانی بالا ببرد. بلکه اعضای آن می‌خواستند با استفاده از قانون عرضه و تقاضا و اثرگذاری بر آن، سهم خود را از درآمد نفت به حدی برسانند که بتوانند اقتصاد ملی خود را در مسیر توسعه هدایت کنند.

 تنها سیاست اوپک در 50 سال گذشته این بوده که تولید نفت را در حد تامین نیاز بازار و جلوگیری از افزایش بی‌رویه عرضه نسبت به تقاضا، کنترل کند. برای اجرای همین سیاست است که رهبران اوپک هر‌سال دوبار در وین گردهم می‌آیند. در این نشست‌ها، وضعیت بازار بررسی و سقف تولید اوپک تعیین می‌شود. هریک از کشورهای عضو، نسبت به میزان ذخائر و توان تولید خود، سهم معینی از میزان تولید تعیین شده دارند و مجاز نیستند بیش از آن در اختیار بازار قرار دهند. به این ترتیب است که اوپک نقش خود را در ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا ایفا می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet