ایام محرم 1398
1389/06/25 10:19:00
سرویس اقتصادی
/در پنجاه سالگی اوپک/

نورا: ایران باید شبکه اطلاع رسانی اوپک تشکیل دهد

**نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه در پنجاهمین سالگرد تاسیس اوپک بر لزوم افزایش تاثیرگذاری ایران در این نهاد اشاره کرد و گفت: ایران برای گسترش نفوذ خود، آگاهی ملت‌ها و جلوگیری از وابستگی سایر اعضا به غرب باید شبکه اطلاع رسانی بین‌المللی در باب نفت و فعالیت‌های اوپک تشکیل دهد.

"عباسعلی نورا" نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در پنجاهمین سال تاسیس اوپک با بیان این مطلب که اگر اوپک وجود نداشت وضعیت کشورهای دارای نفت امروز بدتر از این بود، گفت: تاسیس اوپک یکی از ضرورت‌های تاریخی کشورهای تولید کننده نفت بود و باید گفت که توفیق آن در این پنجاه سال با توجه به شرایط دنیا بد نبوده است.

نماینده مردم زابل و زهک با تاکید بر اینکه مهم‌ترین نقطه ضعف اوپک در وابستگی برخی اعضای آن به غرب است، افزود: در طول پنجاه سال فعالیت این نهاد بین المللی بسیار دیده شده است که سران کشورهای عضو اوپک مبنای تصمیم‌گیری‌های خود را بر اساس منافع غرب قرار داده‌اند و نه بر مبنای منافع خود که این بزرگ‌ترین ایراد فعالیت اوپک در طول این سال‌ها بوده است.

نورا با انتقاد از کشورهایی مانند عربستان، افزود: سران کشورهایی مانند عربستان که نقش مهمی هم در تصمیم‌گیری‌های اوپک دارند، متاسفانه در موارد زیادی استقلال اوپک را در این تصمیم‌گیری‌ها خدشه‌دار کرده‌اند و مانع لطمه خوردن منافع ملی کشورهای عضو اوپک شده‌اند، در حالیکه با کمی استقلال رای اوپکی‌ها می‌توانستند بسیاری از معادلات جهان را بر هم بزنند.

وی با اشاره به برخی اقدامات مفید اوپک، گفت: تصمیمی که این سازمان در مورد کنترل سقف تولید در هنگام کاهش قیمت‌ها گرفت، تصمیمی است که در راستای منافع کشورهای عضو اوپک است و در آینده می‌تواند منشا اتفاقات مفید بسیاری برای کشورهای عضو این سازمان باشد.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه با تاکید بر لزوم افزایش تاثیر ایران در تصمیم گیری های اوپک، گفت: ایران برای افزایش نفوذ خود در مرحله اول باید از صدور فرآورده‌های خام جلوگیری کند و با فروش فرآورده‌های فرآوری شده، سود استخراج ذخایر ملی را بالاتر ببرد.

وی همچنین افزود: ایران برای گسترش شبکه نفوذ خود و جلوگیری از وابستگی سران کشورهای عضو اوپک به غرب و اطلاع‌رسانی دقیق به ملت‌ها، باید شبکه‌ای را برای اطلاع رسانی در امور مربوط به اوپک تشکیل دهد.

رهبران ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا، در روزهای دهم تا چهاردهم سپتامبرسال 1960 میلادی در بغداد گرد آمدند که این گردهمائی چهار روزه، به تشکیل "سازمان کشورهای تولیدکننده نفت" Organisation of Petroleum Countries یعنی  opec انجامید.

هدف اوپک، از همان آغاز این نبود که بهای نفت را در بازارهای جهانی بالا ببرد، بلکه اعضای آن می‌خواستند با استفاده از قانون عرضه و تقاضا و اثرگذاری بر آن، سهم خود را از درآمد نفت به حدی برسانند که بتوانند اقتصاد ملی خود را در مسیر توسعه هدایت کنند.

سیاست اوپک در 50 سال گذشته این بوده که تولید نفت را در حد تامین نیاز بازار و جلوگیری از افزایش بی‌رویه عرضه نسبت به تقاضا، کنترل کند. برای اجرای همین سیاست است که رهبران اوپک هر‌سال دوبار در وین گردهم می‌آیند. در این نشست‌ها، وضعیت بازار بررسی و سقف تولید اوپک تعیین می‌شود. هریک از کشورهای عضو، نسبت به میزان ذخائر و توان تولید خود، سهم معینی از میزان تولید تعیین شده دارند و مجاز نیستند بیش از آن در اختیار بازار قرار دهند. به این ترتیب است که اوپک نقش خود را در ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا ایفا می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet