خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/25 12:21:03
سرویس بین الملل
نقوی حسینی در پاسخ به ادعاهای آمانو:

بازرسان آژانس باید مورد اعتماد ایران باشند

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با سیاسی، غیرفنی و غیرحقوقی توصیف کردن گزارش جدید آمانو درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، اعلام کرد: تنها اعتماد داشتن مدیرکل آژانس به بازرسان کافی نیست و این بازرسان باید مورد اعتماد جمهوری اسلامی ایران نیز باشند.

"سید حسین نقوی حسینی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در واکنش به اعاهای "یوکیا آمانو" مدیرکل آژانس در نشست آغازین شورای حکام که از نپذیرفتن دو بارزس این سازمان از سوی ایران انتقاد کرده بود، گفت: گزارش اخیر دبیرکل آژانس برخلاف کلیه گزارش‌های قبلی این سازمان است که این خود، نشان‌گر غیرواقعی بودن آن است.

نماینده ورامین با طرح این سوال؛ مگر می شود، یک مرجع بین‌المللی طی 22 گزارش یک مطلبی را مطرح کند و تنها در یک گزارش مطالبه دیگری را داشته باشد، افزود: باید خود مدیرکل آژانس در این خصوص پاسخگو باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یادآوری مقررات آژانس درباره پذیرش بازرسان این نهاد بین‌المللی توسط کشورهای میزبان، خاطرنشان کرد: بر اساس مقرارت "ان. پی. تی"(معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) پذیرش بازرسان آژانس حق مسلم کشورهای میزبان است که طبق آن، کشورها می توانند بازرسان آژانس را نپذیرند و این نیاز به استدلال هم ندارد.

وی با بیان اینکه تنها اعتماد داشتن آژانس به بازرسان کافی نیست و این بازرسان باید مورد اعتماد جمهوری اسلامی ایران نیز باشند، خاطرنشان ساخت: اگر مدیرکل آژانس ایرادی به فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌گیرد، در حقیقت گزارش دیگر بازرسان این سازمان را زیر سوال می‌برد.

نقوی با اشاره به ادعاهای مطرح شده در گزارش جدید آمانو، تصریح کرد: اگر این گزارش را ملاک قرار دهیم؛ یا همه بازرسان قبلی آژانس اشتباه کرده‌اند و یا اینکه این گزارش اشتباه است.

عضو کمیسیون امنیت ملی با اعلام اینکه گزارش جدید مدیرکل آژانس برخلاف همه گزارش‌های قبلی این سازمان درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران است، خاطرنشان کرد: همه گزارش‌های قبلی این سازمان صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تائید کرده و گفته‌اند که در آنها ابهامی نیست.

نقوی ادامه داد: حتی گزارش‌های قبلی آژانس نشان‌دهنده این است که گزارش جدید آمانو واقعی تهیه نشده و مطابق با روند گزارش‌های قبلی این سازمان نیست.

نماینده ورامین با سیاسی، غیرفنی و غیرحقوقی توصیف کردن گزارش جدید آمانو درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خاطرنشان کرد: همه شواهد نشانگر این است که این گزارش تحت فشار آمریکا و صهیونیست‌ها تهیه شده است.

"یوکیا آمانو"، مدیرکل آژانس روز دوشنبه در نطق آغازینش در برابر 35 عضو شورای حکام درباره "اجرای توافقنامه پادمان‌ها در جمهوری اسلامی ایران" بدون توجه به حق قانونی ایران برای انتخاب بازرسان آژانس خاطرناشن کرد: با نهایت تاسف از تصمیم ایران برای نپذیرفتن انتصاب دو بازرس که اخیرا در ایران بازرسی‌هایی انجام داده بودند، مطلع شدم.

مدیرکل آژانس در ادامه گفت: یک بار دیگر از ایران می‌خواهم در تصمیم مورخ 16 ژانویه 2007 خود که از آژانس درخواست کرد از انتصاب 38 بازرس صرف نظر کند، تجدیدنظر کند.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده بود که دو بازرس مذکور گزارش‌های محرمانه‌‌ای را که برای آژانس جمع‌آوری شده بود را در اقدامی غیرقانونی به رسانه‌ها انتقال داده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet