حلول ماه ربیع الاول
1389/06/25 11:29:00
سرویس بین الملل
کوثری:

در موضوع هسته‌ای از حق خود کوتاه نمی‌آییم

**نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، پذیرش یا عدم پذیرش بازرسان آژانس را حق هر کشوری دانست و با تاکید بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خاطرنشان کرد: تهران در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای روی حرف خود ایستاده و هیچ وقت ازحق خود کوتاه نخواهد آمد.

"اسماعیل کوثری" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در واکنش به ادعاهای "یوکیا آمانو" مدیرکل آژانس در نشست آغازین شورای حکام که از نپذیرفتن دو بازرس این سازمان از سوی ایران انتقاد کرده بود، گفت: متاسفانه آقای آمانو هم از خودشان هیچ اراده‌ای نداشته و بیشتر یک عامل استکبار است که این چنین مسایلی را مطرح کرده و توجهی هم به چارچوب‌های قانونی که خودشان نوشته‌اند، نمی کنند.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با اشاره به دلیل عدم پذیرش دو بازرس آژانس، خاطرنشان کرد: برای اینکه این بازرسان آژانس را نپذیرفتیم دلیل داشتیم که آن دلایل را هم برای مسئولان آژانس ارسال کردیم.

کوثری در ادامه یادآور شد: این افراد قبل از اینکه بازرس آژانس باشند عامل استکبار بودند که اطلاعات به دست آمده را پیش از آن که به آژانس منتقل کنند، در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دادند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی با اشاره به مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص شرایط پذیرش بازرسان این سازمان از سوی کشورهای میزبان، خاطرنشان ساخت: براساس این مقررات هر کشوری که بازدید می‌شود می تواند آن بازرس را بپذیرد یا نپذیرد؛ جمهوری اسلامی هم براساس این قانون با آن دو بازرس آژانس برخورد کرده است.

نماینده تهران در واکنش به این بخش از ادعاهای آمانو که در فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران ابراز تردید کرده بود، گفت: ادعاهای این چنینی اصلا واقعیت نداشته و همانطور که پیش از این به صراحت اعلام شده؛ جمهوری اسلامی به هیچ وجه دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیست.

کوثری با تاکید براینکه جمهوری اسلامی به دنبال انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای است، خاطرنشان کرد: به همین دلیل ما به صراحت می‌گوئیم که هیچ موقع آن را رها نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه ما می گوئیم که تیم‌های بازرسی بیایند و از فعالیت‌های هسته‌ای ایران  بازدید کنند، افزود: ما محکم روی حرف خود در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای ایستاده‌ایم و از آن هم کوتاه نخواهیم آمید.

نایب رئیس کمیسیون سیاست خارجی خاطرنشان کرد: اگر کشورهای غربی و آژانس بخواهند موضع خودشان را غیرقانونی پیش ببرند، نه تنها مورد قبول ما نخواهد بود بلکه مورد قبول هیچ کشور مستقلی هم نیست.

کوثری با توصیه به غربی‌ها برای اصلاح نوع نگاه خود به ایران، خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی در چارچوب مقررات "ان. پی. تی"(معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) آماده همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و اینها (غربی‌ها و آژانس) بی جهت سعی نکنند که تهران از فعالیت‌های صلح آمیز خود چشم‌پوشی کند.

"یوکیا آمانو"، مدیرکل آژانس روز دوشنبه در نطق آغازینش در برابر 35 عضو شورای حکام درباره "اجرای توافقنامه پادمان‌ها در جمهوری اسلامی ایران" بدون توجه به حق قانونی ایران برای انتخاب بازرسان آژانس خاطرناشن کرد: با نهایت تاسف از تصمیم ایران برای نپذیرفتن انتصاب دو بازرس که اخیرا در ایران بازرسی‌هایی انجام داده بودند، مطلع شدم.

مدیرکل آژانس در ادامه گفت: یک بار دیگر از ایران می‌خواهم در تصمیم مورخ 16 ژانویه 2007 خود که از آژانس درخواست کرد از انتصاب 38 بازرس صرف نظر کند، تجدیدنظر کند.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده بود که دو بازرس مذکور گزارش‌های محرمانه‌‌ای را که برای آژانس جمع‌آوری شده بود را در اقدامی غیرقانونی به رسانه‌ها انتقال داده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet