ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/06/25 12:06:00
سرویس اقتصادی
محمدجانی:

وضعیت استیضاح وزیر کشاورزی در پایان تعطیلات مجلس مشخص می‌شود

**نماینده مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس اعلام کرد که وضعیت استیضاح وزیر کشاورزی در پایان تعطیلات مجلس مشخص می‌شود.

 استان فارس در زمره استان‌هایی است که در بحث خشکسالی بیشترین آسیب‌ها را دیده‌اند و خسارات بسیاری به کشاورزان این استان وارد شده است. در اثنای خشکسالی چندساله در این استان باغ‌های فراوانی از بین رفت، چاههای بسیاری خشک شدند و کشاورزان آسیب جدی دیدند. در این بین گلایه اصلی نمایندگان استان از مسئولان وزارت کشاورزی این بود که با وجود چنین مسائلی آنگونه که باید این بحران را مدیریت نکردند و هر سال بر میزان آسیب‌ها و ضرر و زیان‌ به کشاورزی استان افزوده شد. عدم وصول بودجه مصوب برای کاهش مشکلات مربوط به خشکسالی از سال 88 و همچنین ضعف در مدیریت و کوتاهی در رسیدگی به مشکلات موجود از جمله مواردی بود که زمینه استیضاح وزیر کشاورزی را در کمیسیون کشاورزی مجلس فراهم کرده است. داوود محمدجانی، نماینده مردم آباده، بوانات و خرمبید و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با روزنامه خبر جنوب درباره وضعیت خشکسالی و استیضاح وزیر سخن گفته است که می‌خوانید.

خشکسالی در چند سال اخیر علاوه بر استان فارس، بسیاری از استان‌های کشور را تحت تأثیر قرار داده است. شما به عنوان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس وضعیت خشکسالی در استان فارس را به نسبت دیگر استان‌ها چگونه می‌بینید؟

در حال حاضر در کمیسیون کشاورزی ما مشغول بررسی وضعیت خشکسالی در سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل هستیم. به جرأت می‌توانم بگویم آسیبی که به استان فارس وارد شده، به هیچ وجه از نظر دامنه و میزان آسیب با این استان‌ها قابل مقایسه نیست. در آن استان‌ها ما به هیچ وجه شاهد بحران خشکسالی نیستیم، بلکه تنها دریاچه ارومیه تا حدودی خشک شده که درحال پیگیری دلایل آن هستیم. اما در استان فارس، کشاورزی به طور جدی آسیب دیده و اکثر باغ‌ها در حال خشک شدن هستند و بخش زیادی هم به کلی خشک شده است.

بیشترین آسیب مربوط به چه بخش‌هایی از استان بوده است؟

خشکسالی تمام استان را فرا‌گرفته و آسیب رسانده است، اما در شهرستان‌های شمالی استان میزان خسارات بیشتر بوده، مرودشت، ارسنجان، اقلید و آباده با وضعیت ناگواری روبه‌رو هستند. اما بیشترین آسیب مربوط به بوانات بوده است که 23000 هکتار از زمین‌ها به کلی خشک شده است. بخش قابل توجهی از چاه‌های مربوط به مزارع هم به کلی بی‌آب شده و آسیب بسیار جدی به معیشت مردم وارد آورده است، اما متأسفانه مسئولان آنگونه که باید برای برون‌رفت از این مشکل اقدامی نکرده‌اند.

منظور شما مسئولان استان است یا مسئولان کشور؟

منظورم همه مسئولانی هستند که می‌توانند در این زمینه قدمی بردارند. متأسفانه در خود استان، استانداری برای معیشت مردم بوانات کار خاصی انجام نداده است. به هر حال مسئولان استان در قبال مسائلی که در استان اتفاق می‌افتد، باید جوابگو باشند. البته مسئولان جهاد کشاورزی استان تا آن جا که برایشان مقدور بود، قدم‌هایی را برای حل این مشکل برداشتند.

خود شما به عنوان نماینده مردم در مجلس و عضو کمیسیون چه کارهایی را در دستور کار قرار دادید؟

جدا از پیگیری‌هایی که تاکنون برای حل این مشکل صورت گرفته، از کمیسیون کشاورزی دعوت کردیم تا در مهرماه سال‌جاری از نقاطی که بیشترین آسیب را دیده‌اند، بازدیدی داشته باشند. پس از این بازدید‌ها جلساتی را نیز با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی با مسئولان مستقیم کشاورزی و مسئولان آب استان خواهیم داشت و تصمیماتی را خواهیم گرفت که امیدوارم نتیجه آن عاید استان شده، بخشی از مشکلات را حل کند. از سوی دیگر تا یک ماه آینده ان‌شاءالله حضور وزیر کشاورزی را هم در این استان خواهیم داشت که با توجه به بحث استیضاح وی، امید داریم برای جلوگیری از مسائل ناشی از استیضاح، به طور جدی‌تری به این مشکل بپردازد.

چه اقداماتی تاکنون صورت گرفته است؟

ما جلسات متعددی در کمیسیون کشاورزی با مسئولان اجرایی از جمله رحیمی، معاون رئیس‌جمهور و حتی شخص رئیس‌جمهور داشتیم. احمدی‌نژاد برای حل این معضل دستور مستقیم به معاونت برنامه‌ریزی داد و نهایتا قرار شد این معاونت بودجه نوبت دوم خشکسالی را پرداخت کند، اما با توجه به وعده‌هایی که دادند، این امر محقق نشد. این بودجه معوقه بعد از تعطیلات مجلس مجددا نیز پیگیری خواهد شد.

منظورتان همان بودجه 86 میلیارد تومانی است؟

بله، این بودجه مربوط به نوبت دوم بودجه سال 88 بود که به منظور جبران بخشی از مشکلات کشاورزان تصویب شد، اما هنوز پرداخت نشده است.

بحث استیضاح وزیر کشاورزی چگونه جدی شد و اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

مسائلی که ما در طرح استیضاح آوردیم شامل 30 مورد است که قرار شده وزیر با حضور در کمیسیون کشاورزی نسبت به توجیه نمایندگان پاسخگو باشد. تاکنون نیز سه جلسه با وزیر داشته‌ایم و جلسه نهایی روز یکشنبه بعد از تعطیلات تابستانی مجلس برگزار می‌شود.

در این 30 موردی که نام بردید، مهمترین موارد کوتاهی یا قصور وزیر چه بوده است؟

یکی از این موارد، عزل و نصب‌های بی‌مورد است. به عنوان مثال شاهد بودیم یک مدیر با رشته کاملاً غیرمرتبط مسئول منابع طبیعی یک استان پهناور می‌شود. به بیان دیگر وزیر کشاورزی در بسیاری از سمت‌های مدیریتی درون وزارت خانه‌ها نیروهای غیرمرتبط گذاشته‌اند. کشاورزی نیازمند نیروهای فنی است که بتوانند تحول ایجاد کنند. نیروهایی که در فضای سیاسی بودند، نمی‌توانند در صورت مدیریت، نتیجه مطلوب بگیرند.

مورد بعد، بحث مدیریت در خشکسالی است که معتقدیم وزیر کشاورزی نتوانست در این بحران مدیریت مناسبی داشته باشد. اگر این مدیریت مناسب و شایسته بود، وضعیت کشاورزی تا حدودی کنترل می‌شد و باغ‌های بسیار زنده نگه داشته می‌شدند. در واقع ما با دعوت از وزیر خواستیم تا به کمیسیون کشاورزی بیاید و به این سؤال‌ها پاسخ بگوید. از دیگر موارد مطرح شده با وزیر مسائل مربوط به کشاورزان برنج کار و چای کار و مسائل مربوط به آنهاست که معتقدیم باید به مسائل این کشاورزان نیز به طور جدی‌تری رسیدگی شود.

در صورتی که جلسه نهایی به نتیجه مطلوب نرسد، کمیسیون چه طرحی برای وزیر کشاورزی خواهد داشت؟

همان طور که اشاره کردم، جلسه نهایی مربوط به یک شنبه بعد از تعطیلات تابستانی مجلس است. اگر در این جلسه وزیر ما را متقاعد کرد، که بحث استیضاح پیگیری نخواهد شد، اما در غیر این صورت، استیضاح وزیر به هیأت رئیسه اعلام وصول می‌شود و وزیر کشاورزی باید ظرف ده روز به صحن علنی مجلس بیاید و منتظر رأی نمایندگان باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet