هدر موبایل
1389/06/25 12:18:00
سرویس اقتصادی
جعفری خبر داد:

نشست ویژه وزرا و نمایندگان برای حل مشکل دریاچه ارومیه

**سخنگوی کمیسیون کشاورزی، از برگزاری نشست ویژه‌ای میان وزرای جهادکشاورزی، بازرگانی، نیرو، روسای سازمان‌های محیط زیست، دامپزشکی، جنگل‌ها و مراتع با نمایندگان مجلس و مسئولان استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل برای جلوگیری از تبدیل شدن مشکل دریاچه ارومیه به معضل ملی خبر داد.

"عیسی جعفری" سخنگوی کمیسیون کشاورزی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت که در پایان دیدار اعضای این کمیسیون از استان‌های غربی انجام می‌شد، به نتایج دیدار اعضای این کمیسیون از این مناطق اشاره کرد و مهمترین دستاورد این سفر را آشنایی کامل اعضای کمیسیون با مشکل دریاچه ارومیه عنوان کرد.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ با اشاره به دیدارهای متعدد اعضای این کمیسیون با مردم، کشاورزان و مسئولان این سه استان، گفت: مهمترین نگرانی مردم و مسئولان این سه استان خشک شدن دریاچه ارومیه است که تا امروز حدود 40 درصد آن خشک شده است و تغییر رنگ این دریاچه زنگ خطر جدی و شمارش معکوس برای انفجار این بمب نمک را به صدا در آورده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی با تاکید بر لزوم چاره‌اندیشی برای حل این مشکل قبل از تبدیل شدن آن به بحران ملی، گفت: کمیسیون بعد از بازگشت به تهران و آغاز به کار مجلس این موضوع را در اولویت کار خود قرار خواهد داد و در این راستا جلسه‌ای با حضور نمایندگان مجلس، اعضای کمیسیون کشاورزی، وزرای نیرو، کشاورزی، بازرگانی و همچنین روسای سازمان‌های محیط زیست، جنگل‌ها و مراتع، دامپزشکی و مسئولان این سه استان تشکیل خواهد داد تا در این جلسه برای رساندن آب به دریاچه ارومیه و جلوگیری از تبدیل شدن دریاچه ارومیه به شوره‌زاری خطرناک، چاره‌اندیشی شود.

جعفری با تاکید بر این مطلب که خشک شدن دریاچه ارومیه، مشکل این دریاچه را فراتر از مرزهای این سه استان می برد و آن را تبدیل به مشکلی ملی می‌کند، گفت: با خشک شدن دریاچه ارومیه بحران زیست محیطی وسیعی ایجاد خواهد شد که سلامتی تمام مردم منطقه و در نهایت محیط زیست کل کشور را تهدید خواهد کرد و لطمات جبران ناپذیری بر اقتصاد و کشاوری کشور وارد خواهد کرد.

وی دلیل ایجاد این مشکل را در جلوگیری از ورود آب به دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: رودخانه هایی که به این دریاچه سرازیر می‌‎شده، جهت مصارف کشاورزری تغییر جهت داده شده اند و احداث سدها و آب بندها باعث شده که آب لازم به دریاچه ارومیه وارد نشود و در طول زمان موجب بالارفتن شوری آب دریاچه و خشک شدن آن گردد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی با اشاره به راهکارهای متفاوتی که از سوی مسئولان این مناطق برای جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه مطرح می‌شود، گفت: مجموع این راهکارها در جلسه‌ای که قرار است میان وزرا و نمایندگان برگزار شود بررسی خواهد شد.

مشکل دریاچه ارومیه زمانی رنگ بحران به خود گرفت که بسیاری از مسئولان و کارشناسان محیط زیست از احتمال خشک شدن کامل این دریاچه در چند سال آینده خبر دادند و نسبت به انفجار این بمب نمک در سرتاسر کشور هشدار دادند. براساس اعلام مسئولان حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، ارتفاع دریاچه ارومیه هزار و ۵/۲۷۱ متر از سطح آب های آزاد رسیده که نسبت به ارتفاع خرداد ماه امسال ۵۰ سانتی متر کاهش دارد و از وسعت دریاچه ارومیه به خاطر شدت تبخیر به میزان ۲۵۰ هزار هکتار کاسته شده است. دریاچه ارومیه از حداقل تراز اکولوژیکی اش ۵/۲ متر کمتر است و از تراز سال ۱۳۵۳ به میزان ۵/۵ متر و از تراز سال ۱۳۷۴ به اندازه ۵/۶ متر کاهش ارتفاع دارد که به منظور احیای آن ۱۲ تا ۱۵ میلیارد مترمکعب آب نیاز است تا به وضعیت طبیعی خود بازگردد. شوری آب این دریاچه نیز به حدود ۳۶۰ گرم در لیتر و حد اشباع و بالاترین حد خود در سال های اخیر رسیده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet