خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/06/25 12:33:00
سرویس بین الملل
کرمی‌راد در واکنش به جوسازی‌ها مبنی بر پذیرش دو بازرس آژانس؛

حجم سنگین بازرسی‎ها ادعاهای غربی‌ها را رد می‌کند

**عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی حساسیت کشورها روی بازرسان آژانس را طبیعی دانست و اعلام کرد: حجم سنگین بازرسی‎ها ادعاهای غربی‌ها را در این زمینه رد می‌کند.

"محمد کرمی‌راد" در گفت وگو با خانه ملت، در واکنش به ادعاهای آمریکا، انگیس، فرانسه و آلمان در نشست روز چهارشنبه شورای حکام که ایران را به ارعاب آژانس به دلیل ممانعت از ورود برخی بازرسان متهم کرده بودند، گفت: جمهوری اسلامی همواره با برخی اعمال نظرها، فشارها به بهانه‌های واهی مواجه است تا به گونه‌ای فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را زیر سوال ببرند.

نماینده کرمانشاه با اشاره به همکاری‌های کامل ایران با بازرسان آژانس طی سال‌های اخیر، خاطرنشان کرد: حجم سنگین بازرسانی که به ایران آمده و همکاری‌های گسترده تهران نشانگر این است که ادعاهای اخیر مقامات غربی و مدیرکل آژانس یک بهانه واهی بیش نیست.

عضوکمیسیون امنیت ملی با اشاره به مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص شرایط پذیرش بازرسان این سازمان توسط کشورهای میزبان، خاطرنشان ساخت: براساس این مقررات اگر کسانی رفتار غیردیپلماتیک داشته باشند و یا خارج از شمول وظایف خود عمل کنند، این حق جمهوری اسلامی است که روی آن بازرسان حساسیت داشته و یا از ورود آنها به کشور ممانعت به عمل آورد.

وی با بیان اینکه پافشاری غربی‌ها و "یوکیا آمانو" مدیرکل آژانس در خصوص پذیرش دو بازرس این سازمان مواضع ایران را اثبات می‌کند، خاطرنشان کرد: دلیل پافشاری غربی‌ها این است که افرادی را در پوشش بازرسان آژانس که وظایف خاصی را به آنها محول کرده اند به ایران بفرستند.

نماینده کرمانشاه، تصریح کرد: در این شرایط طبیعی است که جمهوری اسلامی روی این افراد حساسیت نشان داده و از ورود آنها به کشور جلوگیری کند.

 کرمی راد، افزود: حتی در عرف بین الملل این‌جوری است که اگر بعضی از اعضای سفارتخانه‌ها کارهایی انجام دهند که مطابق با عرف بین‌الملل نباشد از آن کشور اخراج شده و یا اجازه ورود به آنها را نمی‌دهند.

"یوکیا آمانو"، مدیرکل آژانس روز دوشنبه در نطق آغازینش در برابر 35 عضو شورای حکام درباره "اجرای توافقنامه پادمان‌ها در جمهوری اسلامی ایران" بدون توجه به حق قانونی ایران برای انتخاب بازرسان آژانس خاطرناشن کرد: با نهایت تاسف از تصمیم ایران برای نپذیرفتن انتصاب دو بازرس که اخیرا در ایران بازرسی‌هایی انجام داده بودند، مطلع شدم.

مدیرکل آژانس در ادامه گفت: یک بار دیگر از ایران می‌خواهم در تصمیم مورخ 16 ژانویه 2007 خود که از آژانس درخواست کرد از انتصاب 38 بازرس صرف نظر کند، تجدیدنظر کند.

در همین راستا؛ آمریکا، انگیس، فرانسه و آلمان نیز روز چهارشنبه در نشست شورای حکام، ایران را به ارعاب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دلیل ممانعت از ورود برخی بازرسان متهم کردند.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی  از روز دوشنبه آغاز شده است.

اعضای این شورا روز چهارشنبه بررسی موضوع هسته‌ای ایران را در دستور کار داشتند که در این نشست بیانیه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد(نم) در حمایت از برنامه هسته‌ای ایران قرائت شد.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده بود که دو بازرس مذکور گزارش‌های محرمانه‌‌ای را که برای آژانس جمع‌آوری شده بود را در اقدامی غیرقانونی به رسانه‌ها انتقال داده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet