خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/27 11:04:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فولادگر مطرح کرد:

نحوه ارائه پیشنهادها درباره پیش‌نویس اصلاح قانون احزاب

**عضو کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت که هر صاحبنظری اعم از دانشگاهی، تشکل‌ها، فعالان سیاسی می‌توانند نظرات خود را از طریق کتبی یا پست الکترونیک به این کمیسیون یا مجلس شورای اسلامی ارائه دهند.

حمیدرضا فولادگر در گفت‌و‌گو با فارس در خصوص وضعیت پیش‌نویس اصلاح قانون احزاب، گفت: مسائل مطرح شده در مورد عدم نظرخواهی درباره قانون جدید احزاب درست نیست و کمیسیون از طریق اطلاعیه و فراخوان از احزاب و صاحبنظران در این حوزه نظرخواهی کرده و در این راستا نظراتی نیز به کمیسیون ارسال شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیز با توجه به این که پیش‌نویس نهایی نشده هر فردی که نظر و پیشنهادی دارد می‌تواند آن را مطرح کند.

عضو کمیسیون ماده 10 احزاب افزود: هر صاحبنظری اعم از دانشگاهی، تشکل‌ها، فعالان سیاسی می‌توانند نظرات خود را از طریق کتبی یا از طریق پست الکترونیک به کمیسیون ماده 10 احزاب یا مجلس شورای اسلامی ارائه دهند.

وی تصریح کرد: حتی در مرحله بررسی پیش‌نویس در مجلس، که به صورت لایحه توسط دولت و یا به صورت طرح اصلاح قانون احزاب به مجلس ارائه خواهد شد راه برای اظهار نظر باز است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس درباره اعتراض‌های مطرح شده به این کمیسیون، گفت: اعتراض‌ها وقتی مطرح می‌شود که هنوز اصلاحیه منتشر نشده است.

وی تأکید کرد: دیدگاه کلی تهیه‌کنندگان پیش‌نویس این است که قانون جدید محدود کننده فعالیت احزاب نیست و به دنبال زمینه فعالیت حقیقی احزاب هستیم.

فولادگر با انتقاد از وضعیت فعلی احزاب اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 240 حزب و تشکل مجوز فعالیت دارند که از این تعداد فقط 10 حزب فعال هستند؛ در ظاهر حزب زیاد داریم ولی در باطن فاقد احزاب بانشاط و فعال در جامعه هستیم.

وی افزود: تهیه کنندگان پیش‌نویس در صدد بردن احزاب به جهتی هستند که احزاب واقعا فعال شوند و در این راستا ضمن برگزاری جلسات احزاب با نشاط، نظرات در کارشان بیشتر باشد و دارای کنگره، مجمع عمومی فعال و جلسات مرتب باشند.

عضو کمیسیون ماده 10 احزاب تأکید کرد: سمت و سوی اصلاح قانون احزاب در جهت فعال‌تر کردن احزاب توأم با نظارت‌پذیر بودن آنها است.

وی ادامه داد: این دیدگاه به معنای محدود کردن احزاب یا حرکت به سمت سیستم تک حزبی نیست.

نماینده مردم اصفهان در مجلس سخنان کسانی را که اظهار می‌کنند تهیه‌کنندگان پیش‌نویس به جمهوریت اعتقاد ندارند را کم‌لطفی این افراد خواند و تصریح کرد: افرادی که در تهیه پیش‌نویس فعال هستند مجموعه‌ای متشکل از اساتید صاحبنظر در این حوزه، کارشناسان کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور و اعضای خود کمیسیون ماده 10 احزاب هستند.

وی ملاک‌های فعال‌بودن احزاب را نه به عنوان شرط که به عنوان نشانه‌های فعال بودن احزاب دانست و اظهار داشت: برگزاری جلسات مجمع عمومی، مشخص بودن ارکان حزب، داشتن اساسنامه، روال قانونی داشتن عملکرد سالیانه و مجمع‌های عادی و فوق‌العاده و اعلام موجودیت در مسائل سیاسی از جمله ملاک‌های فعال بودن احزاب در پیش‌نویس قانون جدید هستند.

فولادگر با معتقد دانستن خود و مجموعه تهیه‌کننده پیش‌نویس به کار حزبی تاکید کرد: قانون جدید حاشیه امنی برای احزاب ساختار شکنی که ساختار نظام را زیر سئوال بردند یا به بیگانگان وابستگی پیدا کرده و فتنه اخیر را سازماندهی کردند، ایجاد نخواهد کرد.

وی در پایان افزود: قانون جدید از احزاب با هر سلیقه سیاسی که باشند ولی داخل نظام، زیر چتر قانون اساسی و قانونگرا باشند بیشترین حمایت را خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet