خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1389/06/27 11:07:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جهانگیر‌زاده:

موازی‌کاری در سیاست‌خارجی به بنیاد روابط اقتصادی کشور لطمه می‌زند

**عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه موازی‌کاری در سیاست خارجی می‌تواند به‌معنای تعدد در تصمیم‌گیری‌های خارجی باشد گفت که موازی‌کاری در سیاست‌خارجی به بنیاد روابط اقتصادی کشور لطمه می‌زند.

جواد جهانگیر‌زاده،‌ نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با اعضای هیئت دولت، اظهار داشت: فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص پرهیز از موازی‌کاری در عرصه سیاست‌خارجی برگرفته از یک تجربه تاریخی در جمهوری اسلامی ایران است و هم یک کار تطبیقی با کشورهایی است که در عرصه روابط خارجی، کشورهای فعالی هستند.

وی با تأکید بر اینکه اگر در حوزه فرهنگی موازی‌کاری وجود دارد، دستگاه و نهادهای مختلف فرهنگی در آن تصمیم گرفته و هزینه می‌کنند و این محل وحدت است، تصریح‌کرد: این نوع موازی‌کاری را می‌توان پذیرفت چراکه اقشار متنوعی را در بر می‌گیرد اما موازی‌کاری در سیاست خارجی می‌تواند به معنای تعدد در تصمیم‌گیری‌های خارجی باشد و این قطعاً به بنیاد روابط اقتصادی ما با کشورهای خارجی لطمه می‌زند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بر همین اساس فرمایش رهبری را دقیقا موید این موضوع دانست که اولویت‌های سیاست‌خارجی باید در دستگاه دیپلماسی سنجش شود و متذکرشد: حتی نحوه راه‌های رسیدن به این راه‌ها نیز باید متناسب با آن تنظیم و برآورده شود.

وی با اشاره به اینکه نمونه موازی‌کاری در سیاست خارجی اخیرا در یکی از معاونین رئیس جمهور دیده شد، افزود: اگرچه این امر تکذیب شد اما حتی بیان این موضوعات اگر شایعه هم باشد آثار منفی را به همراه دارد.

جهانگیرزاده با اشاره به اینکه یکی از آقایانی که به عنوان نماینده ویژه انتخاب شده اساساً با وزارت خارجه مشکل داشته است، اضافه‌کرد: اگر چنین شخصی نماینده ویژه رئیس جمهور باشد، مطمئناً تقابل‌هایی بین وزارت امور خارجه و این فرد حاصل خواهد شد و می‌تواند به کاهش ظرفیت‌ها و توانایی‌ها در عرصه روابط خارجی منجر شود.

وی بر همین اساس سیاست خارجی را عرصه بسیار مهمی دانست که باید زیر نظر رئیس‌جمهور باشد که شخص رئیس‌جمهور می‌تواند با تقویت دستگاه دیپلماسی به این امر کمک کند، گفت: اگر وزیر را مناسب با این کار تشخیص نمی‌دهد می‌تواند وزیر را عوض کند اما اینکه نهادهای جدیدی ایجاد کند، طبیعی است که اصل کار را تحت‌ الشعاع قرار خواهد داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه انتظار این بود که بعد از جلسه دیدار رهبری با هیئت دولت به سرعت یک اقدام عملی انجام می‌شد، اظهارداشت: از دولت ولایت‌مدار و اصولگرا که ولایت فقیه را به عنوان مهمترین رکن قانون اساسی پذیرفته است و اگر حمایت‌های مقام معظم رهبری نبود حتما در مسیر تحقق مسئولیت‌های خود دچار مشکل می‌شد، انتظار بیش از این است.

وی در خاتمه به ایستادگی و پایداری رهبر انقلاب اشاره و خاطرنشان‌کرد: اگر پایداری ایشان نبود هیچ‌گاه دولت دهم شکل نمی‌گرفت و کسانی که به دنبال غصب رأی مردم بودند، شرایط را دشوارتر می‌کردند از این رو دولت نیز در این زمینه باید واکنش منطقی، عقلانی و به موقع داشته باشد و اگر دیر شود ارزش و اعتبار آن از دست می‌رود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet