خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/06/27 11:22:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده همدان:

با دفاع مقدس، تحول واقعی در مبانی فرهنگی جامعه شکل گرفت

**نماینده مردم همدان در مجلس معتقد است؛ ادبیات ایثار، شجاعت، پایمردی و ده‌ها واژه‌ اخلاقی دیگری که تا قبل از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بیشتر در کتاب‌ها مشاهده می‌شد، در دوران هشت ساله‌ دفاع مقدس فضای عملی به خود گرفت.

سیدمحمد حجازی با اشاره به سی‌امین سالگرد دفاع مقدس، به ایسنا، گفت: پس از نیم قرن حکومت پادشاهی، و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ مساله‌ ناخواسته‌ای بود که به ملت ایران تحمیل شد. اما اراده‌ ملت در مسیر راهنمایی‌های امام راحل، توانست این تهدید را به یک فرصت تبدیل کند و ویژگی‌های بارزی از اخلاقیات در میان این مردم رشد و نمو پیدا کرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این مطلب که در دوران دفاع مقدس، فرهنگ جدیدی در میان مردم ما رشد و نمو پیدا کرد، افزود: مردمی که تا سال‌های قبل، فرهنگ طاغوت در میان آنها موضوعیت داشت، با اراده‌ الهی که در میان آنها شکل گرفته بود، به یک جامعه‌ الگو در میان امت اسلامی تبدیل شدند.

وی ادامه داد: در آن دوران جدا از این‌که با این ظرفیت توانستیم استکبار را از خاک پاک خود بیرون کنیم، پیروزی دیگری حاصل شد و آن این بود که تحول واقعی در میان مبانی فرهنگی جامعه شکل گرفت، که این نکته‌ ارزشمند و ذخیره‌ای است که تا همیشه تاریخ می‌تواند سرلوحه‌ همه‌ اقشار، اصناف، آحاد ملت و کارگزاران قرار گیرد.

حجازی در خصوص چگونگی انتقال دستاوردهای دفاع مقدس به نسل‌های بعد از جنگ به ویژه نسل‌های آینده، به نقش دستگاه‌های مختلف حاضر در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: دفاع مقدس محدود به یک ارگان یا سازمان نبود و تمامی اقشار گوشه‌ای از بار دفاع مقدس را متقبل شده بودند.

عضو کمیسیون عمران مجلس، گفت: شما وقتی عنوان بسیج را، در واژگان دفاع مقدس مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهید مشاهده می‌کنید بسیج یعنی یک خبرنگار، یک کارمند، یک متخصص اتاق عمل، یک روستایی که تمام تلاش خود را در مزرعه بکار می‌گیرد. بسیج یعنی یک دانشجو، یک دانش‌آموز و معلم؛ همه‌ آحاد جامعه از بازاریان گرفته تا مشاغل مختلف اجتماعی در صحنه‌ دفاع مقدس بسیجی نامیده می‌شدند.

حجازی اظهار کرد: امروزه همه‌ می‌توانند این مبانی و آن عملکرد را در فضایی که مشغله‌ اجتماعی دارند، الگوی خود قرار دهند. اگر یک کارمند یا معلم و یا اگر کسی که در فضای اقتصادی مشغله‌ زندگی خود را سپری می‌کند و هر کسی که در گوشه و کنار میهن اسلامی به امری از موضوعات جامعه می‌پردازد، همان فرهنگی که بسیجیان دوران دفاع مقدس در تقابل با استکبار جهانی داشتند را بکار بگیرند و برای آنها به روز آن مسایل تبیین شود، یقینا حرکت جدید و نویی در آغاز دهه‌ی چهارم انقلاب اسلامی شاهد خواهیم بود، که می‌تواند در مسیر تحقق سند چشم‌انداز هم بسیار موثر باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در هر مقطعی اگر هر مساله‌ای پیش‌ آید، مقام معظم رهبری، آحاد مردم را به سمت روحیات دفاع مقدس سوق می‌دهند؛ چرا که این ذخیره‌ ارزشمند که به عنایت پروردگار در آن دوران سامان گرفت بابی است برای سعادت این جامعه و یقینا می‌تواند در عرصه‌های مختلف جامعه‌ امروز سرلوحه‌ای برای کسب موفقیت‌هایی که برگ‌های زرین جدیدی را برای جامعه به وجود آورد، باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet