هدر موبایل
1389/06/27 11:34:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از محمدرضا حسین‌نژاد

کشاورزی محور توسعه پایدار است

**"محمدرضا حسین‌نژاد "نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی اهداف اساسی توسعه پایدار را تشریح کرد . متن یادداشت نماینده شیروان به شرح زیر است : کشاورزی پایدار در تقابل با کشاورزی تجاری رو به نابودی است، طرفداران کشاورزی پایدار همواره بر این نکته تأکید دارند که این نوع کشاورزی به معنای استفاده از علوم بیولوژی برای به دست آوردن بالاترین میزان و مناسب‌ترین روش تولید محصولات کشاورزی است. در حالی‌که طرفداران کشاورزی تجاری برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت مالی درصددند تا با استفاده از روش‌هایی نا

استفاده بی‌رویه از محرک‌ها در غالب کودهای شیمیایی برای باروری هر چه بیشتر محصولات نخستین گامی است که در روش کشاورزی تجاری استفاده می‌شود، در حالی‌که کارشناسان معتقدند استفاده بی‌رویه از کودها و سم‌های کشاورزی سبب ایجاد آسیب‌های جبران‌ناپذیر در خاک می‌شود که ترمیم آن گاهی کاملاً ناممکن خواهد بود.

اگر چه سهم بالایی از سرزمین کویر است اما نقاط حاصلخیز باقی‌مانده آن با توجه به تنوع آب و هوایی موجود درکشور بستر مناسبی را برای رشد و توسعه کشاورزی پایدار ایجاد کرده‌است. افزایش روزافزون جمعیت کشور همگام با رشد جهانی جمعیت نیاز به محصولات کشاورزی را بیشتر و بیشتر کرده‌است.

کشاورزان کشور ما در گذر زمان با دست و پنجه نرم کردن با مشکلات طبیعی مانند دوره‌های خشکسالی، کمبود آب و رویارویی با بحران‌های طبیعی مانند سیل، درمانده از حل بسیاری از مشکلات شان بدون کمک مسئولین نخواهند توانست از پس حل این مشکلات برآیند.

توسعه پایدار کشاورزی در گرو برنامه‌ریزی جامع از سوی بخش‌های مسئول دولتی و گسیل امکانات جامع به روستاها امکان‌پذیر خواهد بود، کشاورزان خرده‌پا ممکن است در رویارویی با هر یک از بحران‌های طبیعی به سادگی از پا درآیند و راهی جز ترک خانه و کاشانه و زمین کشاورزی‌شان پیش رو نداشته باشند.

کشاورزان با ترک سرزمین آباء و اجدادی‌شان راهی جز سکونت در حاشیه شهرها و ورود به بازار مشاغل کاذب ندارد، به این ترتیب از سویی زمین و محصولات کشاورزی با تهدید روبه‌رو می‌شود و از سوی دیگر شهرها دچار مشکلات عدیده‌ای خواهند شد که در پی ایجاد سکونت‌گاه‌های غیررسمی در حاشیه‌ شاهد آن خواهند بود.

 کمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه در سال 1987، توسعه پایدار را چنین تعریف کرد: «توسعه پایدار، مدیریت و نگهداری منابع طبیعی و جهت بخشی تحولات و ساختار اداری است، به طوری که تأمین مداوم نیازهای بشری و رضایتمندی نسل حاضر و نسلهای آینده را تضمین کند. چنین توسعه پایداری (در بخشهای کشاورزی، جنگلداری و شیلات) با حفاظت زمین، آب و ذخائر ژنتیکی گیاهی و جانوری همراه است، تخریب زیست محیطی به همراه ندارد، از فناوری مناسب استفاده می‌کند، از نظر اقتصادی بالنده و پایدار و از نظر اجتماعی مورد قبول است.»

اهداف اساسی توسعه پایدار کشاورزی عبارتند از: «امنیت غذایی از طریق ایجاد توازن مناسب و پایدار بین خودکفایی و اتکای به نفس»، «ایجاد درآمد و اشتغال در نواحی روستایی، خصوصاً به منظور ریشه کنی فقر» و «حفظ منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست».

استان خراسان شمالی با برخورداری از زمین حاصلخیز بر کشاورزی و دامپروری تکیه زده‌است، شغل اصلی مردم این سرزمین در باروری خاک و دام نهفته است. از این رو توجه به اصلاح و ایجاد زیرساخت‌های کشاورزی در این استان دارای اهمیت فراوانی است و جا دارد مسئولین برای حل مشکلات پیش روی کشاورزان و توسعه کشاورزی استان برنامه‌ریزی‌ منظمی انجام دهند.

ایجاد راه‌های مناسب روستایی در کنار حل مشکلات بیمه‌ای روستائیان و محصولات کشاورزی از عمده مشکلاتی است که کشاورزان و دامپروران استان با آن روبه‌رو هستند، هر چند متولی ایجاد راه وزارت راه و ترابری است و مدافع کشاورزان در بخش بیمه وزارت رفاه است و از سوی دیگر وزارت کشاورزی مسئولیت توسعه کشاورزی را از طریق ایجاد صنایع جانبی و حمایت‌های آگاهی‌دهنده به کشاورزان و دامپروران بر عهده دارد و عملاً حمایت از کشاورز و دامدار به مسئله‌ای بین‌بخشی تبدیل شده است اما به هر حال از دستگاه‌های زیادی که متولیان اصلی توسعه کشاورزی‌اند رفع مسئولیت نخواهد شد.

کشاورزی محور توسعه پایدار است و با تکیه بر کشاورزی است که کشورها خواهند توانست به توسعه پایدار دست پیدا کنند، از این رو کشاورزان ایرانی بیش از پیش نیازمند توجه برای حل مشکلاتشان هستند.

راهبردهای توسعه پایدار کشاورزی و روستایی را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد: «افزایش کارآیی و بهره‌وری»، «ایجاد تنوع»‌و «افزایش برگشت پذیری و به حداقل رساندن مخاطرات» که در این سه معیار کارآیی و بهره‌وری از طریق کاربرد پایدار منابع و دسترسی به تکنولوژی به دست خواهد آمد و ایجاد تنوع در گرو سازگار کردن الگوهای کشت محصولات و تلفیق تولید زراعی و جنگلداری است و برای به حداقل رساندن مخاطرات نیازمند جلوگیری از اتلاف منابع در فرآیند تولید محصول هستیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet