هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
شهریاری تاکید کرد:

نیازمند بازبینی در روابط با تاجیکستان هستیم

سرویس سیاسی
**محمدمهدی شهریاری، نماینده مردم بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان، گسترش رابطه بین‌المللی ایران با دیگر کشورها را نیازمند برنامه‌ریزی درازمدت و دقت در اجرا دانست.
شنبه 27 شهریور 1389 ساعت 11:59

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"محمدمهدی شهریاری" نماینده بجنورد،جاجرم،مانه و سملقان معتقد است نخست دولت باید تصمیم بگیرد که چه نقشی را در روابط با دیگر کشورها به عهده خواهد گرفت و بر اساس این تصمیم می‌توان چشم‌اندازی برای روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تعریف کرد و برای رسیدن به آن تلاش کرد.

به اعتقاد وی توانایی فردی اشخاص در ایجاد رابطه میان دو کشور اهرمی است که باید آن را جدی گرفت‌، از همین رو گزینش سفیر را نخستین و مهم‌ترین گام در ایجاد یک رابطه دو سویه میان دولت‌ها دانسته و تأکید می‌کند چنانچه سفیران ایرانی از توانایی‌های فردی مناسبی برخوردار باشند خواهند توانست در ایجاد رابطه با در نظر گرفتن مصالح کشور نقش مهمی ایفا کنند و انتخاب افرادی که فاقد توانایی هستند به عنوان سفیر اشتباهی بازگشت‌ناپذیر خواهد بود.

مصاحبه محمدمهدی شهریاری با نشریه ارمغان خراسان شمالی در پی می آید؛

جایگاه ایران نزد مردم و دولت تاجیکستان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

کشورها بر اساس وزنی که در منطقه دارند معمولاً ارزیابی می‌شوند و نقشی که در منطقه بازی می‌کنند تابعی از قدرتی است که در منطقه دارند. مردم تاجیکستان علاقه خاصی به ایران و ایرانیان دارند. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد این علاقه، زبان مشترک میان مردم دو کشور است. بعد از فروپاشی شوروی مردم این کشورها علاقه زیادی به مردم ما و کشور ما پیدا کرده و خواهان ارتباط بیشتر با ایران و ایرانی‌ها هستند.

 فکر می‌کنید این اشتراک زبان سبب خواهد شد تا مردم تاجیکستان بخواهند که دولت‌ها با هم رابطه قوی‌تری داشته باشند؟

بله خب به هر حال یکی از مهم‌ترین نکات ارتباط زبان است. تاجیک‌ها به دلیل زبان مشترکی که با ایرانیان دارند و از سوی دیگر به دلیل سابقه فرهنگی مشترک موجود، احساس می‌کنند به مردم ایران علاقه دارند. یکی از عوامل دیگری که سبب علاقه‌مندی مردم تاجیکستان به ایران شده به خاطر دانشمندان ایرانی است. آنها خیلی از دانشمندان ایرانی را از خودشان می‌دانند. این نکات اثر بسیار زیادی دارد. جدای از این بحث‌ها به خاطر این که رژیم شوروی یک سیستم خیلی استبدادی بسته و سخت‌گیر بود بعد از رهایی از قید این دولت سخت‌گیر مردم توانستند علاقه‌شان را بروز دهند و از ایران توقع داشتند روابطش را با این کشور آغاز کرده و سرمایه‌گذاری‌ اقتصادی را با رونق خاصی پیگیری کند.

 یعنی علاوه بر روابط سیاسی خواستار ایجاد روابط اقتصادی و فرهنگی هم بودند؟

بله خب البته به هر حال روابط سیاسی باعث گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی می‌شود. معمولاً کشورها هم از ایجاد روابط سیاسی قصدشان گسترش روابط تجاری و اقتصادی بیشتر است تا بتوانند نفع‌شان را بیشتر کنند. بعد از فروپاشی شوروی با علاقه خاصی که در میان مردم این کشور نسبت به ایرانی‌ها شکل گرفت و انتظاراتی نیز که به وجود آمد به دلایلی ما نتوانستیم این انتظارات را برآورده کنیم. پس از فروپاشی شوروی، جنگ‌های داخلی زیادی در تاجیکستان رخ داد که تلفات زیادی دربرداشت در نهایت با مساعدت جمهوری اسلامی ایران این اختلافات برطرف شده و بین گروه‌های سیاسی تفاهم به وجود آمد. نهایتاً قراردادی بر همین مبنا بسته شد و پس از آن لازم بود تا مسئولین کشور ما باید یک برنامه‌ریزی خاصی انجام می‌دادند و برای تاجیکستان هدف‌های خاصی را تعیین می‌کردیم همانطور که کشورهایی مثل ترکیه، هند و مالزی در آنجا کار کردند، اما متأسفانه ما نتوانستیم در آسیای مرکزی و تاجیکستان خوب ظاهر شویم.

 فعالیت این کشورهایی که نام بردید به چه شکل بوده؟

این کشورها فعالیت‌های اقتصادی بسیار خوبی را در تاجیکستان آغاز کردند و کالاهای تولیدشده‌شان را به بهترین شکل بسته‌بندی و به تاجیکستان صادر کردند، کالاهایشان جا افتاد و بازار این کشور را از دست ایران گرفتند، در حالی که دو سه سال اول فقط کالاهای ایرانی در بازار تاجیکستان موجود بود اما به مرور زمان به خاطر کیفیت نامناسب صادرات کشور ما و عدم پشتیبانی و برنامه‌ریزی وزارت بازرگانی و وزارت خارجه و وزارتخانه‌های مسئول این فرصت را از دست دادیم و علاوه بر این دیدگاه مثبتی که مردم تاجیک نسبت به کشور ما داشتند از نقطه اوج طلایی فاصله گرفت. من نمی‌گویم که این علاقه از بین رفت اما یک مقداری کمرنگ شد. به هر حال ما از این فرصت تاریخی نتوانستیم استفاده کنیم.

 به نظر شما سفیرانی که از ایران به تاجیکستان فرستاده شدند در ایجاد این موقعیت نقش داشتند؟

نخستین سفیری که از سوی دولت ایران به این کشور اعزام شد فردی بود به نام شبستری. مردم کوچه و بازار این‌قدر ایشان را دوست داشتند که حتی اگر اسم رئیس جمهورشان را نمی‌دانستند اسم سفیر ایران را می‌دانستند و خیلی به ایشان علاقه‌مند بودند.

 چند سال پیش؟

سال 1990 به بعد. در واقع بعد از فروپاشی شوروی.

 و سفیران بعدی هم توانستند از این پتانسیل استفاده کنند؟

به عقیده من بعد به مرور سفرای ضعیفی ما فرستادیم که نتوانستد مثل سفیر اول کارآیی داشته باشند و آن روابط و علایق را حفظ کنند.

 رمز موفقیت سفیر اول را در چه می‌دانید؟

هم تشنگی مردم آنجا نسبت به آزادی که پس از فروپاشی شوروی پیش آمد و هم علاقه خیلی پاکی که از سوی تاجیک‌ها نسبت به ایران و ایرانیان ابراز می‌شد. هنوز هیچ دیدگاه منفی در تاجیکستان نسبت به ما شکل نگرفته بود و مردم این کشور به ما اعتماد کامل داشتند. از سوی دیگر توانایی سفیر نخستی که از سوی ایران اعزام شد بر این رابطه تأثیر مثبت گذاشت. فردی که به عنوان سفیر به تاجیکستان فرستاده شده بود هم آدم مدیری بود و هم اشتراکات فرهنگی میان دو کشور را درک می‌کرد و نسبت به گسترش روابط همه‌جانبه میان دو کشور تلاش بسیاری کرد. پای بازرگانان ایرانی را به تاجیکستان باز کرد از سوی دیگر توانست روابط خوبی بین مراکز علمی و دانشگاهی دو کشور برقرار کند و به ویژه در برقراری ارتباط میان نخبگان و دانشمندان دو کشور بسیار موفق بود. نخبگان تاجیکستان به صورت گسترده در همایش‌هایی که در ایران برگزار می‌شد شرکت می‌کردند. از طرفی حضور فعال شخص سفیر در تمامی نشست‌ها بود و نقش پررنگی که سفیر ایران در ایجاد صلح توانست ایفا کند، دیدگاه مردم را بیش از پیش نسبت به ایران مثبت کرد. به هر حال توانایی‌های فردی نقش مؤثری در تقویت روابط دارد.

 شما معتقدید بخش عمده‌ای از روابطی که میان دو کشور شکل می‌گیرد به توانایی فردی سفیر بستگی دارد؟

صد در صد. به هر حال وقتی دیپلماتی به یک کشور اعزام می‌شود، صرف‌نظر از دیدگاه رسمی کشورها نسبت به یکدیگر عامل تعیین‌کننده در ایجاد روابط مناسب بستگی کامل به توانایی شخصی سفیر و تجربیاتی دارد که پشت سر گذاشته است.

 نظر شما این است که سفرای بعدی چنین توانایی نداشتند؟

بله به نظر من سفیران بعدی کارآیی در این حد و اندازه نداشتند.

 فکر می‌کنید دولت مایل به گسترش روابط نبود و از همین رو فردی با این قوت و قدرت را به عنوان سفیر به تاجیکستان اعزام نکرد؟

می‌دانید که گاهی انتصابات ما در جهت منافع ملی ما اتفاق نمی‌افتد. گمان می‌کنم دیگر لازم نیست وارد جزئیات بشویم.

 الان فکر می‌کنید سفر آقای لاریجانی در جهت تقویت این جایگاه است و ممکن است ایران به جایگاهی بهتر از مالزی و ترکیه دست پیدا کند؟

ما برای این‌که بتوانیم به آن جایگاه اصلی‌مان برسیم می‌بایست تلاش زیادی به خرج بدهیم.  فکر نمی‌کنم به این زودی‌ها بتوانیم به جایگاهی برتر از کشورهایی که نام بردید دست پیدا کنیم ولی به هر حال فکر می‌کنم که باید تمامی اقشار و گروه‌های سیاسی که در تاجیکستان هستند علاقه دارند ارتباط اولشان با ایران باشد هر چند روسیه و آمریکا در آنجا نقش قوی‌ای دارند بالاخره می‌توان با گسترش ارتباطات و مذاکراتی که انجام خواهد شد به جایگاه اصلی‌مان برگردیم که البته زمان زیاد و برنامه‌ریزی دقیقی را نیاز دارد. بحث سفر آقای لاریجانی قطعاً نقش مثبتی می‌تواند داشته باشد و گام مهم و مؤثری برای گسترش ارتباطات میان دو کشور برداشته خواهد شد.

 به نظر شما گسترش رابطه میان ایران و تاجیکستان در چه زمینه‌هایی خواهد بود؟

در تاجیکستان به خاطر فضای بازی که در مقابل ایرانیان قرار خواهد گرفت، کار بسیار ساده است. ما می‌توانیم در زمینه کشاورزی فعالیت کنیم. این کشور شرایط بسیار مناسبی برای کشاورزی، دامپروری و تولید لبنیات دارد که ایرانیان می‌توانند با استفاده از این شرایط فعالیت خود را گسترش دهند.

 اما ایران و تاجیکستان مرز مشترک ندارند، به نظر شما انجام این کار در این شرایط امکان‌پذیر است؟

ما بالاخره راه‌آهن داریم و این مشکلات را کاهش می‌دهد. ما در حال حاضر در برزیل هم از این دست فعالیت‌ها داریم حتی در آفریقا هم فعالیت کشاورزی داریم، بنابراین فعالیت‌هایی از این دست در تاجیکستان به راحتی قابل اجراست. خیلی قوی‌تر از فعالیت‌هایی که در آفریقا داریم می‌توانیم با تاجیکستان داشته باشیم به شرط این‌که هدف‌گذاری کنیم و بدانیم قرار است به کجا برسیم و بالاخره تصمیم جدی بگیریم که با تاجیکستان به کجا قرار است برسیم.

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000