خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/27 13:49:00
سرویس سیاسی
تجری در یادداشتی تاکید کرد؛

مشکلات آموزش و پرورش با استیضاح وزیر حل نمی‌شود

**فرهاد تجری نماینده مردم قصر شیرین، ‌سرپل ذهاب و گیلانغرب طی یادداشتی که در روزنامه باختر منتشر شده،استیضاح وزیر آموزش وپرورش در آستانه سال جدید تحصیلی را به مصلحت ندانسته است.

موضوع بهره‌گیری مجلس از توان خود در مسیر اصلاح برخی امور در جامعه، ‌اقدامی مؤثر و در عین حال ارزشمند برای مهار بی‌قانونی و اعمال نظارت بر وزراست اما چندی است که شاهد شکل‌گیری بحثی مبنی بر استیضاح وزیر آموزش و پرورش در مجلس شورای اسلامی هستیم.

فارغ از این نگاه که نمایندگان مردم چه استدلالاتی را برای این موضوع مطرح می‌کنند باید به چند عنصر کلیدی توجه خاص داشت.

وزارت آموزش و پرورش، از آن جا که بیشترین میزان افراد شاغل و افراد تأثیرگذار در بدنه خود را داراست یکی از مهمترین و در عین حال مؤثر‌ترین وزارتخانه‌های کشورمان به‌شمار می‌رود به گونه‌ای که هرگونه اعمال نظر و تغییر و جابه‌جایی در جایگاه کلان این وزارتخانه می‌تواند زمینه ساز بروز برخی ناهنجاری‌ها شود، بر این اساس می‌طلبد که نمایندگان در بهره‌گیری از ابزار نظارتی خود (استیضاح) دقت لازم را اعمال نمایند.

در آستانه سال جدید تحصیلی، این وزارتخانه نیازمند انسجام هرچه بیشتر برای پیشبرد امور داخلی است به گونه‌ای که سال تحصیلی جدید بتواند پرنشاط و پرتوان با عزم جزم و محیط مطلوب در سراسر کشور آغاز شود، تغییر وزیر و یا متأثر کردن ساختار مدیریتی این وزارتخانه از بی‌وزیری و مسائلی همچون کش و قوص‌های استیضاح می‌تواند منجر به بروز برخی بحران‌ها در بدنه این وزارتخانه و به تبع آن در سلولهای زنده این وزارتخانه در سراسر کشور یعنی مدارس در سطوح مختلف شود.

وزیر آموزش و پرورش دولت دهم، ‌از چهره‌های برجسته فعال در بدنه این وزارتخانه بوده و از مدیری یک مدرسه تا دبیری در مدارس و مدیریت عالی در وزارت آموزش و پرورش را تجربه کرده است، وی به خوبی از معضلات متعدد این وزارتخانه آگاه است و از جزیی‌ترین امور مربوط به آموزش و پرورش در کشور آگاه است، بر این اساس در طول ماه‌های گذشته از فعالیت دولت دهم شاهد اقدامات مدیریتی قابل قبولی از وی بوده ایم، بر این اساس محروم کردن این وزارتخانه از یک وزیر توانمند آن‌هم به واسطه برخی مشکلات قابل حل، می‌تواند توجیه قابل قبول باشد.

حاجی‌بابایی در طول دوران وزارتش تعامل خوبی با مجلس شورای اسلامی داشته است، در موضوع اخیر معضلات پدید آمده در موضوع حق‌التدریسی‌ها هم وی با پیگیری‌های مداوم، شرایطی را فراهم کرده است که عدالت و انصاف به شکل واقعی محقق شود. افزایش سهمیه استان که با پیگیری استاندار و نمایندگان استان صورت گرفت نیز در همین راستا قابل ارزیابی است.

مشکلات وزارت آموزش و پرورش با استیضاح وزیر نه تنها حل نمی‌شود بلکه مشکلی بر مشکلات این وزارتخانه افزوده می‌شود و شاید تا ماه‌ها این وزارتخانه نتواند وزیری را به خود ببیند.

بر اساس مسائل ذکر شده و نظر به اقدامات مطلوبی که برای مهار مشکل حق‌التدریسی‌ها صورت گرفته است، بهتر است نمایندگان تلاش خود را بیشتر به سمت و سویی هدایت کنند که مشکلات این وزارتخانه به شکل کلیدی مرتفع شود و الا تغییر وزیر که نمی‌تواند دردی از دردهای معلمان و مدیران مدارس دوا کند.

باید متوجه باشیم که کامیابی‌ها و توفیقات این وزارتخانه در برابر برخی نقایص موجود نادیده گرفته نشود.

فرهاد تجری
 نماینده مردم قصر شیرین، ‌سرپل ذهاب و گیلانغرب

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet