خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/27 15:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده ارومیه:

کلیه مسوولان در مرگ تدریجی دریاچه ارومیه مقصرند

**یکی از نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی کلیه دستگاه‌ها را در مرگ تدریجی «دریاچه ارومیه» مقصر دانست و تاکید کرد: روسای جمهور و نمایندگان ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی هم باید پاسخگوی این موضوع باشند.

سیدسلمان ذاکر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت دریاچه ارومیه تصریح کرد: از زمانی که آب دریاچه ارومیه رو به کاهش گذاشت یعنی تقریبا از سال 42 و از سال 72 به بعد که خشک شدن دریاچه کاملا مشهود بود، همه دستگاه‌ها باید برای جلوگیری از کاهش دریاچه ارومیه اقدام می‌کردند، از جمله محیط زیست، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که در خشک شدن دریاچه ارومیه تمام دستگاه‌ها کوتاهی کردند، افزود: نمایندگان ادوار گذشته مجلس، روسای جمهور سابق و کلیه مسوولان باید این موضوع را مد نظر قرار می‌دادند، چرا که امروز مردم آذربایجان غربی و چند استان با مرور گذشته‌ها کوتاهی‌ها را بررسی می‌کنند.

ذاکر خاطرنشان کرد: اگر این‌گونه بود هم‌اکنون می‌بایست تمام باغات آبیاری قطره‌ای و تدریجی می‌شد اما متاسفانه فرهنگ آبیاری قطره‌ای و تدریجی اصلا در استان ما رایج نیست، چراکه جهاد کشاورزی کوتاهی کرده است، ضمن این‌که عدم نظارت بر احداث سدها و چاه‌ها ضررهای جبران ناپذیری به دریاچه ارومیه زده است.

وی تاکید کرد: در مورد دریاچه ارومیه تدبیر وجود نداشت که نتیجه‌اش تخریب است، اگر جایی تدبیر وجود نداشته باشد، خروجی قضیه تخریب است که هم‌اکنون این موضوع را در دریاچه ارومیه مشاهده می‌کنیم.

نماینده مردم ارومیه در خانه ملت گفت: شاید یکی از علت‌های ناقصه نه تامه خشک شدن دریاچه ارومیه، احداث پل میانگذر برای کاهش مسافت آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی باشد، چراکه میلیون‌ها تن خاک برای احداث این جاده داخل دریاچه ریخته شد که این خاک‌ها آب دریاچه را به خود کشید و سبب بروز خشکی و برهم خوردن اکوسیستم‌ محیط زیست در این دریاچه شد، اگرچه ممکن است احداث جاده میان‌گذر این دو استان را به هم نزدیک کرده، بر اصلاح الگوی مصرف صحه نهاده و جلوی تصادفات و مرگ و میرها را گرفته باشد، اما راه‌های دیگری باید پیگیری می‌شد که نشد و متاسفانه نتیجه آن خشک شدن دریاچه ارومیه شد.

وی درباره فعالیت نمایندگان استان آذربایجان غربی برای مقابله با خشک دریاچه ارومیه تصریح کرد: نمایندگان استان‌های مربوطه بارها جلساتی با حضور اعضای فراکسیون محیط زیست، مسوولین محیط زیست و دیگر مسوولان ذیربط برگزار کرده و راهکارهای مقابله با خشک شدن دریاچه ارومیه را بررسی کردیم که امضای پروتکل احیای دریاچه ارومیه با حضور دو وزیر و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و سه استاندار حاصل این جلسات است.

ذاکر ادامه داد: پروتکل احیای دریارچه ارومیه در حال اجراست و مصوبات و ردیف بودجه برای آن باز شده اما بودجه تخصیص یافته کفایت نمی کند و نیاز است با افزایش بودجه و عزم مسوولان بیشتر متوجه نجات دریاچه ارومیه باشیم.

وی تاکید کرد: در حال حاضر باید به دنبال راهکارهای جدید و اورژانسی باشیم به نحوی که یک برنامه کوتاه مدت و یک برنامه درازمدت برای نجات دریاچه ارومیه تدوین کنیم، در برنامه کوتاه مدت باید دریاچه ارومیه را به همین شکل حفظ کنیم تا خشک نشود و در برنامه درازمدت هم پروژه‌ها و طرح‌هایی که بر اساس آن‌ها قرار است از مرزها آب به دریاچه انتقال دهیم را دنبال کنیم.

نماینده مردم ارومیه در خاتمه خاطرنشان کرد: برای نجات دریاچه ارومیه می‌توان در یک برنامه سه - چهار ساله از طریق رودخانه «ارس» و «زرینه رود» تبریز آب را به طرف دریاچه ارومیه بیاوریم و داخل آن انتقال دهیم. این راهکارها پیشنهاد شد و عملیات اجرایی در حال آغاز است، لذا می‌توان با مصالحه، تدبیر و اغماض به صورت اورژانسی در طول سه - چهار سال آینده این مشکل را حل کرد، در غیر این صورت پس از سه - چهار سال دیگر دریاچه‌ای نخواهیم داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet