هدر موبایل
1389/06/27 17:08:00
سرویس فرهنگی
ترابی:

زیر سوال بردن مجلس در راس امور یعنی زمینه سازی برای حذف جمهوریت نظام

**عضو کمیسون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر به «مجلس در راس امور» اعتقاد نداشته باشیم،خرد جمعی از جامعه رخت برمی بندد و خرد فردی جایگزین آن شود، این یعنی زمینه سازی برای حذف «جمهوریت» نظام ،که موضوعی بسیار بسیار خطرناک است.

"نصراله ترابی "در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: مجلس تنها قوه و نهادی است که برای دیگر قوای کشور تصمیم گیری می کند و نهاد مرجع به شمار می آید، به عبارتی قوای دیگر مانند قضائیه و مجریه باید از آن تبعیت کنند.

نماینده مردم شهرکرد گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به گونه ای استوارشده که رای جمعی در آن اهمیت ویژه ای دارد، جمله ماندگاری که حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی درباره در راس امور بودن مجلس فرمودند نباید اینگونه تفسیر شود که نمایندگان در راس امور هستند،بلکه هدف و منظور این بوده که این مردم هستند که،بر امور کشور نظارت دارند.

نماینده مردم شهرکرد در ادامه افزود: جایگاه قوه مقننه به دلیل ارتباطی که تمام اعضای آن با مردم دارند و از میان آنان انتخاب شده اند از سایر قوای کشور بالاتر و پراهمیت تراست.

وی تصریح کرد: در مجلس شورای اسلامی از هر مذهب، زبان، قومیت و نژادی حضور دارند و چنین نیست که تنها یک گروه یا جناحی خاص حضور داشته باشند.       

 عضو کمیسون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:اگر به مجلس شورای اسلامی بی توجهی شود این موضوع به معنی این است که به جایگاه مردمسالاری و خردجمعی وقعی گذاشته نشده است.

ترابی خاطرنشان کرد: حضرت امام خمینی(ره ) با فرمایش خود مبنی بر اینکه مجلس در راس امور است در برابر کسانی که خواستار حذف جمهوریت نظام و طرح حکومت اسلامی بودند گوشزد کرد که این مردم هستند که باید سرنوشت سیاسی خود را رقم زنند.

رئیس جمهور در گفت وگویی با ارگان رسمی دولت- روزنامه ایران- گفته است: بعضی‌ها استقلال قوا را فقط برای قوه مقننه و قوه قضائیه می‌خواهند. اتفاقاً قوه مجریه، قوه اول کشور است، بعضی‌ها یک جمله حضرت امام(ره) را متعلق به زمانی که نظام ما پارلمانی بوده برجسته می‌کنند، آن‌زمان رئیس‌جمهور مسئول اداره کشور نبوده بلکه نخست‌وزیر مسئول اداره کشور بوده که از طریق مجلس انتخاب می‌شده است. آن موقع مجلس بالا‌ترین بود. اکنون در قانون اساسی قوه مجریه بار اصلی اداره کشور را بر دوش دارد و قوای دیگر باید کمکش کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet