خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/27 17:46:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فلاحت‌پیشه:

بخشی از دلایل عمده قطع رابطه مصر با ایران ریشه در خارج از مصر دارد

**رییس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بخشی از دلایل عمده قطع رابطه مصر با ایران ریشه در خارج از مصر دارد، خاطرنشان کرد: مشکل اساسی در موضوع رابطه ایران و مصر در طرف مصری است. باید در نظر داشت که در مواردی دولتمردان مصر تصمیم گیرنده رابطه با ایران نیستند و در قالب راهبردی‌های فرامنطقه‌ای این رابطه را می‌بینند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که ایران گسترش روابط با مصر را در دستور کار خود قرار نداده است، افزود: روابط ایران و مصر در طرف مصری شرایط متفاوتی دارد. در طرف ایرانی عملا منعی برای پیگیری روابط با هر کشور اسلامی که فضای افکارعمومی و نخبگان آن طرفدار برقراری ارتباط با ایران باشند، وجود ندارد. هر چند بررسی رابطه فراتر از وزرای خارجه دو طرف است و در سطح کلان باید برای موضوع رابطه ایران و مصر تصمیم‌گیری شود. اما واقعیت این است که منعی که در طرف مصری وجود دارد در طرف ایرانی کم‌تر است. جمهوری اسلامی ایران تمایل به همکاری با مصر دارد، وزارت امور خارجه هم به میزانی که طرف مقابل آمادگی داشته باشد حاضر است روابط را گسترش دهد.

رییس کمیته روابط خارجی مجلس با تاکید بر این مطلب که مشکل اساسی در موضوع رابطه ایران و مصر در طرف مصری است، تصریح کرد: دولت کنونی مصر به دلایل مختلف حاضر نشده است روابطش را با ایران توسعه دهد. دلیل اول آن این است که مصری‌ها رابطه با ایران را فراتر از روابط دو جانبه میان دو کشور اسلامی می‌بینند و ملاحظات فراتر از این دارند. مشخصا ملاحظات‌شان شامل رابطه‌شان با آمریکا و برخی کشورهای مرتجع عرب و موضوعاتی مانند سرزمین‌های اشغالی و فلسطین می‌شود.

وی ادامه داد: با وجود این‌که مصر در سلسله جنگ‌هایی که از 1984 آغاز شد همواره پیش قراول‌ جنگ‌های با اسراییل و حق‌خواهی فلسطینی‌ها بود، به یکباره به پیش قراول طرح سازش با اسراییل تبدیل شد، و از آن زمان در فرایندی قرار گرفت که پاداشی از سوی برخی کشورهای غربی و مشخصا آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌گرفت و در ازای آن تلاش می‌کرد علیه رژیم صهیونیستی جبهه واحدی در دنیای اسلام شکل نگیرد، و از همان سال یعنی سال 1987 میلادی که کمپ دیوید بسته شد عملا مصری‌ها به حافظ دیپلماتیک رژیم صهیونیستی در منطقه تبدیل شدند و سعی کردند این رژیم را به کشورهای اسلامی بقبولانند؛ به طوری که موضوع اسراییل با سیاست خارجی مصر نهادینه شد و هر از گاهی هم به خاطر سیاست‌های روز رژیم صهیونیستی برخی موضع‌گیری‌های تند را مقامات مصری نسبت به اسراییلی‌ها دارند، اما این موضع‌گیری‌ها دیگر موضع‌گیری‌های راهبردی نیست بلکه بیشتر با هدف همراهی مقتضی با افکار عمومی صورت می‌گیرد.

فلاحت‌پیشه با بیان این‌که راهبردی که مصر در زمان حسنی مبارک تعریف کرد تبدیل شدن به حفاظ سیاسی - دیپلماتیک مقابل همه کشورهای اسلامی علیه اسراییل است، اضافه کرد: دولتمردان مصری بیشترین مقابله و مخالفت را از میان نخبگان مصری احزاب و گروه‌هایی مانند اخوان المسلمین و ... دارند اما هنوز این سیاست‌های خود را ادامه می‌دهند و مشخصا کمک‌های 2 تا 3 میلیارد دلاری که سالیانه از سوی آمریکا به مصر می‌شود از دلایل ادامه دادن این سیاست است.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس با اشاره به رابطه ایران و مصر خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت که در مواردی خود دولتمردان مصر تصمیم گیرنده رابطه با ایران نیستند و در قالب راهبردی‌های فرامنطقه‌ای این رابطه را می‌بینند. از آنجا که در نظام جزا و پاداش آمریکایی‌ها، کشورها به میزان نزدیکی با اسراییل پاداش می‌گیرند و به میزان دوری از آن جزا می‌بینند؛ یکی از سیاست‌های جزایی که در پیش گرفته‌اند این است که برخی از کشورها مانند ایران را در میان برخی از کشورهای اسلامی دیگر با تحریم یا انزوای سیاسی - دیپلماتیک مواجه کنند و مشخصا بخشی از دلایل عمده قطع رابطه مصر با ایران دلایلی است که ریشه در خارج از مصر و برخی از کشورها مانند آمریکا و لابی‌های صهیونیست دارد.

وی افزود: روسای جمهور اخیر آقایان هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد رسما اعلام کردند آماده هستند که روابط با مصر را احیا کنند. چند بار آمد و شد دیپلماتیک هم در این رابطه شکل گرفت اما می‌بینیم رغبت مورد نظر نزد مصری‌ها شکل نگرفت، زیرا آنها علاوه بر بحث راهبردی‌شان به خاطر مسائل داخلی‌شان هم نگران هستند، و از این موضوع ناراضی هستند که نزدیکی به کشوری همچون ایران که شرایط دموکراتیک خاص داخل خود را دارد و از نظر راهبردهای سیاست خارجی هم راهبردهای مترقی در دنیای اسلام را راهبری می‌کند این موضوع را دارای تاثیر منفی در داخل مصر می‌دانند و حساسیت‌های خاصی را نسبت به آن نشان می‌دهند.

فلاحت پیشه گفت: اگر انتخابات آینده مصر به گونه‌ای شکل بگیرد که در آن طیفی جدای از طیف کنونی حسنی مبارک ایجاد شود ممکن است این امکان فراهم شود که روابط ایران و مصر تا حدی تعدیل شود؛ اما اگر آن طیف و جریان صاحب قدرت و نفوذ شوند این احتمال کماکان منفی است، چون رابطه آن‌ها مبتنی بر موضوع اسراییل و راهبردی آمریکا و حساسیت نسبت به جایگاه و نقش ایران در دنیای اسلام خواهد بود.

وی ادامه داد: قرار گرفتن مصر در مثلث مصر، عربستان و اردن موضوعی بود که از سال 2005 میلادی منجر به شکل‌گیری فضای موجود در رابطه مصر با ایران شد، مثلثی که در قالب طرح خاورمیانه بزرگ شکل گرفت و خواستار شدند ایران را به عنوان کشور هدف، مشخص کنند. نتیجه این راهبرد این بود که این دو کشور سعی کردند با سیاست‌های آمریکا در قبال ایران همراهی و تلاش کنند علیه جمهوری اسلامی ایران مشغله‌سازی کنند و نوعی ناهنجاری‌ را به روابطی که ایران در سطح منطقه با کشورهای اسلامی دنبال می‌کرد بدهند. آن‌ها با یک راهبرد فرامنطقه‌ای علیه راهبرد منطقه‌ای ایران همراه شدند و این موضوع باعث شد تا حدی فضای نوسان بیشتری بر رابطه ایران و مصر حاکم شود.

این عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ادامه داد: اصولا مصری‌ها می‌خواهند موضوع فلسطین را بدون ایران دنبال کنند و به ایفای نقش جمهوری اسلامی ایران در قبال قضیه فلسطین حساس هستند. یکی از دلایل موضوع مخالفت با صدور ویزا برای سفر نمایندگان مجلس ایران به غزه نیز این موضوع است. مصر از سردمداران موضوع عربی بودن فلسطین است. آنها موضوع فلسطین را موضوعی عربی می‌دانند نه اسلامی. به همین دلیل هم آنچه را با عنوان وحدت در قبال موضوع فلسطین دنبال می‌کنند وحدت عربی است نه اسلامی. آنها سعی می‌کنند اسرائیل را به عنوان موجودیت تازه به کشورهای اسلامی تحمیل کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet