خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/28 08:50:00
سرویس اقتصادی
جعفر قادری خبر داد:

بررسی برنامه پنجم با درنظر گرفتن ایرادهای برنامه چهارم

**عضو کمیته تحقیق و تفحص از برنامه چهارم توسعه در مجلس با اشاره به اینکه گزارش مقدماتی کمیته در کمیسیون تلفیق قرائت شد، تصریح کرد: کمیته تحقیق و تفحص از برنامه چهارم توسعه برای عدم تکرار مشکلات این برنامه در برنامه پنجم گزارش مقدماتی تهیه و در اولین جلسه کمیسیون تلفیق قرائت کرد.

" جعفر قادری" نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه کمیته تحقیق و تفحص از عملکرد برنامه چهارم با شروع بررسی برنامه پنجم متوقف شد، گفت: این کمیته نتها فرصت کرد برای جلوگیری از تکرار مشکلات برنامه چهارم در برنامه پنجم ،گزارش مقدماتی تهیه کرد که در اولین جلسه کمیسیون تلفیق ارائه شد.

 وی ادامه داد: از آنجا که اکثر اعضای کمیته تحقیق و تفحص عضو کمیسیون تلفیق و بررسی برنامه پنجم هستند امکان ادامه بررسی مشکلات برنامه چهارم فراهم نشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه گزارش مقدماتی کمیته قانونی نیست، تاکید کرد: به دلیل آنکه زمان کافی جهت بررسی کارشناسان بر روی عملکرد برنامه چهارم وجود نداشت، کمیته از کارشناسان مجرب دعوت کرد تا آنها ایرادهای کلی برنامه چهارم را در اختیار اعضای کمیته تحقیق و تفحص گذاشتند، به همین جهت گزارش وجه قانونی ندارد و به عنوان پیشنهاد در کمیسیون مطرح شد.

وی با اشاره به اینکه این گزارش کمک بسیاری به برنامه پنجم کرد، تصریح کرد: اعضای کمیسیون تلفیق جهت بررسی لایحه دولت گزارش کمیته تحقیق و تفحص از برنامه چهارم را به عنوان پیشنهاد پذیرفتند و تا جایی که امکان داشت اجازه تکرار ایرادهای گرفته شده را در برنامه جدید ندادند.

قادری به برخی ایرادهای برنامه چهارم اشاره کرد وگفت: یکی از مشکلات برنامه چهارم ذکر اعداد و ارقام غیر قابل دسترسی و عدم ارائه منابع مالی بود، که در برنامه پنجم این مشکلات تا حدود زیادی رفع شد.  

عضو کمیته تحقیق و تفحص از برنامه چهارم با اشاره به وقت قانونی کمیته، گفت: طبق آیین نامه هر کمیته تحقیق و تفحصی 6 ماه زمان دارد تا گزارش نهایی خود را به مجلس ارائه دهد، از آنجا که اعضای کمیته نزدیک به 3 ماه بررسی برنامه پنجم را بر عهده داشتند امکان ارائه گزارش در زمان قانونی وجود ندارد.

وی ادامه داد: در آیین نامه برای چنین زمان‌هایی ماده دیده شده است و بر این اساس کمیته‌ها می‌توانند مهلت دوباره‌ای از مجلس بگیرد.

قادری تاکید کرد: پس از اتمام برنامه پنجم، کمیته تحقیق و تفحص از عملکرد برنامه چهارم توسعه کار خود را آغاز خواهد کرد.

ماده 199 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی: مهلت انجام تحقیق و تفحص شش ماه از تاریخ صدور ابلاغ اعضا هیات توسط رییس مجلس است، در صورت ضرورت با درخواست هیات رییسه مجلس تا شش ماه دیگر قابل تمدید است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet