شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1387/02/29 13:47:00
سرویس اقتصادی

تصویب موادی از لایحه نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک های صنعتی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه موادی از لایحه نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک های صنعتی را به تصویب رسانند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، براساس ماده یک این لایحه که به تصویب رسید شهرک صنعتی مکانی است که دارای محدوده و مساحت معین که براساس قانون تاسیس شرکت شهرک های صنعتی ایران و اصلاحات بعدی ایجاد شده یا می شود و نواحی صنعتی مشمول قانون شرکت شهرک های صنعتی، شامل مجموعه ای ساماندهی شده از واحدهای صنعتی، پژوهشی، فناوری و خدمات پشتیبانی است که در آن امکانات زیربنایی و خدمات ضروری مورد نیاز به واحدهای مذکور واگذار می شود.

براساس مصوبه مجلس، مالکیت در شهرک ها و نواحی صنعتی شامل مالکیت قسمت های اختصاصی و مالکیت قسمت های مشترک می باشد و در قسمت دیگری از این لایحه که به تصویب رسید، قسمت های مشترک مذکور در این قانون عبارتست از قسمت هایی از شهرک صنعتی که حق استفاده از آن به کلیه مالکان واحدهای مستقر در شهرک تعلق می گیرد و منحصر به یک یا چند واحد نمی باشد. به طور کلی قسمت هایی که برای استفاده اختصاصی واگذار نشده یا در اسناد مالکیت، ملک اختصاصی یک یا چند نفر از مالکان شناخته نشده است از قسمت های مشترک محسوب می شود.

همچنین حقوق هر مالک در قسمت اختصاصی و سهم او در قسمت های مشترک غیر قابل تفکیک بوده و در صورت امکان قسمت اختصاصی به هر نحو به تبع آن انتقال حقوق و تکالیف مربوط به قسمت مشترک اجتناب ناپذیر است.

در این خصوص شرکت شهرک های صنعتی استان موظف است ضمن ترغیب مالکان از آنها مطابق اساسنامه نمونه تهیه شده توسط سازمان صنایع کوچک و شهرک های ایران با رعایت مفاد قانون تجارت نسبت به تشکیل شرکت خدماتی شهرک صنعتی اقدام نماید.

در بخش دیگری از این لایحه که به تصویب رسید نحوه دعوت و تشکیل مجامع عمومی شرکت خدماتی و نحوه تعیین هیات مدیره و حدنصاب رسمیت جلسات و سایر موارد در اساسنامه یاد شده پیش بینی می شود.

ریاست مجمع عمومی یا مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت شهرک های صنعتی استان است.

در این ارتباط اشخاصی که به منظور احداث واحد تولیدی، صنعتی یا خدماتی با شرکت شهرک های صنعتی استان قرارداد منعقد می نمایند عضو شرکت خدماتی محسوب می شوند.

همچنین تا زمان تشکیل شرکت خدماتی مذکور، شرکت شهرک های صنعتی استان نسبت به اداره شهرک های صنعتی براساس این قانون اقدام می نماید.

این گزارش می افزاید: رسیدگی به سایر مواد این لایحه به جلسه بعدی مجلس موکول شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet