آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
بزرگواری با تاکید بر ضرورت کمک به مردم پاکستان خواستار شد:

تصویب قانونی برای کمک به مردم پاکستان

سرویس سیاسی
**سیدعلی بزرگواری نماینده کهکیلویه وبهمئی در مصاحبه‌ای که با نشریه امید مردم داشته،با تاکید بر ضرورت کمک به مردم پاکستان گفت: مجلس باید با تصویب قانونی ، امکان کمک دولت به مردم رنج کشیده پاکستان را فراهم کند.
یکشنبه 28 شهریور 1389 ساعت 09:42

فاجعه سیل در پاکستان، امروز آن قدر گسترده و دهشتناک شده است که اخبار آن در سرتاسر جهان پیچیده است و همه از این سیل خانمان برانداز سخن می‌گویند. دلهای آزاد مردم کشورهای مختلف جهان، از هر رنگ و‌نژاد و زبان، امروز برای کمک به رنج کشیدگان پاکستان می‌تپد، اما مسئولان نهادهای بین‌المللی، همچنان دست روی دست، نظاره می‌کنند.

مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این باره، ضمن صدور پیامی فرمودند: «متأسفانه سازمان‌های بین‌المللی وظیفه خود یعنی خدمت‌رسانی به انسان‌های مصیبت‌زده را به خوبی انجام نداده‌اند، امری که به نوبه خود درخور توجه و موشکافی است.»

در این میان و در هنگامی که سازمان‌های بین‌المللی مصیبت وارد شده بر ملتی مسلمان را نادیده می‌گیرند و گاه برای خالی نبودن عریضه بیانیه‌ای صادر می‌کنند و دوباره به خلوت خویش می‌خزند، وظیفه مردم، مجلس، دولت و حکومت جمهوری اسلامی ایران چیست؟ این، سؤالی است که از حجت‌الاسلام سیدعلی محمد بزرگواری، نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی پرسیدیم. متن کامل گفت‌وگوی امید مردم با این نماینده مجلس شورای اسلامی را بخوانید.

 آقای بزرگواری، وظیفه دینی و ملی ما در قبال مردم پاکستان چیست؟

در رابطه با حادثه تلخ و وحشتناک سیل پاکستان، وقتی که از دید ملی و ایرانی به قضیه نگاه می‌کنیم، در می‌یابیم که ایرانی‌ها، قومی بخشنده و سخی و رئوف و مهربان بودند که هر چه می‌توانستند به مردم و فقرا کمک می‌کردند. وقتی هم که از منظر دینی و اسلامی به ماجرا نظری می‌اندازیم، می‌بینیم که در دین اسلام، بارها و باها، چه در احادیث و چه در آیات، به اهمیت کمک به هم نوع توجه شده و درباره آن سفارش‌های بسیاری به دست رسیده است. در دین اسلام، کمک به همنوع، تا حد ایثار زمینه و جایگاه پیدا کرده است.

 روش پیشوایان دین اسلام در کمک به همنوع چگونه بوده است؟

ما معتقد به دینی هستیم که ائمه ما، از قوت لایموت خویش که بدان نیاز فراوانی نیز داشتند، می‌گذشتند و آن را به مسکین و یتیم و فقیر کمک می‌کردند. در فرهنگ قرآنی و اسلامی، کسانی تربیت و یافت می‌شوند که دیگران را بر جان خود ترجیح می‌دهند. در آموزه‌های اسلامی، به ما آموخته‌اند که در تنگناها و مواقع بحرانی که نمونه آن را امروز در سیل پاکستان مشاهده می‌کنیم، باید به کمک همنوعان رفت و آنان را نجات داد. از طرف دیگر، مشاهده می‌کنیم که یکی از رذایل اخلاقی که ممکن است انسان به آن دچار شود، بُخل است. بخل به این معناست که فردی تنها به فکر خودش باشد و به دیگران که محتاج و نیازمندند، توجهی نکند. امروز اگر ما که در شرایط آسودگی به سر می‌بریم، به مردم پاکستان که نیازمند کمک ما هستند، یاری نرسانیم، بخل ورزیده ایم. اگر کمی دقت کنیم، درخواهیم یافت که دین ما اقتضا می‌کند که به سیل زدگان و محرومان و نیازمندان پاکستانی کمک کنیم.

 چندی پیش، مقام معظم رهبری نیز در این باره پیامی صادر کردند، شما این پیام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پیام مقام معظم رهبری درباره سیل پاکستان، که در آن از محنت بزرگ «برادران و خواهران مسلمان پاکستانی» سخن رفته بود، نشان‌دهنده عمق نگاه ایشان به قضیه بود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، همه اهالی پاکستان را خواهران و برادران مسلمان می‌خوانند و کمک به آنان را واجب می‌دانند. پس از صدور پیام مقام عظمای ولایت، ما باید به تبعیت از ایشان به یاری مردم پاکستان بشتابیم و اینگونه نیز نباید فکر کنیم که مردم پاکستان، همگی اعضای القاعده و طالبان هستند که با آمریکا و اسرائیل و استکبار دست در یک کاسه دارند و اهداف مشابهی را دنبال می‌کنند. در این شرایط، نباید به القاعده و... توجه کرد، باید به جمعیت مؤمن و مسلمان کشور دوست و همسایه، پاکستان نگاه کنیم که نه با القاعده ارتباطی دارند، نه آمریکا. این کلام قرآن است که انسان باید از آنچه که به دست آورده است، به دیگران کمک کند.

  به نظر شما، وظیفه دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال این حادثه هولناک چیست؟

الحمدلله، دولت محترم جمهوری اسلامی ایران، به وسیله دستگاه‌های امدادی‌اش، مانند هلال احمر، کمیته امداد امام خمینی(ره) و... تاکنون به خوبی توانسته است وظایف خود را در راستای کمک به ملت مظلوم پاکستان به انجام برساند. امدادگران بسیاری تاکنون به کمک مردم پاکستان شتافته‌اند، چادرها و بیمارستان‌های صحرایی بسیاری توسط امدادگران ایرانی در این کشور برپا شده است. از طرف دیگر وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران به پاکستان سفر کرد و از نزدیک با حوادثی که در آن کشور اتفاق می‌افتد آشنا شد و قول کمک‌های بیشتر را داد. حتی مقرر بود که آقای دکتر احمدی‌نژاد ریاست محترم جمهوری هم سفری به پاکستان داشته باشند، که این سفر فعلاً به تعویق افتاده است. از طرف دیگر، هیأتی به نمایندگی از مقام معظم رهبری به پاکستان سفر کردند و هیأتی نیز از سوی آقای دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به این کشور سفر کرد. نکته مهم اینجاست که هنگامی که رهبر معظم انقلاب دستور دادند که باید تلاش بیشتری شود، تمام ارگان‌ها تلاش خود را برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان پاکستانی بیشتر کردند.

 جمهوری اسلامی ایران، در بُعد بین‌المللی چگونه می‌تواند به مردم پاکستان کمک کند؟

باید به این نکته دقت داشته باشیم که پس از صدور پیام مقام معظم رهبری، امروز بسیاری از نگاه‌ها به سمت جمهوری اسلامی ایران متوجه است و بسیاری از ملت‌ها منتظر اقدام ایرانی‌ها هستند. در بعد دیپلماتیک، باید دستگاه سیاست خارجی ایران، از سایر کشورهای منطقه و جهان بخواهد که به مردم پاکستان کمک برسانند. برای مثال، چند روز پیش چند هیأت آفریقایی در تهران بودند و در چند اجلاس در تهران شرکت کردند. دولت ما باید از این دولتها بخواهد که آن‌ها نیز به کمک مردم بحران‌زده پاکستان بشتابند.

 مجلس شورای اسلامی چگونه می‌تواند در این راه به کمک مردم پاکستان بشتابد؟

البته نمایندگان مجلس پیش از این که بخواهند در حوزه قانون‌گذاری در این راستا اقدامی بکنند، با اعطای بخشی و یا تمامی حقوق ماهانه خود به یاری مردم پاکستان شتافته‌اند. اما نمایندگان مردم در قوه مقننه، می‌توانند با کمک به دولت و تصویب طرح‌ها و لوایحی که یاری‌رسانی به مردم پاکستان را آسان‌تر کند، در این امر شراکت کنند. نمایندگان باید قوانینی تصویب کنند که دولت بتواند به عنوان قوه مجریه، به کمک رنج‌کشیدگان مسلمان پاکستان بشتابد. 

 وظیفه مردم مسلمان ایران در این زمینه چیست؟

ما مسلمان و شیعه هستیم. مؤسس دین ما، حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) است و مؤسس مذهب ما، حضرت امام جعفر صادق(ع). حدیثی نقل می‌کنم که از هر دوی این بزرگواران، یعنی پیامبر و امام صادق نقل شده است. ایشان می‌فرمایند: «من اصبح و لایهتم بأمور المسلمین، فلیس بمسلم»؛ یعنی کسی که شب را صبح کند و امور مسلمانان را پیگیری نکند و به فکر مسلمانان دیگر نباشد، مسلمان نیست. اگر ما می‌خواهیم مسلمان باشیم، عرق اسلامی ما به ما می‌گوید که باید به مرد رنج‌دیده کمک کنیم. مردم باید کمی از خرج‌های گزافی که گهگاه در عروسی‌ها و جشن‌ها می‌کنند، بکاهند و به مردم آسیب‌دیده کمک کنند. این درست نیست که برای عزاداری درگذشت عزیزی، هزینه‌های میلیونی خرج شود، اما به مسلمانان آواره و گرسنه که خواهران و برادران ایمانی ما هستند، کمک نشود. اسلام چنین برخوردهایی را نکوهش می‌کند و نمی‌پسندد. مردم مسلمان ایران، باید با تمام توان به یاری مردم پاکستان بشتابند و در تأمین وسایل و آذوقه مورد نیاز این مردم، کوشا باشند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000