هدر موبایل
1389/06/28 10:15:00
سرویس فرهنگی
ونایی:

جشنواره تاک زمینه‌ساز توسعه فرهنگی در ملایر خواهد بود

**نماینده مردم ملایر برگزاری نخستین جشنواره منطقه ای سینمای جوانان در این شهرستان را فرصتی برای توسعه فرهنگی خواند و گفت: این جشنواره مهمترین پروژه فرهنگی ما در چند سال گذشته در این شهرستان بوده است

"حسن ونایی"، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با روزنامه همدان پیام تعطیلات مجلس را فرصت خوبی برای سرکشی به طرح‌هایی چون پروژه راه‌آهن سراسری «کربلا» و همچنین دیگر راههای ارتباطی این حوزه انتخابی می‌داند. وی در این گفت و گو درباره  نخستین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان در ملایر نیز سخن گفته است:

نخستین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان با عنوان تاک در شهرستان ملایر برگزار شد، لطفاً درباره این جشنواره و دستاوردهای فرهنگی- هنری آن برای شهرستان بگویید.

این جشنواره مهمترین پروژه فرهنگی ما در چند سال گذشته در این شهرستان بوده که با حضور ده استان به نحو بسیار شایسته و مطلوبی و با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال برگزار شد. این جشنواره رویکرد فرهنگی بسیار مثبتی برای شهرستان داشت و امیدواریم با تداوم آن زمینه برای رشد هرچه بیشتر فرهنگ وهنر در این حوزه انتخابی فراهم شود.

میزان استقبال از این جشنواره به چه میزان بود؟

استان همدان چند سالی است میزبان بسیاری از جشنواره‌های فرهنگی و هنری می‌شود که جشنواره فیلم کودک و نوجوان یکی از آن هاست. مردم استان در زمینه هنر بسیار علاقه‌مند و فعال هستند و همواره همدان در زمینه فعالیت‌های هنری به‌ویژه سینما و تئاتر جایگاه بسیار مطلوبی در سطح کشور داشته است، اصلاً یکی از دلایل برگزاری چنین جشنواره‌هایی در استان نیز همین امر بوده است. استقبال مردم از این برنامه‌ها بسیار عالی است و امیدوارم با برپایی این جشنواره در کنار جشنواره کودک و نوجوان شاهد تثبیت جشنواره‌های منطقه‌ای در استان باشیم و هر ساله  دراین استان در زمینه فرهنگ حرکتی شایسته صورت بگیرد، زیرا به هر روی انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است. اختتامیه جشنواره نیز با حضور معاونت سینمایی وزیر ارشاد، استاندار همدان و نمایندگان این شهرستان در مجلس به طرز بسیار شایسته‌ای برگزار شد.

در مدت تعطیلات مجلس، تاکنون چه طرح‌هایی را بازدید کرده اید؟

از ابتدای تعطیلات در هفته گذشته، ما دستور کارمان را عمدتاً در حوزه انتخابی خود تعریف کردیم. یکی از مهمترین پروژه‌های ملایر، پروژه راه‌آهن است که به دلیل مشکلاتی که برای ادامه ساخت آن پیش آمده بود، کارگروهی را با حضور معاونت ساخت راه‌آهن کشور ومعاونت توسعه زیرساخت‌ها و پیمانکاران زیرسازی و روسازی تشکیل دادیم که به حمدالله با حضور جدی این افراد، موانع رفع شد و ما تاکنون توانسته ایم 67 کیلومتر از ریل‌گذاری را انجام دهیم و لایه دوم راه‌آهن نیز پایان گرفته است.

 این راه‌آهن در صورت اتمام چه دستاوردی برای ملایر به همراه خواهد داشت؟

با اتمام این پروژه همدان برای اولین بار از سوی مرکز کشور به راه‌آهن سراسری متصل خواهد شد. این امر به عنوان یکی از زیرساخت‌های توسعه اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند زمینه ساز رشد و توسعه استان و همچنین این حوزه انتخابی باشد.

با روند فعلی فکر می‌کنید چه زمانی این پروژه به اتمام برسد؟

پروژه راه‌آهن با پیشرفت 94 درصد در حال اجرا است که با روند فعلی می‌توان امیدوار بود تا پایان مهرماه به بهره برداری برسد.

از دیگر طرح‌های ارتباطی شهرستان، بزرگراه ملایر- توره است. این پروژه در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

خوشبختانه برای تکمیل قطعات دوم و سوم این بزرگراه نیز ابلاغ اعتبار شده و در بازدیدی که چند روز پیش از این پروژه داشتم، کار با روند مناسبی در حال پیگیری است. این بزرگراه در سه فاز طراحی شده که مرحله اول آن به بهره برداری رسیده، مرحله دوم در صورت ادامه این روند تا دو ماه دیگر به پایان می‌رسد و کل پروژه تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

بیشتر فعالیت‌های عمرانی شهرستان را به تکمیل راههای ارتباطی اختصاص داده اید. درباره ظرفیت‌هایی که این راههای ارتباطی ایجاد می‌کنند توضیح دهید.

بله، مهمترین دستور کار ما و دیگر مدیران در شهرستان این است که مسیرهای جاده‌ای شهرستان را به بزرگراههای اصلی کشور متصل کنیم. با توجه به اینکه ملایر در زمینه صادرات خشکبار اهمیت ویژه‌ای دارد و طرح تبدیل آن به منطقه ویژه اقتصادی به تصویب رسیده است، می‌توان از این راههای ارتباطی برای ایجاد توسعه و اشتغال پایدار بهره‌های فراوانی برد. در حال حاضر 60 درصد صادرات استان مربوط به ملایر است که به واسطه همین امر می‌توان ملایر را به عنوان پایلوت و پایگاه در حوزه خشکبار تبدیل کرد. چنین امری موجب رونق بیشتر کشاورزی در این حوزه انتخابی شده که نتیجه کلی آن ایجاد اشتغال پایدار و بهبود اوضاع اقتصادی خواهد بود.

بازدیدی هم از روستاها داشتید؟

بله، روز پنج‌شنبه بازدیدی داشتیم از روستاهای بخش ثامن که از نزدیک مشکلات و معضلات آنها را بررسی کردیم. یکی از برنامه‌های عمده ما در این مدت تعطیلات سرکشی به روستاها و بررسی مشکلات آنها از نزدیک است تا انشاءالله قبل از فرارسیدن فصل سرما بسیار از این مشکلات رفع شود. روز جمعه نیز با حضور پس از اقامه نماز جمعه به همراه مردم متدین شهرستان اعتراض خود را به هتک حرمت به قرآن نشان دادیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet