خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/06/28 10:29:00
سرویس فرهنگی
تذکر زمانی در آستانه سال تحصیلی جدید

استیضاح حاجی بابایی بحران را به بدنه وزارت آموزش وپرورش تزریق می‌کند

**نماینده کنگاور، صحنه، هرسین، بیستون و دینور در مجلس شورای اسلامی از عملکرد وزیر آموزش و پرورش دفاع کرده و معتقد است نباید با طرح استیضاح، بحران را به بدنه زوارتخانه آموزش و پرورش که یکی از پرجمعیت‌ترین وزارتخانه‌های کشور است تحمیل کرد.

سیدجواد زمانی در گفت و گو با باختر امروز با اشاره به افزایش سهمیه قابل توجه کرمانشاه در روند جذب معلمان حق‌التدریسی، اظهار کرد: با پیگیری مطلوب تمامی نمایندگان استان کرمانشاه، استاندار و مدیر کل آموزش و پرورش استان و با ورود مستقیم وزیر آموزش و پرورش به موضوع، شاهد افزایش بیش از 530 نفری جذب معلمان حق‌التدریسی در استان بودیم که منجر به رفع نگرانی بسیاری از معلمان حق‌التدریس و در عین حال تزریق آرامش به روح و روان کلاس‌های درس اول مهر شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در عین حال بر ضرورت همکاری بین بخشی در روند آغاز سال تحصیلی با آموزش و پرورش تأکید دارد و می‌گوید: به هر میزان که دستگاهها قادر باشند در روند بهبود وضعیت تحصیلی و کاری آموزش و پرورش همکاری داشته باشند به همان اندازه در سایر مسئولیت‌های محوله نیز موفق و کارآمد خواهند بود.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با اشاره به اقدامات وزارت آموزش و پرورش در استان کرمانشاه گفت: مشکلات کمبود معلم، کمی مدرسه و فضای آموزشی و دیر رسیدن کتاب دانش‌آموزان که در گذشته وجود داشته در حال حاضر به شکل قابل توجهی مرتفع شده و این مشکلات در استان کرمانشاه کمتر وجود دارد.

وی در عین حال گفت: بسیاری از معضلات کلیدی این وزارتخانه در سطح حوزه انتخابیه کنگاور و صحنه رفع شده است.

سیدجواد زمانی با اشاره به نزدیکی سال تحصیلی جدید گفت: برای رفع مشکلات وزارت آموزش و پرورش، مدارس، معلمین و دانش‌آموزان در سال تحصیلی باید همه مسئولان، نهادها و دستگاه‌ها دست به دست هم دهند و با یاری و کمک هم، سالی همراه با شکوفایی تحصیلی را برای دانش‌آموزان و همه دست‌اندرکاران این وزارتخانه بزرگ رقم بزنند تا بتوانیم در سال جدید تحصیلی شاهد رشد و بالندگی حوزه آموزش و پرورش استان به عنوان یک مجموعه اقتدارآفرین باشیم.

وی همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با وزارت آموزش و پرورش را در آغاز سال تحصیلی جدید ضروری دانست و یادآور شد: بهتر است تا وزارت بهداشت در مسائل بهداشتی و درمانی مدارس و دانش‌آموزان امکانات لازم را فراهم کنند تا دغدغه‌های مسئولین و اولیای دانش‌آموزان از بین برود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس به نقش شهرداریها در حل مشکلات مدارس، معلمین و دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: شهرداری‌ها هم می‌توانند با تهیه مقدمات لازم در تردد به مدارس از جمله آسفالت خیابان ها و کوچه‌های منتهی به مدارس در بهبود وضعیت تحصیلی و رفع معضلات مؤثر باشند.

زمانی به ضرورت ارتباط مستمر اولیا دانش‌آموزان و مربیان و معلمان اشاره کرد و گفت: در یک مدرسه یا کلاس درس، دانش‌آموزان زیاد با خلق و خوی متفاوت حضور دارند، اگر اولیا دانش‌آموزان و مربیان و معلمان با هم ارتباط داشته باشند و در انتقال خلق و خوی دانش‌آموزان و همچنین نحوه تربیت و هدایت دانش آنها تبادل نظر کنند، قطعاً سال تحصیلی موفقیت‌آموزی را شاهد خواهیم بود و سطح آموزش سواد در مدارس هم ارتقا خواهد یافت.

وی با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی باید با مدارس و معلمان همکاری لازم را داشته باشد، گفت: با توجه به تبلیغات گسترده دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، لازم است تا این سازمان روحانیون آگاه به مسائل و توانمند را به مدارس اعزام کند و در جهت تقویت مسائل فرهنگی در مدارس هم اقدامات لازم صورت گیرد.

زمانی عنوان کرد: مجموعه نهادهای مؤثر در بدنه آموزش و پرورش نقشی به اهمیت و اندازه این نهاد در پیکره مدارس دارند و باید در قالب یک مدیریت جامع و در چارچوب شوراهای برنامه‌ریزی آموزش و پرورش در استان‌ها، ‌اقدامات لازم برای هماهنگ‌سازی این نهادهای مرتبط با یکدیگر و بستر‌سازی برای انجام امور محوله در همه بخش‌ها، صورت گیرد.

نماینده مردم کنگاور در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به هر اندازه که دستگاه‌های متعدد بتوانند در روند مدیریت آموزش و پرورش هر منطقه مشارکت مفید کرده و در روند برنامه‌ریزی‌ها حضور و مشارکت فعال داشته باشند به همان اندازه می‌توانند در سایر امور محوله اختصاصی موفق و توانمند رفتار کنند.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با اشاره به قانون مصوب مجلس در خصوص استخدام معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: بر اساس این قانون 60 هزار معلم می‌بایست در طول پنج سال در این وزارتخانه استخدام شوند که حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش چندی پیش با حضور در کمیسیون اجتماعی مجلس گزارشی در این زمینه ارائه و تأکید کرد که در سال جاری 26 هزار معلم در آموزش و پرورش استخدام خواهند شد و استخدام مابقی هم در سال آینده انجام خواهد شد.

زمانی بر این اساس افزود: وزیر آموزش و پرورش قول داد که همه معلمان حق‌التدریس دارای شرایط تعیین شده، ظرف 2 سال استخدام شوند و این قانون به جای پنج سال در 2 سال اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه اکثر معلمان حق‌التدریسی کرمانشاهی که باید استخدام می‌شدند، در سال جاری استخدام شدند، گفت: خوشبختانه اکثر این معلمان از سابقه بیشتر از پنج سال برخوردار بودند و در واقع شرایط برای استخدام در سال اول را داشتند که امسال استخدام شدند. البته برخی هم هنوز استخدام نشدند که در سال آینده استخدام خواهند شد.

زمانی عنوان کرد: بحث افزایش سهمیه استان کرمانشاه از طریق هماهنگی‌های لازم صورت گرفته با وزیر آموزش و پرورش و از طریق پیگیری با مدیر کل آموزش و پرورش استان، ‌اقدام لازم در جهت جذب صحیح این تعداد از معلمان صورت گیرد.

نماینده کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خبر تهیه طرح استیضاح حمیدرضا حاجی‌بابایی گفت: بیشتر مشکل این وزارتخانه مربوط به معلمین حق‌التدریسی بود که در حال حاضر هم این معلمین در حال استخدام شدن هستند بنابراین با رفع این مشکل نیازی به استیضاح وزیر نیست.

نماینده مردم کنگاور ادامه داد: ساختار آموزش و پرورش به گونه‌ای است که باید تلاش کنیم تا ثبات مدیریتی در بدنه این وزارتخانه حاکم شود تا از طریق ایجاد ثبات بتوان تحولات لازم در این حوزه را به خوبی خلق و ایجاد کرد.

وی ادامه داد: حاجی‌بابایی از بدنه آموزش و پرورش است و تاکنون توانسته در زمینه مسائل و معضلات متعدد این وزارت‌خانه گام‌های مطلوبی بردارد و نباید بحث حق‌التدریسی‌ها را در این حوزه به بستری برای بر هم زدن آرامش و ثبات بدنه این وزارتخانه بدل کرد.

زمانی با اشاره به رضایت معلمان و دانش‌آموزان از این وزارتخانه در دولت دهم، ‌گفت: مهمترین نیاز ساختار آموزش و پرورش در هر کشوری، ‌مدیران آگاه و توانمندی است که بتوانند با آسیب‌شناسی صحیح در هر بخش، ‌برای آن دستورالعمل‌های اصولی و فنی تجویز کنند و به‌واسطه پرجمعیت بودن ساختار این وزارتخانه نباید با تغییر پی در پی وزیر جامعه آموزش و پرورش را دچار التهاب و بحران کرد.

وی گفت: اگرچه استیضاح یک ابزار نظارتی نمایندگان مجلس است اما در آستانه بازگشایی مدارس این کار به صلاح نیست و می‌تواند تا مدت‌ها ساختار کلی آموزش و پرورش کشورمان را تحت تأثیر قرار دهد و روند رو به رشد و مطلوبی که در فرآیند حرکتی این وزارتخانه در جریان است را به هم ریخته و سبب نگرانی جامعه فرهنگیان کشورمان شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: عمده مباحث مرتبط با موضوع استیضاح مربوط به معلمان حق‌التدریسی است که  بنا به دلایل متعدد مشمول طرح استخدام  نشده‌اند و این در حالی است که بخش وسیعی از معلمان حق‌التدریسی در حال حاضر جذب شده‌اند و بخش عمده‌ای نیز بنا به برنامه ریزی‌های صورت گرفته ظرف سال آینده جذب بدنه این وزارتخانه خواهند شد.

زمانی گفت: ‌سهمیه استان با پیگیری مداوم نمایندگان، ‌استاندار و مدیر کل آموزش و پرورش استان افزایش قابل توجهی داشته است و امیدواریم عدالت و انصاف در جذب تک تک افراد به خوبی صورت گیرد تا با توجه به جایگاه خطیری که معلمان در جامعه دارند، ‌شاهد جلب نظر و رفع مشکلات این خانواده مهم و اثر‌گذار در کشور باشیم.

زمانی به جلسه خود و امینی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با مدیر کل آموزش و پرورش استان اشاره کرد و گفت: در این جلسه با پیگیری جدی موضوع، تعداد 532 نفر به سهمیه جذب استان اضافه شد تا از این طریق بسیاری از معلمان حق‌التدریسی باقی مانده در این بخش نیز با خیال راحت و عزم جزم در اول مهر ماه در سر کلاس‌ها حاضر شوند.

رئیس مجمع نمایندگان استان از زحمات و پیگیری‌های مداوم وزیر آموزش و پرورش نیز در این حوزه تقدیر کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet