هدر موبایل
1389/06/28 10:49:00
سرویس اقتصادی
با حضور وزیر کشاورزی در استان خراسان شمالی

مشکلات کشاورزان و دامداران بررسی شد

**سفر وزیر کشاورزی به استان خراسان شمالی در هفته گذشته‌ فرصت مناسبی بود تا کشاورزان و دامداران این منطقه مشکلات‌شان را با وزیر در میان بگذارند و امیدوار باشند که برای حل این دسته مشکلات راهکارهای مناسبی از سوی مسئولین ارائه خواهد شد.

"محمدرضا حسین‌‌نژاد دوین" نماینده مردم شیروان، درباره این سفر به نشریه ارمغان خراسان شمالی می‌گوید: وزیر کشاورزی با حضور در استان خراسان شمالی در همایشی که به منظور تقویت جایگاه کشاورزی و دامپروری و با هدف توسعه پایدار روستاها برگزار شده‌ بود شرکت کرد.

به گفته او در این سفر از چندین پروژه کشاورزی بازدید شد که در شهر شیروان از یک کشتارگاه صنعتی طیور بازدید شد. این کشتارگاه از ‌آن رو برای مسئولین استان خراسان شمالی دارای اهمیت است که می‌تواند برای رفع برخی مشکلات صنایع جانبی دامپروری استان گام مؤثری باشد و نمایندگان استان خراسان شمالی امیدوارند که با راه‌اندازی کامل این کشتارگاه اقدامات مؤثری در جهت بسته‌‌بندی گوشت مرغ انجام شده و مشکلات پیش روی تولید‌کنندگان برطرف شود.

مشکلاتی که یکی دو تا نیست

کشاورزی به عنوان یک شغل مولد نقش مؤثری در توسعه پایدار کشور دارد، هر چند کشاورزان و دامداران تمام تلاششان را صرف برطرف کردن موانع و ادامه کار کرده‌اند اما مشکلاتی که بر سر راه توسعه کشاورزی و دامداری در کشور وجود دارد همواره یکی از عوامل خالی شدن روستا‌ها و سرازیر شدن جمعیت‌ آنها به حاشیه شهرها شده، به مخاطره افتادن توسعه روستاها مشکلی است که این روزها گریبان شهرهای بزرگ کشور را گرفته و می‌فشارد.

پای درد دل کشاورزان و دامداران می‌شود گلایه‌ها را شنید و راه‌هایی برای حل این مشکلات پیدا کرد. آنچه در سفر صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی، به استان خراسان شمالی رخ داد شمایی از نیازهایی است که کشاورزان و دامداران برای برآورده‌ شدن‌شان تلاش می‌کنند. حسین‌نژاد در این‌باره می‌گوید: «در جلسه‌ای هم نخبگان، کشاورزان، دامپروران، زنبورداران و طیورداران شرکت کردند و یک نفر از هر گروه به نمایندگی از سایر اعضا مشکلاتی را که بر سر راه توسعه بخش‌های متفاوت کشاورزی و دامداری در این استان وجود دارد مطرح کرد. در این جلسه بر سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر جلوگیری از واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی و دامی از خارج از کشور بار دیگر تأکید شد و وزیر محترم کشاورزی هم تأکید کردند که از ورود اقلامی که تأثیر نامناسبی بر رشد و توسعه کشاورزی دارند جلوگیری به عمل خواهد آمد.»

نماینده شیروان در خصوص مشکلات مطرح شده با اشاره به این‌که مشکلات هر گروه و هر منطقه متفاوت است و نیازمند راه‌های مناسب برای برطرف شدن است می‌گوید: «این چالش‌‌ها عمدتاً اختصاص دارد به بحث‌های یکپارچه‌سازی اراضی، توسعه راه‌های روستایی، استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری که نیاز به اعتبارات ویژه‌ای دارد و بعضی اختلافات ملکی که بین کشاورزان و منابع طبیعی وجود دارد. به فراخور مناطق مشکلات متفاوت است اما عمده‌ترین مشکلات را شاید بتوان در همین چند گروه دسته‌بندی کرد. در خصوص بیمه محصولات و بیمه کشاورزی بحث‌هایی مطرح شد، اما از آنجا که حوزه‌ راه‌های روستایی در دایره کاری وزارت راه و ترابری است قاعدتاً می‌بایست در جایگاه خودش مورد بررسی قرار بگیرد.

او در پاسخ به این سؤال که «وعده‌‌ای در زمینه ملی داده شد؟» توضیح می‌دهد: «‌در این بازدید چون از مشکلات دامپروری گرفته تا از پرورش اسب و دیگر مشکلات کشاورزی مطرح شد که به فراخور انواع متفاوتی از مشکلات در هر حوزه راهکار مناسب همان حوزه ارائه شد. مثلاً در خصوص داشتن یک شهرک صنعتی وابسته به صنایع کشاورزی و دامپروری پیشنهاد استاندار این بود که این فضا در استان ایجاد بشود.» به گفته حسین‌نژاد با کار کارشناسی که انجام شده ‌بود در شهر شیروان یک ناحیه صنعتی از قبل وجود داشت و وزیر مصوب کردند که این ناحیه صنعتی به عنوان ناحیه صنعتی محصولات کشاورزی استان مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. ناحیه صنعتی الان وجود دارد و اگر سرمایه‌گذاران برای ایجاد پروژه‌هایی در این زمینه ابراز تمایل کنند، به سوی این شهرک هدایت می‌شوند. زیرساخت‌های این ناحیه حاضر است و ما برای واگذاری به سرمایه‌گذاران آمادگی داریم.

راه نجات کشور حمایت از بخش کشاورزی، تولید و صنعت است

وزیر جهاد کشاورزی معتقد است تنها راه نجات کشور حمایت از بخش کشاورزی، تولید و صنعت است.

صادق خلیلیان در همایش ملی توسعه پایدار روستایی در خراسان شمالی با استناد به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید جلوی واردات بی‌رویه گرفته شود بر این نکته تأکید کرد که:  وقتی مقام معظم رهبری بر این امر تأکید فرمودند دیگر نیازی به متهم کردن افراد از سوی یکدیگر نیست، باید از واردات بی‌رویه در جهت حمایت از تولید و کشاورز جلوگیری به‌عمل آید.» او معتقد است: «باید تعرفه‌های مؤثر به گونه‌ای باشد که از واردات بی‌رویه ممانعت شود که در این راستا نظام تعرفه مناسب پیشنهاد شده‌ تا جلوی واردات برخی از محصولات گرفته شود. خوشبختانه این پیشنهاد توسط ریاست‌جمهوری تصویب و ابلاغ شد که براساس آن 49 قلم کالا نباید وارد کشور شود.»

 به گفته وزیر کشاورزی هنوز زیرساخت بخش تولید کشور تکمیل نشده است و این بخش از جمله بخش کشاورزی از کمبود سرمایه رنج می‌برد. به قسمی که اگر 10 درصد از منابع سرمایه‌گذاری از بخش خدمات کم شود و به سمت تولید حرکت کند، با همین منابع به میزان سه درصد رشد تولید ناخالص داخلی در کشور افزایش می‌یابد چراکه توسعه کشاورزی و روستایی از یکدیگر تفکیک‌ناپذیر است و باید این دو مقوله با یکدیگر در نظر گرفته شود. او با اشاره به این که متولی توسعه روستایی درکشور وجود ندارد توضیح داد: «دراین راستا برنامه پنجم توسعه پیشنهاد شده است تا یکی از دستگاه‌های اجرایی متولی این امر باشد که سازمان جهاد کشاورزی به دلیل خدمات درخشان در توسعه روستایی بدین منظوراعلام آمادگی می‌کند.

حرف آخر

تأکید بر اهمیت کشاورزی و دامپروری سال‌هاست که از سوی مسئولان تکرار می‌شود، کشاورزان هنوز از کمبودهایی رنج می‌برند که بیش از آنکه ناشی از کم‌کاری کشاورزان باشد محصول مشکلات زیرساختی کشور است.

 وجود سکونت‌گاهی‌ها غیررسمی در حاشیه شهرها مملو از روستائیانی است که به دلیل مشکلات، زمین و دام را رها کرده و راهی شهر شده‌اند، حالا دیگر به تهدیدی جدی تبدیل شده که نیازمند برنامه‌ریزی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet