خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/28 11:35:00
سرویس سیاسی
مصباحی مقدم در گفتگو با خانه ملت تاکید کرد:

در راس امور بودن مجلس، امری اساسی،اصولی و دائمی است

**غلامرضا مصباحی مقدم با انتقاد از اظهارات اخیر رییس جمهور در خصوص جایگاه قوه مقننه و تفسیر وی از سخن بنیانگذار انقلاب اسلامی اظهار داشت: امام خمینی ناظر به دوران خودشان، در راس امور بودن مجلس را عنوان نکرده‌اند؛ بلکه با توجه به قانون اساسی، جایگاه مردم در نظام جمهوری اسلامی، نقش نمایندگان آنها در اداره امور و اتکای همه امور به مردم این سخن را مطرح کرده‌اند.

"غلامرضا مصباحی مقدم" نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در گفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت: اگر مبنا را بر این بگذاریم که کاربرد بیانات امام رحمه الله علیه مربوط به یک دوران خاص است، در این صورت خودمان را از بهره برداری از فرمایشات امام به طور مطلق محروم می کنیم.

وی بیانات امام(ره) را بیاناتی اساسی، اصولی، راهبردی و راهگشا دانست و گفت: امام ناظر به دوران خودشان این سخن را عنوان نکرده‌اند، بلکه با توجه به قانون اساسی، جایگاه مردم در نظام جمهوری اسلامی، نقش نمایندگان آنها در اداره امور و اتکای همه امور به مردم این سخن را مطرح کرده‌اند.

عضو جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه در راس بودن مجلس یک مسئله مقطعی نیست، تاکید کرد: در راس بودن مجلس یک امر اساسی، اصولی و دائمی است.

مصباحی مقدم با اشاره به ابزار نظارتی مجلس در نظارت بر جایگاه ریاست جمهوری تصریح کرد: مگر نه این است که مجلس می تواند رییس جمهور را استیضاح کند و او را در اثر ناتوانی‌ها یا انحراف از قانون اساسی و انجام وظایفش از قدرت به زیر بکشد همچنان که در مورد بنی صدر این اتفاق افتاد؟

رییس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی ادامه داد: آیا رییس جمهور می تواند مجلس را منحل کند؟ پاسخ به این سوال به خوبی نشان می دهد که مجلس در راس اموراست.

نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه مجلس تعطیل بردار نیست، اظهار داشت: هیچگاه حتی در شرایط جنگ هم مجلس تعطیل نخواهد شد ولی در صورت فوت رییس جمهور یا عزل او معاون اول جای او را می گیرد.

وی افزود:  براساس قانون اساسی ممکن است کشور مدتی بدون رییس جمهور اداره شود اما هرگز بدون مجلس اداره نشده و نخواهد شد، بنابراین از این منظر هم مجلس در راس امور است.

این عضو فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی در ادمه به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص جایگاه قوه مقننه اشاره کرد و گفت: مجلس قانونگذار است و به تعبیر مقام معظم رهبری "مجلس ریل‌گذاری می کند و دولت لوکوموتیورانی".

مصباحی مقدم اظهارداشت: ایشان در جایی دیگر فرمودند" مجلس نرم افزار را تهیه می کند و دولت سخت افزار را" حال سوال این است که آیا ریل ثبات بیشتری دارد یا لوکوموتیو؟ ریل مهمتر است یا لوکوموتیو؟ نرم افزار مهمتر است یا سخت افزار؟ اگر رییس جمهور به این سوالات در وجدان خود پاسخ دهند، خطای در فهم را نسبت به این اظهاراتشان به خوبی متوجه خواهند شد.

مصباحی مقدم به بیانات اخیر مقام معظم رهبری  مبنی بر حفظ وحدت بین قوا اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: برای اولین‌بار نیست که مقام رهبری بر وحدت و همکاری بین قوا تاکید کرده‌اند و اولین‌بارهم نیست که نقض آن توسط دولت محترم شروع شده و انجام می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بارها مشاهده شده است که معاونین، مشاورین رییس جمهور یا شخص ایشان اظهاراتی را مطرح کرده‌اند یا رفتار و اعمالی انجام داده‌اند که که اوضاع رو به وفاق و همکاری را بر هم می زنند.

این عضو اصولگرای مجلس بیان اینگونه اظهارات را شایسته رییس جمهور ندانست و تاکید کرد: ایشان باید از بیان اظهاراتی که نشان غرور و غفلت است به شدت برهیزند و زمینه را برای بروز اختلاف بین قوا فراهم نکنند.  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet