هدر موبایل
1389/06/28 12:21:00
سرویس اقتصادی
تجری با اشاره به اختصاص یک درصد از درآمدهای نفتی به مناطق نفت خیز

باید پیگیری‌ها برای اجرایی شدن مصوبه مجلس صورت گیرد

**"فرهاد تجری" نماینده مردم قصر شیرین،گیلانغرب،سرپل ذهاب ،گواور،سومار،نفت شهرو خسروی در مجلس شورای اسلامی است، وی را شاید بیشتر به واسطه تسلطش بر امور حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی بشناسید اما وی در گفت‌وگو با روزنامه صبح ساحل در باب هرمزگان و ویژگی های مشترک میان دو استان نظرات و ایده‌های مطلوبی دارد.

 به عنوان اولین سؤال می‌خواهم از شما بپرسم که آیا تاکنون به هرمزگان سفر کرده‌اید؟

بله فرصت‌های مکرری به اینجانب دست داده تا بتوانم از نزدیک استان هرمزگان و جزایر آن را ببینم و با استعدادها و ظرفیت‌های مختلف آن آشنا شوم.

 آقای تجری ظرفیت‌های هرمزگان را در کشور چگونه ارزیابی می‌کنید؟

استان هرمزگان از آنجا که قطب واردات و صادرات کشور محسوب می شود و محورهای مهم ترانزیتی این استان بسترساز بسیاری از زمینه‌های توسعه و رشد در کشور هستند می‌توان مطمئن بود که این استان را در شمار استانهای بسیار استراتژیک کشور قرار داد، این ابعاد اقتصادی در کنار مزیت‌های مهم منطقه‌ای نظیر قرارگیری در تنگه هرمز می‌تواند جایگاه مهم این استان در معادلات منطقه‌ای و استراتژیک را گوشزد کند.

 مشترکات دو استان را چگونه ارزیابی میکنید؟

می‌دانید که هر دو استان هرمزگان و کرمانشاه مدت‌های مدیدی در دوران دفاع مقدس درگیر مستقیم جنگ بودند به گونه‌ای که کرمانشاه میزبان جنگ تحمیلی و هرمزگان نیز میزبان جنگ موسوم به نفتکش‌ها بود. از بستر این درگیری‌ها، عقب‌ماندگی‌های بسیاری در هر دو استان پدید آمد و نسل جوان و پویای هر دو استان یا در جنگ تحمیلی به شهادت رسیدند و یا در دوران سازندگی مجبور شدند برای رشد و بالندگی استان خود را رها کرده و راهی استان‌های دیگری برای رشد و بالندگی شوند به گونه ای که مطلعم اکنون استان هرمزگان میزبان افراد بسیار زیادی با تبار کرمانشاهی است که در حال تلاش برای رونق و توسعه کشورمان در آن خطه هستند.

 مجلس در این زمینه راه‌حل‌هایی را پیشنهاد کرده. این پیشنهادها بیشتر متوجه چه بخش‌هایی است؟

نمایندگان استان‌های نفت‌خیز کشور برای جلوگیری از تداوم محرومیت‌ها و با هدف برخورداری بیشتر استان‌های میزبان منابع نفتی از درآمدهای این بخش، بحث اختصاص یک درصد از درآمدهای نفتی مناطق نفت‌خیز به آن مناطق مطرح شد که با استقبال نمایندگان به مطالبه جدی تبدیل شد و اکنون دولت در این حوزه، التزام لازم را دارد که باید پیگیری‌ها برای اجرایی شدن ضمنی این مصوبه صورت گیرد تا به نحوی بتوان از حجم مشکلات مردم و معضلاتی که این میزبانی نفت برای مردم مناطق نفت‌خیز به وجود می‌آورد کاست و در راستای توسعه مناطق محروم این استان‌ها گام‌های جدی برداشته شود.

 هر دو استان از جمله استان‌های مرزی کشور نیز هستند. این مرزی بودن قطعاً اشتراکاتی را نیز خلق کرده است؟

استان کرمانشاه دارای مرز خشکی با کشور عراق و استان هرمزگان دارای مرز دریایی با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است، البته این مرزی بودن دو استان و دوری از مرکز بدون شک ملاحظاتی را به هر دو استان تحمیل کرده است، برخی موضوعات امنیتی، چالش‌های منطقه‌ای و معضلات محلی به واسطه مرزی بودن دو استان به هرمزگان و کرمانشاه حاکم است. حجم عظیم تبلیغات فرامرزی و هجمه‌های فرهنگی به مردمان ساکن مرزها به‌واسطه همجواری با بیگانگان و همسایه شدن با متخاصم ترین دولت جهان با کشورمان به گونه‌ای است که اگر برنامه جامع فرهنگی و امنیتی بر مرزها حاکم نباشد در طولانی‌مدت، بسترهای خلق بحران را فراهم می‌کند به شکلی که پیوندهای میان ملت و حاکمیت جامع رو به تزلزل قرار می‌گیرد. البته ملت ایران به واسطه هویت مستقل و عظیم و فرهنگ غنی ملتی پایدار و قدرتمند در مواجهه با هجمه‌هاست اما باید به این نکته توجه ویژه داشت تا مبادا در طولانی‌مدت شاهد بروز برخی رخدادها در این حوزه باشیم. نسبت توجه حاکمیت به مرزها و مردم ساکن در این مناطق رابطه مستقیمی با تحکیم پیوند ملت دارد که باید همواره به عنوان دغدغه‌های جدی آن را مورد توجه قرار داد.

البته  شاهدم که اکنون مجموع نمایندگان استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با جدیت و اهتمام خاصی موضوعات متعدد استان و کشور را پیگیری می‌کنند. حجت‌الاسلام ذوالقدر از نمایندگان باسابقه‌ در کمیسیون اقتصاد مجلس هستند که سوابق ایشان در امور متعدد از جمله حضور در مجلس می تواند کمک شایانی به توسعه متوازن استان باشد، شخصیت جناب آقای  آشوری در جایگاه هیأت‌رئیسه همواره بستری برای سامان دادن امور مجلس از یک‌سو و هدایت صحیح امور به نحو شایسته‌ای باشد، آقایان فرج‌زاده، میرخلیلی و جباری نیز هر کدام به‌واسطه تسلط بر امور اختصاصی کمیسیون‌ها از ظرفیت‌های مطلوب مجلس به‌شمار می‌روند.معتقدم نمایندگان هرمزگان از جمله نمایندگان فعال کشور برای رفع مسائل مختلف هستند.

 ویژگی‌های برجسته استان را در چه بخش‌هایی می‌بینید؟

استان هرمزگان از آن منظر که میزبان گمرکات گسترده از یک‌سو و از سوی دیگر هجم وسیعی از منابع نفتی کشور را در خود جای داده از اهمیت فوق‌العاده‌ای در کشور برخوردار است به گونه‌ای که حتی سایر استان‌های کشور به علت نیاز مبرم به منابع سرشار این استان به نحوی وابسته به این استان هستند و باید احتیاجات خود را از این استان تهیه کنند. 

 به گمانم استان کرمانشاه نیز برای تغذیه از منابع نفتی نیازمند خوزستان است؟

بله، وابستگی به استان‌های جنوبی کشورمان در مناطق متعدد به صورت بارز دیده می‌شود، همانطور که منابع هرمزگان برای فرآوری به سایر استان‌های همجوار انتقال می‌یابد منابع مورد نیاز استان کرمانشاه به‌خصوص نفت خام مورد نیاز این استان نیز از استان جنوبی خوزستان تأمین می‌شود و این امر موجب شده که توسعه پالایشگاه نفت کرمانشاه نیز به گونه‌ای وابسته به میزان استخراج نفت از مناطق جنوبی کشورمان باشد.

 از دیگرسو استان هرمزگان به عنوان یکی از پایانه‌های صادراتی کشورمان نیز به‌شمار می‌رود به گونه‌ای که بخش قابل توجهی از صادرات کانتینری و صادرات نفتی کشور از این استان و جزایر مهم آن صورت می‌گیرد که بر اهمیت این استان بیش از پیش افزوده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet