هدر موبایل
1389/06/28 15:10:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نکونام:

طرح نظارت بر نمایندگان برای حفظ شأن مجلس است

**رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اهداف تهیه طرح نظارت بر نمایندگان را در جهت تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و اصول قانون اساسی و حفظ شأن مجلس دانست و گفت که در این طرح، هیچ‌گونه سخت‌گیری‌ در مورد نمایندگان وجود ندارد.

محمد ابراهیم نکونام رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در گفت‌وگو با فارس با اشاره به تدوین طرح یک فوریتی نظارت مجلس بر امور نمایندگان، اظهار داشت: پس از بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب، مناسب است که نمایندگان مجلس طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان را تصویب کنند.

وی افزود: پس از اینکه طرح اولیه‌ای در این باره توسط نمایندگان تهیه شد، طرح مذکور به دلیل وجود نواقصی به کمیسیون اصل نود ارجاع شد که کمیسیون نیز با تعیین کمیته‌ای طرح کامل‌تری در رابطه با نظارت بر نمایندگان تهیه کرد.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس تصریح کرد: در این طرح، خواسته‌های نمایندگان در رابطه با ایفای وظایف نمایندگی که باید توسط هیئت رئیسه برآورده شود، قید شده است؛ البته اقداماتی که هیئت رئیسه در رابطه با مجموعه نمایندگان نیز باید انجام دهد، از جمله دیگر مواردی است که در طرح مذکور به آن پرداخته شده است.

نکونام اضافه کرد: برخی مواد طرح نظارت بر مجلس، به نحوه رفتار نمایندگان نیز پرداخته‌ شده است البته پرداختن به این‌گونه موارد در سایر کشورها نیز موجود است؛‌ اینکه نمایندگان باید چه کارهایی انجام دهند که با سازوکار نظام جمهوری اسلامی ایران انطباق داشته باشد، از جمله مواردی است که در این قالب می‌گنجد.

وی با بیان اینکه در این طرح، نمایندگان مصونیت پارلمانی دارند، اظهار داشت: کمیسیون اصل نود در طرح تهیه‌شده ‌مصونیت پارلمانی و سازوکار آن را تبیین و تعریف کرده است البته وظیفه هیئت رئیسه برای پشتیبانی از این مصونیت نیز مشخص شده است.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس گفت: کمیسیون اصل نود حتی نسبت در مواردی که نماینده‌ای مرتکب جرم غیرعمد شود نیز سازوکار نحوه برخورد با را هم در نظر گرفته است؛ مثلا در تصادفاتی که نماینده به طور کامل مقصر باشد در حال حاضر هیچ سازوکاری در قوانین وجود ندارد لذا کمیسیون در این گونه موارد نیز در طرح نظارتی تهیه شده، ورود کرده است.

نکونام تاکید کرد: قطعا با تصویب کلیات طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان و با بازگشت این طرح به کمیسیون، نمایندگان می‌توانند با پیشنهادات خود ایرادات مدنظر را برطرف کنند؛ البته نمایندگان اصولگرا هستند و قطعا دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب را در رابطه با این طرح در نظر خواهند داشت.

وی بر همین اساس خاطر نشان کرد: معتقدم که این طرح دغدغه‌های رهبر معظم را در رابطه با نظارت مجلس تامین می‌کند و در آن هیچ گونه سخت‌گیری در مورد نظارت بر نمایندگان وجود ندارد.

رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در پایان تصریح کرد: طرح نظارت بر امور نمایندگان را در راستای اهداف نظام، قانون اساسی، منویات رهبر معظم انقلاب و شأن مجلس شورای اسلامی تهیه شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet