هدر اصلی
1389/06/28 13:24:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
سجادیان:

بستن باب واردات، یعنی توقف رقابت و افت کیفیت تولیدات داخلی

**یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است؛ کاهش واردات و توقف ثبت سفارش واردات خودرو درآمدهای ارزی را کاهش می‌دهد، ولی دولت با دخیل کردن افزایش‌های احتمالی درآمدهای نفتی می‌تواند هزینه‌ها و درآمدهایش را بالانس کند.

حمیدرضا سجادیان در گفت‌وگو با ایسنا،‌ گفت: توقف ثبت سفارش به بهانه حمایت از تولید داخل منطقی نیست. کمیسیون صنایع و معادن در طرح ارتقاء کیفیت خودرو که در اردیبهشت ماه تقدیم مجلس کرد هم تعرفه خودرو را از 70 به 90 درصد افزایش داد و هم حمایت خود از تولید داخل را نشان داد.

نماینده مردم خواف و رشتخوار افزود: بستن باب واردات خودرو به صالح نیست، چرا که واردات به نوبه خود موجب رقابت و افزایش کیفیت تولیدات می‌شود؛ به عبارت دیگر بستن در واردات یعنی توقف رقابت و افت کیفیت تولیدات داخلی. البته شاید گفته شود در واکنش به تحریم‌های اقتصادی غرب این سیاست اتخاذ شده که قابل قبول است.

رییس کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره مجوز واردات 10 هزار میلیارد تومانی مجلس در بودجه سال 1389،‌ گفت: قطع یا محدودیت واردات به هر دلیل که انجام شود به طور حتم بر درآمد، و طبعا بر هزینه‌های دولت تاثیرگذار بوده و توقف بسیاری از پروژه‌های عمرانی را موجب می‌شود. لازم به یادآوری است که در سال‌های گذشته نیز درآمدهای پیش‌بینی شده از واردات خودرو هیچ‌گاه محقق نشده است.

سجادیان ارائه لایحه متمم بودجه سال 1389 در نیمه دوم سال را یکی از راهکارهای تامین مرکزی بودجه حاصل از توقف ثبت سفارش واردات خودرو عنوان و تصریح کرد: ردیف‌های درآمدی بودجه که طی شش‌ماه اول سال محقق نشده و ردیف‌های درآمدی که بیش از پیش‌بینی‌ها محقق شده احصاء می‌شود، و با افزایش‌های احتمالی درآمدهای نفتی در بودجه کل، هزینه‌ها و درآمدهای دولت در قالب متمم بودجه بالانس می‌شود. ردیف‌های درآمدی ابتر و محقق نشده قانون بودجه از طریق این ردیف‌های درآمدی و افزایش احتمالی درآمدهای نفتی، قابل جبران است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet