هدر موبایل
1389/06/28 15:34:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده سلماس:

در حفظ شاخص‌های زیست محیطی دریاچه ارومیه کوتاهی شده‌است

**نماینده مردم سلماس وضعیت دریاچه ارومیه را بسیار بد ارزیابی کرد و گفت: اگر همین امروز فکری به حال دریاچه نکنیم یک فاجعه زیست محیطی در تمام نقاط کشور ایجاد می‌شود.

علی‌اکبر آقایی، رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت دریاچه ارومیه تصریح کرد: نمی‌توان گفت دستگاه‌ها کوتاهی کردند و این وضعیت برای دریاچه ارومیه به وجود آمده، چراکه بارندگی کم و خشکسالی‌های گذشته باعث افزایش غلظت دریاچه به لحاظ شوری شده و در نتیجه وضع موجود را به وجود آورد.

وی با بیان اینکه در جهت پیشگیری و حفظ شاخص‌های زیست محیطی می‌توانستیم کارهایی انجام دهیم و در این راستا کوتاهی شده،‌ گفت: ادامه وضعیت دریاچه ارومیه تهدیدی است که نه تنها استان آذربایجان غربی بلکه تمام کشور را با یک فاجعه زیست محیطی مواجه می‌کند و یکی از تهدیدها پخش نمک در اراضی کشاورزی نقاط مختلف کشور است.

نماینده سلماس در خانه ملت، احداث جاده میان‌گذار دریاچه ارومیه برای نزدیک شدن دو استان ارومیه و تبریز را یکی دیگر از عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه دانست و اظهار کرد: زیرساخت‌های جاده‌ای باید برای اتصال آب پیش‌بینی می‌شد، اما این عامل اصلی نیست. ضمن آنکه وزارت راه باید سریعا اقداماتی انجام دهد تا در بخش‌هایی غیر از پل، که جاده عبوری داریم اتصال آب تامین شود، یعنی وزارت راه باید با این اقدام، تعادل آب دریاچه را حفظ کند.

رییس کمیسیون عمران ادامه داد: علاوه بر متعادل کردن آب، باید روی متعادل کردن شوری آب و جلوگیری از ته‌نشینی آب اقداماتی انجام شود. از آنجا که ساحل دریاچه ارومیه نمکی است، به تدریج پودر در منطقه پخش می‌شود و یک فاجعه زیست‌ محیطی ایجاد می‌کند. لذا دست‌اندرکاران باید ضمن تسریع در بررسی اقدامات کارشناسی لازم را انجام دهند.

رییس کمیسیون عمران در ادامه تاکید کرد: پیش‌بینی‌هایی در جهت تزریق آب به دریاچه مطرح است ضمن اینکه محیط زیست می‌تواند مطالعاتی انجام دهد تا با استفاده از منابع آب، اقداماتی جهت تامین آب و حفظ غلظت متعادل آب دریاچه صورت گیرد و آب باقیمانده حفظ شود.

آقایی در خاتمه خاطرنشان کرد: رها کردن دریاچه صدمات غیرقابل جبرانی را برای کشور ایجاد خواهد کرد، بنابراین سریعا باید اقدامات و پیشنهادات کارشناسی مورد توجه قرار گیرد و دولت هم احساس مسوولیت کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet