هدر موبایل
1389/06/28 18:49:00
سرویس سیاسی
توکلی: در برابر برداشت‌های فردگرایانه از قانون می‌ایستیم

بررسی سخنان رییس‌جمهور درکارگروه ویژه تحت نظارت شورای‌نگهبان

**توکلی با بیان این مطلب که شورای نگهبان چندبار در سال‌های اخیر به برداشت‌های شخصی از قانون اساسی و اختیارات قوا ایراد گرفته است، از بررسی سخنان اخیر رییس جمهور در نشست روز دوشنبه کارگروه ویژه تحت نظارت شورای نگهبان با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس، اعضای دولت، اساتید دانشگاه و اعضای شورای نگهبان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت "احمد توکلی"  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان رییس جمهور مبنی بر اینکه مجلس دیگر در راس امور نیست، گفت: البته این‌که می‌گوییم امام(ره) فرموده‌اند مجلس در راس امور است ممکن است در مورد مجلسی که ضعیف است صادق نباشد، اما از نظر قانون اساسی مجلس ما به دلایل مختلف در راس امور است.

توکلی با اشاره به سخنان اخیر رییس‌جمهور درباره جمله مشهور حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر این‌که «مجلس در راس امور است»،گفت: بیست و یک سال است از اصلاح قانون اساسی می‌گذرد و هیچ‌کس چنین برداشتی نداشته که مجلس در راس امور نیست

وی با بیان این‌که رییس‌جمهور به هیچ وجه طبق قانون اساسی نمی‌تواند مجلس را منحل کند، افزود: طبق قانون اساسی، کشور هیچ‌گاه نمی‌تواند بدون مجلس باشد؛ به طوری که طبق قانون اساسی اگر جنگ اتفاق بیفتد و به دلیل اشغال بخشی از کشور، برگزاری انتخابات مجلس امکان‌پذیر نباشد، ممکن است دوره‌ مجلس پنج سال طول بکشد، یعنی کشور نمی‌تواند بدون مجلس باشد درحالی که کشور در حالت خاص می‌تواند بدون رییس‌جمهور باشد و سه نفر به نمایندگی از کل نظام ریاست جمهوری را اداره کنند.

نماینده مردم تهران، افزود: گرچه طبق اصل 113 رییس‌جمهور مجری قانون اساسی شناخته شده و فرد دوم است اما طبق قانون اساسی نهاد مجلس فائق بر رییس‌جمهور است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با اشاره به دلایل مذکور در قانون اساسی ابراز عقیده کرد: اینکه ادامه‌ کار رییس‌جمهور و وزرا منوط به رضایت نمایندگان مردم در مجلس است، نشان می‌دهد که مجلس فائق بر قوه‌ مجریه است. مجلس می‌تواند تمام وزرا را با رای به عدم کفایت و عدم اعتماد، ولو آن‌که رییس‌جمهور مدافع آنها باشد، عزل کند و این در حالی است که مجلس در برابر وزرا و رییس‌جمهور پاسخگو نیست، اما طبق قانون اساسی هم وزرا و هم رییس‌جمهور در برابر مردم، مجلس و رهبری مسوولند.

چهره شاخص اصولگرایان مجلس همچنین افزود: اینگونه برداشت‌ها از قانون اساسی فردگرایانه‌ است و باید براساس اصول نظام جمهوری اسلامی، که مهم‌ترین آن قانون اساسی یعنی میثاق ملی ماست، اصلاح شود. ضرر این‌گونه حرف‌ها این است که مسائل اصلی کشور که زندگی مردم و استقلال ملی و آزادی مردم است تحت‌الشعاع این‌گونه مباحث قرار می‌گیرد.

طرح چنین مسائلی از سوی رییس‌جمهور باعث مغفول‌ماندن مشکلات واقعی مردم می‌شود

وی همچنین یادآور شد: نمی‌توان در برابر این مسائل سکوت کرد؛ چرا که این موارد می‌تواند ترکیب تقسیم حوزه قدرت را در کشور تحت تاثیر قرار داده و یا عقاید مردم را تحت تاثیر قرار دهد،به خاطر همین به ناچار این مسائل تبدیل به مسائل روز می‌شود و مسائلی که واقعا مسائل زندگی مردم است، مغفول می‌ماند.

رییس مرکز پژوهش های مجلس گفت: امام امت به عنوان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری به عنوان ادامه دهنده‌ی راه آن بزرگوار هر دو اصرار داشته‌اند که مجلس در راس امور است. آخرین باری که به یاد دارم رهبر معظم انقلاب در این زمینه بیاناتی داشتند در پیام ایشان به مجلس هفتم بود، ایشان در آن پیام تاکید کردند که مجلس در راس امور است و اگر مجلس در واقع امر بخواهد تفوق خود را حفظ کند باید شرایطی داشته باشد که متاسفانه بعضی از آن شرایط را از دست داده و باید آنها را احیا کند.

توکلی ادامه داد: برای عدم تکرار تفسیرهای بدعت‌گونه، باید مجلس در مورد برداشت‌هایی که با برداشت رایج و ساری در سه دهه‌ی گذشته همخوانی ندارد، رسما از شورای نگهبان استفساریه بخواهد.
وی با بیان این‌که شورای نگهبان طی دو سه سال اخیر، دو الی سه بار به این‌گونه برداشت‌ها ایراد گرفته است، افزود: در برخی مسائل اختلافی، جلساتی با حضور چند تن از نمایندگان مجلس، دولت،‌ شورای نگهبان و اساتید دانشگاه برگزار و این مسائل بررسی می‌شود.

نماینده تهران با بیان این‌که این جلسه فردا(دوشنبه) تشکیل خواهد شد، از بررسی گفته‌ی اخیر رییس‌جمهور در این جلسه خبر داد و تاکید کرد:اگر مساله‌ای شبهه‌ناک بود باید از شورای نگهبان تفسیر بخواهیم.

وی اظهار امیدواری کرد که شورای نگهبان طبق وظیفه‌ قانونی خود تفسیر کند تا فهم مشترکی از قانون پیدا شود. حتی اگر این اشتراک از روی تمکین به قانون باشد، می‌تواند باعث وفاق و وحدت بیشتر شود و از اختلافات بکاهد.

احمدی نژاد در آخرین گفتگوی خود با روزنامه ایران، رسانه رسمی دولت، با بیان اینکه قوه مجریه قوه اول کشور است، سخن حضرت امام(ره) مبنی بر اینکه «مجلس در راس امور است» را مربوط به دورانی دانست که پست نخست وزیری وجود داشته است. رییس جمهور در گفتگویی مفصل با روزنامه ایران با اشاره به بحث استقلال قوا از یکدیگر گفته است: بعضی‌ها استقلال قوا را فقط برای قوه مقننه و قوه قضائیه می‌خواهند، اتفاقاً قوه مجریه، قوه اول کشور است، بعضی‌ها یک جمله حضرت امام(ره) را متعلق به زمانی که نظام ما پارلمانی بوده برجسته می‌کنند، آن‌زمان رئیس‌جمهور مسئول اداره کشور نبوده بلکه نخست‌وزیر مسئول اداره کشور بوده که از طریق مجلس انتخاب می‌شده است. آن موقع مجلس بالا‌ترین بود. اکنون در قانون اساسی قوه مجریه بار اصلی اداره کشور را بر دوش دارد و قوای دیگر باید کمکش کنند. ضمن این‌که در قوه مجریه، جایگاهی است به‌نام ریاست جمهوری و رئیس جمهوری علاوه بر این‌که رئیس جمهور هست، رئیس دولت هم هست. رئیس جمهور بعد از رهبری بالاترین مقام کشور است.  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet