شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/06/28 18:19:00
سرویس فرهنگی

لزوم بسترسازی برای نسل آینده کشور

**محمدکاظم حجازی نماینده مردم همدان در یادداشتی در روزنامه پیام همدان بر ضرورت بسترسازی برای جوانان از سوی دستگاه‌های فرهنگی تاکید کرد.

 آن چه در بسیاری از مطالبات مقام معظم رهبری در مباحث فرهنگی مطرح می‌شود، بستر‌سازی برای نسلی است که در آینده سکاندار بخش‌های مختلف اجتماع خواهد بود. تحقق چنین آتیه‌ای درک فضا و بسترسازی برای آموزش و پرورش و شناخت نیازها و خواسته‌های دانش‌آموزان را می‌طلبد که باید با دقت و تخصص صورت بگیرد.

در این بین تکلیف دستگاه های فرهنگی بازنگری مجدد در ابواب مختلف آموزشی است تا بهترین و مناسب‌ترین شیوه‌ها به کار گرفته شود، چراکه هرقدر مقولات مختلف اجرایی در دستگاه های فرهنگی منطبق با برنامه‌های مورد نظر نظام باشد، قطعاً جامعه به آن چه اهداف کلی‌اش است می‌رسد و در برابر بسیاری از مشکلات فرهنگی بیمه خواهد شد. برای نیل به این هدف چند نکته از ضرورت خاصی برخوردار است.

اول: دستگاه متولی تعلیم و تربیت در مدارس باید شیوه‌های خود را بر اساس تفکر، تحقیق و پژوهش برنامه‌ریزی کند تا یافته‌هایی که سر کلاس درس و بحث به مخاطبان که همان دانش‌آموزان و دانشجویان هستند، ارائه می‌شود، با جایگاهی که در سند چشم‌انداز برای سطح علمی جامعه تعریف شده، منطبق باشد.

دوم: بستر‌سازی برای ایجاد محیط تفکری است که برای رسیدن به آن باید از پایه ابتدایی برنامه‌ریزی کنیم؛ البته این کار دست‌یافتنی نیست مگر اینکه از کارهای سطحی که بیشتر فکر افراد را به خود معطوف می‌کند و نمی‌تواند تأثیر کاربری داشه باشد، فاصله بگیریم. بیماری‌ای که بسیاری از دستگاه‌های اجرایی با آن روبه رو هستند همین مسئله است، یعنی حرکتی سطحی و توجه جدی به یکسری مسائل کم‌اهمیت که ذائقه مخاطبان را در یک آن متوجه خود می‌کند و در نهایت نتیجه و دستاورد چندانی همراه ندارد. این مسئله در دستگاه‌های فرهنگی یک آفت جدی است که باید از آن فاصله گرفت.

سوم: در کنار آموزش و پرورش، دانشگاهها هم باید سطح خود را بیابند و در آن چه به عنوان محتوی علمی و پژوهشی بخصوص در رشته‌های تأثیرگذاری چون مدیریت و دیگر رشته‌های علوم انسانی مطرح است، بازنگری جدی بکنند. متأسفانه دانشگاه‌ها نتوانستند نمره قبولی در بحث ایجاد فضایی منطبق با هویت ملی و فرهنگی کشور کسب کنند و این امر باید در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم قرار بگیرد. من به‌ویژه در موضوع علوم انسانی تأکید ویژه‌ای دارم، زیرا با توجه به منابع غنی‌ای که ما داریم می‌توانیم تحول اساسی در این رشته‌ها ایجاد کنیم تا فقط بحث ترجمه بر فضای دانشگاهی کشور حاکم نباشد و اساتید نخبه ما کارشان فقط ترجمه و انتقال مفاهیم غرب و مکاتب آن‌ها به کشور نباشد. با توجه به دغدغه‌های رهبری که مکرراً در این موضوع ورود داشته و راه را ترسیم کرده است، دولت باید خود را موظف بداند که ابزارهای نظارتی را برای این برنامه راهبری مقام معظم رهبری ایجاد کند.

چهارم: آخرین نکته در این مبحث، این است که متولیان دستگاه‌های فرهنگی باید این نکته را باور کنند و بپذیرند که کارهای انجام گرفته در این دستگاه‌ها به نوعی عملکرد نظام است، نه ابزاری برای ارائه یک ویترین از توانایی‌های آن دستگاه. کار فرهنگی با فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی و غیره فرق اساسی دارد لذا متولیان فرهنگی باید تمام همّ و غمّ‌شان به انسان‌سازی باشد و اگر آن‌ها با این دید به بحث فرهنگ نگاه کنند، قطعاً تکلیف متفاوتی حاصل می‌شود و توفیقات بیشتری نیز عاید آن‌ها خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet