خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/06/28 19:53:00
سرویس سیاسی
لاریجانی مجلس را عامل جلوگیری از تعدی به حقوق ملت دانست

مجلس برای مقابله با دیکتاتوری در راس امور است

**رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: فرموده امام خمینی مبنی بر اینکه مجلس در راس امور است به این دلیل بود دیکتاتوری در کشور ایجاد نشود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی روز یکشنبه در مسجد جامع اصفهان، اظهار داشت: طرح مردم سالاری دینی توسط حضرت امام خمینی (ره) به این واسطه بود که امام دیکتاتوری قاجار و پهلوی و ظلم هایی که بر مردم رفته بود را درک کرده بودند.
وی به طرح برخی مسائل از سوی کسانی که معتقدند که مجلس در راس امور نیست، اشاره کرد و گفت: برخی در روزهای اخیر با اظهاراتشان عنوان کردند، مجلس در راس امور نیست و این مربوط به زمانی است که ریاست جمهوری شرایط امروز را نداشته و بر پایه نظام پارلمانی بوده است؛ در حالی که این حرف درست نیست. اگر نظامی پارلمانی باشد رئیس جمهور باید توسط پارلمان انتخاب شود در حالی که در کشور ما قوه مقننه و قوه مجریه دو قوه مجزا هستند.
وی یادآور شد: هنگامی که امام خمینی فرمودند قوه مقننه در راس امور کشور است، یعنی اینکه قوه مقننه دارای قدرت مهمی است و مردم نمایندگانی را معرفی می کنند تا مبادا دولت به حقوق مردم تعدی کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس، خاطرنشان کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ قوه مقننه ریل گذار قوه مجریه است یعنی قوه مجریه در داخل آن ریل حرکت می کند.
وی تاکید کرد: گاه تصور می شود، اگر قوانینی در مجلس تصویب شود دست و پای دولت بسته می شود؛ در حالی که نمایندگان به دنبال پرش قوه مجریه و برداشتن موانع هستند.

لاریجانی یادآور شد: همیشه قید گذاشتن به معنی نقض نیست، گاه قیدها انسان را به سمت کمال می برد.
وی با تاکید بر اینکه در کشور ما هنگامی که در راس قوا مقام معظم رهبری قرار دارد قوا باید برادری پیشه کنند، افزود: اگر می خواهیم کشور پیشرفت کند قوا باید راه برادری پیشه نماید.

طرح مکتب ایرانی جنبه رسانه ای دارد

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از سخنان خود به طرح موضوع مکتب ایرانی از سوی برخی مدیران دولتی اشاره کرد و افزود: طرح این موضوعات در کشور، حرف های عجیبی است که بیشتر جنبه رسانه ای دارد.
لاریجانی خاطرنشان کرد:  اگر قصد ما تفکر ناسیونالیستی است که این حرف‌ها به شما نمی‌آید و اگر قصدتان این تفکر نیست و مقصودتان مکتب اسلامی ایران است؛ خوب همان را بگویید که به معنای تفکر شیعی است. روشن سخن بگویید چرا که دوره‌ ناسیونالیسم تمام شده و این متعلق به اکنون نیست، این چه نقطه‌ قوتی برای ماست که این حرف‌ها را می‌گویید؟ اگر ایران نفوذی دارد برای اسلام انقلابی و تفکر امام (ره) است و اگر در رژیم گذشته این حرف‌ها گفته می‌شد، برای مقاصد دیگری بود.

چرا از الگوهای معصومین نمی‌گویید و از کوروش حرف می‌زنید؟

وی با انتقاد از برخی سخنان مطرح شده در مورد کورش نیز افزود: کورش و برخی شاهان دیگر مثل شاه‌ عباس در راس زمانی خود خدماتی داشته و نقاط منفی هم داشتند؛ اما مقصود شما از این برجستگی‌ها چیست؟ ما که در مکتب خود حضرت رسول محمد مصطفی (ص) را داریم و امام علی (ع) را داریم که حکومت کردند و الگوهای معصوم ما هستند چرا از اینها نمی‌گویید و راجع به کورش حرف می‌زنید؟
لاریجانی گفت: اگر نگاهی به شرایط بین المللی داشته باشیم، هیچ‌گاه این حرف ها را نمی زنیم؛ چرا که امروز مردم سالاری دینی بارور کننده اندیشه ها است.
وی با اشاره به طرح این موضوع در روزهای اخیر که منشور حقوق بشر کورش مهمترین سند حقوق بشری است، بر نکات مثبت این منشور صحه گذاشت و ادامه داد: این منشور حاوی نکات مثبت زیادی است؛ اما ما هنگامی که نامه ها و فرمایشات امام علی (ع) در نهج البلاغه و نامه به مالک اشتر را مرور می کنیم می بینیم فرمایشات امام علی (ع) دارای مسائل انسانی و حقوق بشری ژرفی است و متاسفانه به آنها اشاره نمی شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  امام خمینی، انقلاب اسلامی را بر پایه سه محور نگاه نو به تفکر دینی، توجه به مفهوم مردم سالاری دینی و حرکت و پیشرفت توام با عدالت قرار داد، خاطرنشان کرد: امام خمینی پایه اول انقلاب را تفکر اصیل اسلام برمبنای روحانیت، مراجع و حوزه های علمیه قرار دادند. در اوایل انقلاب که منافقین بر ضد روحانیت و حوزه های علمیه جوسازی می کردند امام(ره) همچنان بر روحانیت تاکید می فرمودند.
وی در ادامه افزود: بسیاری از خطوط انحرافی که پس از انقلاب پدیدار شدند به این خاطر بود که از راه اصیل روحانیت و مراجع انحراف پیدا کردند.
رئیس قوه مقننه تاکید کرد: راه امام خمینی و فکر اصیل امام این بود که نهضت بیداری در کشور به وجود آید.
لاریجانی در ادامه به بحث مردم سالاری دینی اشاره کرد و افزود: حضرت امام خمینی مردم سالاری دینی را مطرح کردند که مکتبی نو با تئوری جدید بود و بن بست هایی که در غرب به وجود آمده در درون نظریه مردم سالاری دینی وجود ندارد.

 

ولایت فقیه جایگاهی است برای صیانت از حقوق ملت

وی سپس به بحث ولایت فقیه در جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: ولایت فقیه جایگاهی است که برای صیانت از حقوق ملت در نظر گرفته شده و عاملی است برای صیانت از ملت و حمایت از پابرهنگان.
لاریجانی درخصوص مولفه سوم یعنی حرکت و پیشرفت توام با عدالت در کشور، گفت: نکته ای که مقام معظم رهبری کراراً بر آن تاکید دارند بحث دهه پیشرفت و عدالت است. اگر کشوری خواهان پیشرفت و عدالت است باید از سند چشم انداز که مورد تایید مقام معظم رهبری است، حفاظت کند. وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی براینکه پیشرفت کشور مسئله اصلی امروز است، گفت: برای رسیدن به پیشرفت و عدالت مدیران باید فکری جز پیشرفت نداشته باشند و به سیاست بازی توجه نداشته باشند.

مسئله اصلی امروز کشور اشتغال است

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: مسئله اصلی کشور اشتغال است؛ اگر اشتغال بخواهد در کشور استقرار یابد باید شرایط تولید و سرمایه گذاری فراهم باشد؛ چرا در هر خانواده باید سه نفر بیکار باشد. ما باید پیشرفت و عدالت را همزمان در نظر داشته باشیم.
لاریجانی با اشاره به فشارهای بین المللی و تحریم های غرب علیه کشور، افزود: آنها در صدد سنگ اندازی در مسیر رشد و توسعه کشور هستند.
وی در ادامه به موضع گیری اوباما رئیس جمهور آمریکا پرداخت و افزود: اوباما در سخنانش مدام می گوید ما با ملت ایران مشکلی نداریم، اگر شما مشکلی ندارید پس چرا این کشور را تحریم  می کنید.

رئیس مجلس گفت: ما باید تحریم ها را به نقطه قوت تبدیل کنیم و راه آن این است که یک دل و یک صدا باشیم.

باید تحریم ها را به نقطه قوت تبدیل کنیم

وی در عین حال تصریح کرد: اگر خواهان پیشرفت کشور و خدمت هستیم، باید مسئله تحریم را به نقطه قوت تبدیل کنیم و از مسائل فرعی بپرهیزیم. مردم از ما تنها حفظ میراث شهدا، معیشت و مقابله با گرانی و ایجاد اشتغال می خواهد.
وی گفت: متواضعانه از مدیران کشور می خواهم به پند پیر انقلاب مقام معظم رهبری توجه کنند که فرمود «به مسائل اصلی بپردازید».
وی یادآور شد: اگر در برابر برخی مسائل سخنی نمی گوییم، تنها به این دلیل است که می دانیم اینها مسائل اصلی کشور نیستند؛ بنابراین از مسئولین و مدیران نظام می خواهم روی کارهای اصلی کشور تاکید کنند که راه نجات کشور است.
لاریجانی در ادامه با تاکید بر گرامی داشت یاد شهدای هشت سال دفاع مقدس، خاطرنشان کرد: یکی از خصوصیات بارز لشگریان اصفهان صف شکنی بود. باید یاد و خاطره شهیدان برای تمام ملت ایران به ویژه اصفهان و شهدای گرانقدر آنها شهید کاظمی قدردانی کرد، هرکدام از اینها گوهران تابناکی بودند برای درخشندگی.
پیش از سخنان رئیس مجلس، استاندار، امام جمعه و نماینده ولایت فقیه و شهردار اصفهان به رئیس مجلس شورای اسلامی خیرمقدم گفتند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet