خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/29 13:51:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون فرهنگی:

غرامت ازعراق باید پیگیری شود

**عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ارزیابی از چگونگی بهره‌گیری از دستاوردهای دفاع مقدس در سیاست‌گذاری‌ها و روش و منش‌ها گفت: امروز هم مانند ۳۰ سال قبل نیاز به فرهنگ دفاع مقدس داریم، به دلیل این‌که ما هم‌چنان در حال جنگ هستیم منتها شکل جنگ تغییر کرده است.

حمید رسایی با بیان این مطلب به ایسنا، گفت: ما از جنگ نظامی و سخت به سمت جنگ فرهنگی و نرم آمده‌ایم. در جنگ نظامی و سخت، فرهنگ ویژه‌ای بر کشور و مردم ما حاکم بود که آن فرهنگ توانست ما را در آن جبهه به پیروزی برساند.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: امروز هم در این جبهه و این جنگ باید همان فرهنگ حاکم باشد تا ما در میدان جنگ فرهنگی و نرم به پیروزی برسیم.

به گفته وی، مهم‌ترین ویژگی که در دوره دفاع مقدس حاکم بود و باید در سیاست‌های امروز هم حاکم باشد، این است که ما در جنگ نظامی تنها دشمن را نمی‌شناختیم بلکه دشمنی دشمن را هم می‌شناختیم، یعنی شیوه‌های نظامی آنها را برای این که بخواهند به ما لطمه بزنند، مورد شناسایی قرار داده بودیم و برای همین با آنها مقابله می‌کردیم.

رسایی در عین حال گفت: در جنگ نرم و جنگ فرهنگی تنها شناخت دشمن کافی نیست، امروز باید دشمنی‌های دشمن را هم شناخت. این یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها و محورها در این مقابله و برای این سال‌هاست.

وی ادامه داد: علاوه براین تصور می‌شود در دوران دفاع مقدس همه چیز را برای مقابله با جنگ نظامی بسیج کردیم. امام راحل در آن زمان فرمودند امروز جبهه‌ها در راس امور قرار دارد، هر چند برخی از مسوولان خیانت کردند و آن گونه که باید و شاید همه امکانات کشور را در اختیار جنگ قرار ندادند.

این نماینده مجلس با بیان این که امروز هم باید بپذیریم که جنگ، جنگ فرهنگی است و باید همه ابزار و امکانات در اختیار کسانی قرار گیرد که در این میدان جبهه و جنگ در حال تلاش، دفاع و جنگ هستند، افزود: هم‌چنین لازم است بدانیم در جنگ و دوران دفاع مقدس، همه حواس و توجه‌ رزمندگان به فرماندهی کل قوا بود، یعنی آن چیزی که امام می‌گفت برای آنها حجت بود و سعی می‌کردند آن را به منصه ظهور برسانند.

وی در توضیح این مطلب به مساله حصر آبادان اشاره کرد و گفت: لذا بدون امکانات، امام راحل فرمود حصر آبادان باید شکسته شود و با آن که دست رزمندگان خالی بود، اما چون اطاعت از ولایت فقیه برای آنها حرف اول و آخر را می‌زد، حصر آبادان شکسته شد. امروز هم در سیاست‌گذاری‌ها در جبهه‌ی فرهنگی و جنگ نرم باید نگاه‌مان به فرمانده کل قوای جنگ فرهنگی باشد.

رسایی ادامه داد: امروز تبعیت از ولایت فقیه، ما را از میدان جنگ نرم و جنگ فرهنگی با سربلندی بیرون می‌آورد.

وی در ارزیابی از مسایل فراموش شده از دوران دفاع مقدس نیز اظهار کرد: اما تصور می‌شود آن چیزی که از دوران دفاع مقدس به فراموشی سپرده شده، در درجه‌ی اول رزمندگانی هستند که آن سال‌ها در جبهه‌ها حضور داشته و برای کشور وقت گذاشتند- بدون آن‌که برای رسیدن به مال و اموال و موقعیت‌های اجتماعی به جبهه‌ها رفته باشند - اما متاسفانه در پیچ و خم زندگی، آنها به فراموشی سپرده شده‌اند.

رییس کمیته رسانه و هنر مجلس تاکید کرد: باید به وسیله‌ی رسانه‌ها و ابزار مختلفی که در اختیار داریم، به آنها توجه کنیم.البته توجه کردن به آنها به این معنای مثلا سهمیه دادن برای کنکور و یا دادن بن نیست. در حالی که این مسائل باعث کوچک شدن یک رزمنده‌ی دوره‌ی دفاع مقدس خواهد شد.

وی با بیان این که یک رزمنده‌ی دوره‌ی دفاع مقدس برای کشور ما سند ملی است، گفت: توجه به آنها باید در قالب جدی گرفتن دغدغه‌های آنها باشد، و باید در میادین مختلف، فرهنگ ایثار، جهاد و از خودگذشتگی و مقدم کردن دیگران بر خود مورد توجه قرار گیرد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اینها فرهنگ رزمنده‌ی دوره‌ی دفاع مقدس بود که اگر این فرهنگ در کوچه و بازار حاکم شود کسی که در دوران دفاع مقدس در جنگ و در جبهه‌ها حضور داشته، حتی اگر امکانات هم در اختیارش نباشد وقتی مشاهده کند آن روز جنگیده و سلامتی و وقتش را در اختیار گذاشته و در حال حاضر آن ارزش‌ها امروز در کوچه و بازار حاکم است، همان برای یک رزمنده‌ی حقیقی دوره‌ی دفاع مقدس کافی است.

وی درخصوص بحث‌ گرفتن غرامت از عراق نیز اظهار کرد: ما در عین این‌که با مردم عراق برادری و با مسوولین فعلی عراق اخوت و برادری داریم، اما نمی‌توانیم از حقوق کشور و مردم خود بگذریم. اگر تا به امروز درخصوص موضوع غرامت‌ها به نوعی چشم‌پوشی شده، این به معنای فراموش کردن و به معنای این‌که کل موضوع از نگاه ما تمام شده، نیست. تا زمانی که صدام در عراق حاکم بود، اساسا ما هم‌چنان با کشور عراق درگیر بودیم و بعد از سقوط صدام، آمریکایی‌ها بر این کشور حاکم شده تا جایی که مردم و مسوولین عراق هنوز نتوانسته‌اند بر کشور خود تسلط پیدا کنند.

رسایی ادامه داد: در حقیقت ما با بدهکاری طرف هستیم که می‌خواهیم به او فرصت دهیم تا خود را جمع و جور کرده و بتواند این بدهی را بپردازد.

این نماینده‌ی مجلس خاطرنشان کرد: البته آمریکایی‌ها بابت تجاوزی که به کشور عراق کرده‌اند هزینه‌های مردم عراق را هم غارت می‌کنند، و مانند یک قلدر گردنکش در حالی که این بدهکار نان ندارد بخورد، از دهانش نانش را درمی‌آورند و به عنوان بدهی و طلب خود مطالبه می‌کنند و می‌برند. لذا در این شرایط ما نمی‌توانیم مانند آمریکا بوده، اما در این رابطه هم نمی‌توانیم بی‌خیال باشیم.

رسایی افزود: مردم عراق و دولت آن این مساله را می‌فهمند و باید بپذیرند که پرداخت غرامت جنگ تحمیلی که مسوولین این کشور بر جمهوری اسلامی تحمیل کرده‌اند جزو حقوقی است که آنها باید بپردازند و جزو حقوقی است که ما باید برای جبران خسارت‌هایی که بر ما وارد شده، بگیریم و مطالبه کنیم.

وی با اشاره به حضور خود در ایام دفاع مقدس در جبهه‌های جنگ نیز گفت: بنده نیز مانند بسیاری از مردم توفیق این حضور را داشتم، هرچند آن زمان تنها 16 سال داشتم و در همان سن برای اولین بار راهی جبهه‌ها شدم و حدود 18 ماه سابقه‌ی حضور در جبهه‌ها را دارم که همه‌ی این مدت در مناطق عملیاتی بودم. واقعیت این است که همه‌ی آن روزها برای بنده خاطره است. من بعد از 27 سال که از بعضی از دوستان خود جدا شده بودم، با جست‌وجو آنها را پیدا کردم، تنها به این دلیل که پیدا کردن آنها آن خاطرات را برای ما به یاد آورده و زنده می‌کند، آن هم خاطرات ایثار و ازخودگذشتگی.

این نماینده‌ی تهران در پایان اظهار کرد: در این راستا خاطرات زیادی وجود دارد که برخی جذاب و برخی ناراحت کننده است، اما بدترین خاطرات، خاطرات شهادت دوستانمان است که در کنارمان حضور داشته و به شهادت رسیدند و ما امروز غصه‌ی نبودن آنها و بودن خود را می‌خوریم. خاطرات شیرین هم همان لحظاتی است که ما در دوره‌ی دفاع مقدس به پیروزی می‌رسیدیم و خبر خوبی به ما می‌رسید. تلخ‌ترین خاطره هم بعد از شهادت دوستانمان، پذیرش قطعنامه‌ی 598 بود که آن زمان ما در منطقه‌ی حلبچه عراق حضور داشتیم که این خبر به دستمان رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet