هدر موبایل
1389/06/29 14:27:00
سرویس اقتصادی
رضا رحیمی نسب:

بانک‌ها مانع پیشرفت بنگاه‌های زودبازده هستند

**"رضا رحیمی‌نسب "نماینده مردم خرم‌آباد دریادداشتی که در اختیار هفته نامه بامداد قرار داد با اشاره به بنگاه‌های زودبازده و طرح‌های جزئی برای ایجاد اشتغال تاکید کرد :طرح‌های زیادی داریم که روی دست اداره‌ها مانده است و اعتباری به آنها اختصاص نمی‌یابد. بانک‌ها بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عامل عدم پیشرفت و تحقق بنگاه‌های زودبازده هستند. درحال حاضر روند اعطای تسهیلات به درخواست‌کنندگان برای راه‌اندازی بنگاه‌های زودبازده بسیار کند است و این موضوع بر مشکلات اشتغالزایی می‌افزاید.

  واقعیت این است که ما غیر از راه‌اندازی بنگاه‌های زودبازده و طرح‌هایی مانند اینها راه دیگری برای رفع معضل بیکاری نداریم چراکه طرح‌های کلان زمان‌بر و هزینه‌بر هستند ضمن اینکه اشتغالزایی زیادی هم برای مردم استان ندارند.

دولت و به ویژه بانک‌ها نظارتی بر چگونگی تخصیص اعتبارات ندارند. با کمال تاسف باید اعلام کنم اگر طرح‌هایی که در همین استان لرستان وجود داشت و اعتبارات آن توسط تعاون و سایر سازمان‌ها درست خرج می‌شد ما الان در استان این نرخ بیکاری را نداشتیم. گاهی دیده شده که مبلغ اعطایی برای کار توسط افراد برای تأمین رفاه زندگی خرج شده است. در اینجا بحث نظارت مغفول مانده است چراکه این مربوط به بیت المال است. اگر مشکل اشتغال استان را با اختیارات کامل به بنده بسپارند، من تعهد می‌دهم در مدت پنج سال نرخ بیکاری استان را تک رقمی کنم چراکه الان ما در حد استاندار اختیار نداریم. راهکار پیچیده‌ای هم ندارد؛ به عنوان مثال دولت باید یک مرغداری بسازد و این را به چند نفر کارشناس بیکار واگذار کند و سپس ضمانت‌های مربوط را اخذ کند. در نظر بگیرید اگر پنج نفر مهندس کشاورزی را در این مجموعه‌ها به کار بگیریم و بر کار آنها نظارت کنیم، کار ایجاد می‌شود. جوان سرمایه و آورده اولیه را ندارد و اصلاً می‌ترسد که وارد کار شود در نتیجه دولت باید دست به کار شود.

در بخش صنایع مادر که همان طرح‌های کلان هستند با پیگیری‌هایی که انجام شده در حال حاضر پتروشیمی لرستان با پیشرفت 42 درصدی پیشتاز مجتمع‌های پتروشیمی پلی اتیلن غرب کشور است. ضمن اینکه هفته گذشته دیداری با مسئولان مربوطه داشتیم که بعد از ارائه گزارش، روند کار را بسیار مطلوب دیدیم. در کنار همین موضوع، نمایشگاه بزرگ و بین‌المللی غرب کشور در خرم‌آباد را هم داریم که در حال ساخت است و می‌تواند در امر اشتغالزایی تأثیر بسیاری داشته باشد. نیروگاه 2000 هزار مگاواتی برق هم از طرح‌های کلانی است که بعد از برطرف شدن موانع، اعتبارات ارزی برای آن افتتاح شده است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet