ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/06/29 14:35:00
سرویس اقتصادی
علی کاییدی عنوان کرد

کشاورزی؛ کلید توسعه لرستان

**مهار آب‌های استان لرستان موجب توسعه کشاورزی و در نتیجه کاهش نرخ بیکاری خواهد شد.

"علی اکبر کاییدی "نماینده مردم  ملاوی و پلدختر در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب تأکید کرد: لرستان باید جراحی عمیق شود چراکه در این سال‌ها به استان رسیدگی نشده است برای این امر نیز باید کشاورزی استان رونق پیدا کند. وقتی برای 10 هزار هکتار برنامه آبیاری داشته باشیم باغداری و کشاورزی رونق می‌گیرد و دامداری توسعه می‌یابد. تا آب درست نشود هیچ چیزی درست نمی‌شود.

وی درباره اقدامات صورت گرفته برای رشد و توسعه کشاورزی و مهار آب‌های استان گفت: الان ما چهار طرح پمپاژ آب را به وزارت نیرو ارائه داده ایم. این طرح‌ها برای مناطقی چون پشت تنگ، معمولان، منطقه سرفراش، دیگری در جلگه خلج، منطقه چم شهران و منطقه آمیران کوشکی در حال مطالعه هستند.

نماینده مردم پلدختر در معرفی بیشتر طرح‌های مطالعاتی این استان گفت: در منطقه دشت جایگر پلدختر توانسته‌ایم برای سه هزار هکتار پمپاژ کشاورزی ردیف ملی بگیریم. این طرح از دو سال قبل در حال مطالعه است و اگر اجرا شود ان‌شاالله سه هزار هکتار در بخش ولیعصر و جایگر آبیاری کشاورزی می‌شود که رونق خوبی در اقتصاد منطقه دارد و موجب اشتغالزایی مستقیم برای حدود 1200 نفر می‌شود.

 عضو کمیسیون بهداشت و درمان در ادامه خاطر نشان کرد: همچنین در منطقه بلنار و زیودار مزارع انجیر فراوانی داریم. در منطقه میدان بزرگ هم طرح‌های در حال مطالعه آماده هستند. در منطقه بن عباس و هاگه نیز برنامه برای حدود 800 تا 1000 هکتار زمین در حال مطالعه است.

وی یادآور شد: این طرح‌ها را وزارت نیرو انجام می‌دهد که اگر همین طرح‌ها در چند سال آینده اجرایی شوند منطقه متحول می‌شود. مردم کار دولتی و اداری نمی‌خواهند. کسی مدرک تحصیلی مرتبط دارد و چند هکتار زمین می‌گیرد و کار می‌کند.

به گفته نماینده مردم پلدختر استان لرستان 12 درصد از آبهای کشور را دارد. سر چشمه 8 درصد این آبها در استان لرستان است و 4 درصد دیگر سرریز آب از دیگر استان‌ها به لرستان است. کاییدی با اشاره به اهمیت طرح‌های کشاورزی برای مردم استان لرستان گفت: در زمینه اشتغال صنعتی شاید در نهایت 200 نفر از افراد بومی در کارخانه‌ای مشغول به کار شوند، اما در کشاورزی این طور نیست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: اگر الان 10 میلیارد داشته باشیم تا یک‌سال دیگر تمام طرح‌های مطالعاتی برای کشاورزی جواب می‌دهند. با اعتبارات قطره چکانی نمی‌توان کاری صورت داد و دولت باید به این مسئله عنایت ویژه داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet