شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/06/29 19:13:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با نخست وزیر سابق ایتالیا:

مسیر ایران در مذاکرات هسته‌ای همواره منطقی بوده است

**لاریجانی در خصوص موضوع هسته ای کشورمان نیز خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران همواره مسیر قانونی و منطقی را در مذاکرات هسته ای پیموده و گذشت زمان اثبات کرده است که بین حرف و عمل آمریکا و غرب در موضوع فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران فاصله زیادی وجود دارد.

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "رومانو پرودی" نخست وزیر سابق ایتالیا بعدازظهر امروز دوشنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار ابتدا لاریجانی روابط دو کشور ایران و ایتالیا را دارای قدمتی تاریخی با پشتوانه غنی فرهنگی و تمدنی توصیف کرد و گفت: بین مردم دو کشور از دیرباز مناسبات بسیار خوبی وجود داشته است که می تواند هرچه بیشتر تقویت شود.

وی در ادامه با تشریح شرایط منطقه ای و بین المللی، از جنگ های عراق و افغانستان به عنوان دو فاجعه بزرگ برای جامعه بین المللی و دو شکست عمیق برای آمریکا یاد کرد و اظهار نمود: تبعات ناگوار این دو جنگ تا مدت های مدید دامنگیر مردم این کشورها و جامعه بین المللی خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: گسترش تروریسم و قاچاق مواد مخدر و ناامنی در افغانستان از پیامدهای اجتناب ناپذیر سیاست یکجانبه گرایی و نظامی گری آمریکا در منطقه است و حل بحران های منطقه ای نیاز به روش های خردمندانه دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به موضوع فلسطین نیز گفت: دادن امیدواری های کاذب و پوشالی به مردم ستم کشیده فلسطین از یک سو و حمایت از سیاست های تجاوزگرانه و توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی، مشکلی از مردم فلسطین در نیل به کشوری آزاد و مستقل حل نمی کند.

در این دیدار همچنین رومانو پرودی نخست وزیر سابق ایتالیا، از ایران بعنوان کشوری بزرگ و بسیار قدرتمند در منطقه یاد کرد و با اشاره به سابقه تمدنی دو کشور گفت: ایتالیا و ایران از روابط و مراودات خوبی برخوردار بوده اند و ایران شریک اول تجاری ایتالیا بوده است.

وی همچنین گفت: با ابتکارات جدید و ایجاد تحرکات نوین باید افق های روشنی را در مسیر روابط ایران با ایتالیا و اتحادیه اروپا پدیدار ساخت و ایران به عنوان یک قدرت برتر منطقه ای می تواند ایفاگر نقش سازنده ای در این زمینه باشد.

پرودی در ادامه با اشاره به تحولات تلخ منطقه ای در سال های اخیر گفت: شرایط امنیتی در عراق و افغانستان در اثر سیاست های جنگی امریکا در این دو کشور مناسب نیست و افکار عمومی و حتی رهبران این کشور نیز به اشتباه بودن این سیاست ها اذعان دارند ولی همواره آن را توجیه کرده اند.

وی در مورد افغانستان همچنین یادآور شد: افزایش آمار تولید مواد مخدر و انتقال آن به سایر مناطق جهان از جمله اروپا بسیار نگران کننده است.

نخست وزیر سابق ایتالیا در ارتباط با موضوع هسته ای ایران نیز گفت: باید فرصت های جدیدی برای ادامه مذاکرات گذشته در زمینه برنامه هسته ای ایران ایجاد شود و جمهوری اسلامی ایران قدرت نقش آفرینی بیشتر در این خصوص را دارا است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet