خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/06/30 11:51:00
سرویس فرهنگی
یادداشتی از حمیدرضا پشنگ

دخترانی محروم از راه روشن تحصیل

**تلخ است وقتی می‌بینیم هنوز بچه‌ها در بعضی مناطق با کمترین امکانات درس می خوانند و تلخ است دختران نوجوانی را می‌بینیم که به مدرسه نمی‌روند.

 "حمیدرضا پشنگ" نماینده مردم خاش، میرجاوه، نصرآباد، نوک آباد، کورین و ایرندگان در یادداشتی که  در هفته نامه مندیل منتشر شد، از تلخی امکانات آموزشی در حوزه انتخابیه اش سخن گفته است: 

 سال تحصیلی جدید در حالی شروع می‌شود که در حوزه انتخابیه من و در بسیاری از شهرها و روستاهای استان، کودکان و نوجوانان از داشتن فضای آموزشی مناسب محرومند.

دخترانی که قرار است مادران آینده سرزمین من باشند، امروز وقتشان را با کار پر می‌کنند و روزهای مدرسه با چشمانی خیس به هم‌سن و سالان خود نگاه می‌کنند. کودکان و نوجوانان کمی در سیستان و بلوچستان این اقبال را دارند که راه روشن تحصیل را در زندگی داشته باشند.

زمانی خانواده‌ها مشکلات کمتری داشتند، دختران و پسران فامیل را برای درس و تحصیل می‌پذیرفتند اما امروز یک خانواده به سختی می‌تواند از پس فرزندان خود برآید، در حالی که جوانان و نوجوانان از امکانات آموزشی مناسبی در برخی شهرها و روستاهای استان برخوردار نیستند، اما آنها در رقابت‌های دانشگاهی در شرایط مساوی با دیگر کلانشهرها قرار می‌گیرند و این ظلم دیگری است که بر ما وارد شده است. همه کودکان و نوجوانان حق دارند از امکانات آموزشی مناسب برخوردار باشند و دانش‌آموزان مناطق محروم به علت عدم دسترسی به منابع علمی، امکانات آموزشی و... نیاز به توجه  بیشتری دارند.

دختران بازمانده از تحصیل بسیاری که در مناطق محروم قربانی بسیاری از مسائل اجتماعی هستند، سرمایه‌هایی هستند که بی‌توجهی به آموزش و تحصیل آنها عواقب ناخوشی را برای یک جامعه رقم می‌زند.

مدرسه و آموزش اولین تجربه اجتماعی برای کودکان ماست که محروم کردن آنها از این امکان، محروم کردن آینده جامعه از سرمایه‌هایی است که می‌توانند در رشد و غنی کردن آن تأثیرگذار باشند.

اگر به شهرهای بزرگ و استان‌های برخوردار حق داشتن بهترین امکانات آموزشی را می‌دهیم، ‌به استان‌های محروم نیز امتیازاتی بدهیم تا اگر برای آنها امکاناتی ایجاد نکرده‌ایم دست‌کم فرصتی برای استعدادهایشان فراهم کرده باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet