شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/06/30 12:52:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

اقتضای کشور خودکفایی در محصولات کشاورزی است

**برای استقلال در حوزه اقتصادی کشور جهت‌گیری سیاست‌های تشویقی و حمایتی باید به سمت تقویت بخش‌های کشاورزی و صنعتی تغییر مسیر دهد.

مقداد نجف‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا با بیان مطلب بالا گفت: همانطور که حضرت امام(ره) تاکید داشتند تقویت زیرساختهای بخش کشاورزی، حیاتی و سرنوشت‌ساز است زیرا نباید شک کرد که کشورهای استکباری از هر اهرمی برای به زمین زدن کشورهای جهان سوم و حتی کشورهای صنعتی دریغ نمی کنند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اهمیت محصول استراتژیک گندم در جهان و بهره‌برداری سوء آمریکا از این محصول برای فشار بر کشورها گفت: برای مقابله با این سیاست خصمانه باید ازمواهب خدادای کشور در حوزه‌های مختلف به درستی استفاده کنیم. ایران به لحاظ ایدئولوژی و فرهنگی، مدل دنیاست و باید بتواند در زمینه اقتصادی و تولیدگری نیزایدئولوژی اسلامی رابه نمایش بگذارد.

نماینده مردم بابلسر اقتضای شعار « استقلال، آزادی جمهوری اسلامی» را « خودکفایی در عرصه کشاورزی» دانست و خاطرنشان کرد: اگر درحوزه تولید به ویژه تولید محصولات کشاورزی مستقل نشویم قطعا در دوره تشدید تحریم‌ها تحت فشار سنگینی قرارخواهیم گرفت، لذا برای نیل به این هدف باید از کلیه ظرفیت‌ها و توانایی‌ها کشور به ویژه از تواناییهای بخش خصوصی استفاده کرد.

وی « تنظیم بازار»،« کنترل واردات» و « حقوق گمرک» را از مکانیزم‌های موثر بر تولید صنعتی و کشاورزی دانست وتصریح کرد: سیاست‌های حمایتی و تشویقی باید در کنار کنترل و توقف برخی از محصولات کشاورزی و صنعتی به اجرا گذاشته شود.

وی خاطرنشان کرد: دربخش کشاورزی چند سالی است که هزینه تولید برنج، مرکبات و چای به حدی افزایش یافته که بسیاری از کشاورزان ازچیدن محصول خود صرف‌نظر کردند در عوض در طول همین سالها،‌ با باز گذاشتن درهای واردات کشور بر روی محصولات کشاورزی کشورهای خارجی، اقتصاد بیگانگان را تقویت کردیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه داخلی واردات را در حد ضرورت، قابل پذیرش دانست وافزود: دستگاههای اجرایی به جای آنکه ارز کشور را صرف وارد کردن انواع محصولات و کالاهای خارجی کنند همان میزان ارز را در قالب سیاست‌های تشویقی صرف تولید و کشاورزی کشور کنند. به طور مثال قیمت برنج در بازار داخلی نسبت به 10سال پیش افزایش چندانی نیافته ولی در بخش انواع سم و کود شیمیایی قیمت‌ها تا 50 برابر افزایش یافته است.

نجف‌نژاد « توقف قطعی واردات در فصل برداشت محصولات کشاورزی» را اولین اقدام حمایتی دولت از بخش کشاورزی دانست و اظهار کرد:‌ نیمی از درمان، شناخت درست مرض است بنابراین « تشکیل بانک جامع اطلاعات از امکانات و ظرفیت‌های کشور در بخشهای دولتی و خصوصی» و« شناسایی مزیت‌های نسبی و سرمایه‌گذاری در بخشهای با صرفه اقتصادی» ازمقدمات ساماندهی واردات و تنظیم بازار داخلی و تقویت صادرات محصولات داخلی است و تا مادامی که این اتفاق نیفتد موفقیتی حاصل نمی‌شود.

نماینده مردم بابلسر پرهیز از سرمایه‌گذاری در صنایع غیر ضرور، گفت: باید از این پس در صنایعی که برای کشور استراتژیک و ضروری نیست به شدت پرهیز شده و در عوض به تقویت مزیت‌های نسبی پرداخته شود. وی با بیان اینکه مجلس در قانون بودجه سال جاری به صورت شفاف واردات کالای غیرضرور را ممنوع و واردات کالاهای مورد نیاز کشور را در حد ضرورت تعیین کرده است، گفت: دولت با برنامه‌ریزی اصولی و جایگزین کردن تدریجی سیاست‌های جدید تلاش خود را در همه ابعاد معطوف تقویت بخش تولید کند.

وی تاکید کرد: باید کمک کرد تا تجهیزات و ماشین‌آلات از رده خارج تولیدکنندگان کشور به فناوری جدید مجهزشود تا سطح کیفی تولیدات قابل رقابت با سایر کشورهای جهان شود. به جای پرداختن به کمیت‌ها، باید به کیفی سازی تولیدات بیندیشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet