حلول ماه ربیع الاول
1389/06/30 10:24:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از نماینده درود و ازنا

در اسلام دفاع هست ولی جنگ نیست

**عزت‌الله دهقانی نماینده مردم درود و ازنا یادداشتی را به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در هفته‌نامه بامداد نگاشته است که متن این یادداشت در پی می‌آید.

مقوله جنگ در اسلام، موضوعی اولی و به‌ذات نیست. اسلام وقتی دستور به تهیه ابزار جنگ می‌دهد، قصدش کشورگشایی و توسعه قلمرو نیست. عِده و عُده در اسلام جنبه تدافعی دارد. اگر دشمنان اسلام؛ کاری به مسلمانان نداشته باشند، پا در کفش‌شان نکنند و نسبت به سرحدات اسلامی قصد تجاوز نداشته باشند، اسلام هیچ نیازی به ارتش و سپاه و امثالهم ندارد.

این مسئله در صدر اسلام نیز وجود داشت. پیامبر و مسلمانان با کفاری که کاری به کار آنها نداشتند وارد جنگ نشد و همه جنگ‌های صدر اسلام از حیث تدافعی بود.

حتی جایی که پیامبر برای نبرد با یهودیان مدینه، سپاه گسیل داشت به این دلیل بود که وجودشان اسلام را تهدید می‌کرد و آنها با همدستی کفار مکه، قصد ضربه زدن و لطمه به مسلمانان را داشتند. کما اینکه وجود اسرائیل اکنون مایه تهدید اسلام و کشورهای اسلامی است.

در جنگ تحمیلی همه به یاد داریم که انقلاب تازه پیروز شده بود، نهادها یکی پس از دیگری، شکل می‌گرفتند مجلس تأسیس شده بود تا به مردم و آرمان‌های انقلاب خدمت کند که ناگهان ارتش صدام به عنوان عامل اصلی آمریکا به مرزهای میهن اسلام هجوم آورد. الان که صدام به اسفل‌سافلین جهنم رهسپار شده دنیا فهمیده است که ما با کشور عراق بهترین ارتباط را داریم و با مردم مظلوم این کشور سر جنگ نداشتیم اما این صدام بود که جنگ را آغاز کرد و شهرهای ایران اسلامی را به محاصره کشید.

این بود که مجبور به دفاع شدیم. وقتی صدام کشور ما را هدف گلوله و تانک و بمب قرارداد، ناچار بودیم جوابش را بدهیم.این دفاع و جنگ تحمیلی هشت سال طول کشید و تمام حیثیت، شرف، ناموس و کیان وجود انقلابی و کشور و آب و خاک ما در گرو این جنگ بود که با لطف پروردگار و با عنایت ویژه حضرت بقیه‌الله، با رهبری امام عظیم‌الشأن راحل و با درایت مسئولان، آن را پیروزمندانه تمام کردیم. مردم هم با تمام توان کمک کردند جوان‌ها، زن‌ها، مردان، خانواده‌ها، ارتش، سپاه، بسیج همه و همه یاری کردند تا دفاع مقدس با آبرومندی هرچه تمام‌تر به پیروزی رسید و حالا در آستانه سی‌امین سالگرد این واقعه بزرگ و باشکوه هستیم.

برای پاسداشت یاد و خاطره تمام عزیزانی که در این راه از همه وجود حتی جانشان مایه گذاشتند، باید کاری کنیم تا کسانی که سهم بیشتری در این دفاع مقدس داشتند، تجلیل شوند؛ مثل خانواده معظم شهدا،جانبازان، ایثارگران و آزادگان. از اینها باید تجلیل شود و در صدر اسلام نیز این‌گونه بود. جنگ بدر در روزگار سختی اسلام و مسلمانان به وقوع پیوست ولی در زمان خلیفه دوم، همان‌هایی که در جنگ بدر شرکت داشتند، حقوق خاصی از بیت‌المال می‌گرفتند. لذا برماست که تجلیل و تکریم این عزیزان را از یاد نبریم.

 از سوی دیگر باید به لطف پروردگار برای عِده و عُده خود بیفزاییم، چون دشمنان ما هر روز در حال توطئه علیه ما هستند. ما قصد کشورگشایی نداریم اما شیاطین، آمریکای جنایتکار و دولتمردان خدانشناس و سرسپرده دولت غاصب اسرائیل از بام تا شام در فکر ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی هستند و حتی تهدید به حمله نظامی می‌کنند.

 این است که باید توان نظامی خود را روز به روز افزایش دهیم تا اگر دست طمعی به سوی این آب و خاک دراز شد، آن دست را کوتاه کنیم.لذا سالگرد دفاع مقدس برای ما تجدید بیعت با اسلام و انقلاب و تجدید پیمان با امام راحل و مقام معظم رهبری است تا مبانی و ادوات نظامی خود را برای جلوگیری از حمله احتمالی دشمنان تقویت کنیم ضمن آنکه خانواده‌های عزیز و گرانقدری که در جنگ تحمیلی بهای بیشتری برای اسلام و انقلاب پرداخته‌اند را از یاد نبریم.

اگر این حقایق برای جوان‌ترها تبیین شود، نسل‌های فعلی و آینده نیز با فرهنگ جهاد و شهادت آشنا می‌شوند و در صفحات اذهان و تاریخ ماندگار می‌شوند.در این بین هر کس به اندازه توان خود مسئولیت دارد. در شورای اداری ازنا شرکت کرده بودم و دیدم که بچه‌های سپاه در این زمینه متولی کارند.اما همان جا مطرح شد که دیگر دستگاه‌ها همچون فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، ادارات، جهاد کشاورزی، کمیته امداد، نیروی انتظامی و همه و همه هر چه در توان دارند باید رو کنند تا ان‌شا‌ء‌الله هفته دفاع مقدس به خوبی هرچه تمام‌تر و پرشکوه‌تر از هر سال برپا شود.

 عزتالله دهقانی

نماینده درود وازنا

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet