حلول ماه ربیع الاول
1389/06/30 12:50:00
سرویس اقتصادی
درمرکز پژوهش‌های مجلس صورت گرفت؛

بررسی طرح الحاق یک بند به قانون بودجه 1389 کل کشور

**به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز با انتشار گزارشی نظر خود را در خصوص "طرح الحاق یک بند به قانون بودجه سال ۱۳۸۹ کل کشور"اعلام کرد.

مقدمه توجیهی

در مقدمه توجیهی طرح آمده است که «با توجه به اهمیت و لزوم تسریع در اتمام طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای آبی و برق آبی به‌لحاظ تأمین آب مطمئن با توجه به خشکسالی‌های یک دهه اخیر و تأثیر آن بر تولید بخش کشاورزی و امنیت غذایی، کنترل سیلاب و سیل، تأمین برق و انرژی پاک استفاده بهینه از آب‌های مرزی و مشترک و تأمین حقابه‌های جمهوری اسلامی ایران الحاق این بند به ماده واحده قانون بودجه سال 1389 کل کشور پیشنهاد شده است». با توجه به «تخصیص 87 درصد اعتبار طی چهار سال اخیر که موجب تأخیر در اجرای پروژه‌ها گردیده است، پیشنهاد شده است» تا اعتبار سال 1389 طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای فصل منابع آب و نیروگاه‌های برق آبی که در سال 1389 خاتمه می‌یابند و همچنین اعتبار مصوب کلیه طرح‌های برنامه توسعه منابع آب در حوزه‌های آبریز رودخانه‌های مرزی و مشترک صد درصد تخصیص یابد.

ارزیابی طرح

1. در طرح پیشنهادی مشخص نیست که آیا کل طرح‌های فصل «آب» مد نظر است و یا طرح‌های «برنامه توسعه منابع آب در حوزه آبریز‌های مشترک مرزی» نیز مد نظر است، بنابراین با توجه به این امر که فصل آب دارای 6 برنامه است در طرح پیشنهادی فهرست طرح‌های فصل مذکور و یا برنامه خاص به‌صورت مشخص بیان شود تا بتوان اظهارنظر دقیق کرد.

2. اگر تخصیص اعتبار به معنای افزایش اعتبار از محل کاهش تخصیص اعتبار سایر طرح‌ها و ردیف‌ها نباشد این امر به منزله برقراری نوعی اولویت‌بندی برای طرح‌های فصل یاد شده (با ملاحظه این امر که سال خاتمه آنها سال 1389 باشد) است و نیازی به کاهش اعتبار مصوب سایر طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای فصل غیر از آب و یا تملک دارایی‌های مالی و متفرقه و حتی افزایش 2 درصد اعتبار ماده (10) قانون تنظیم نیست. لذا نیاز به مصوبه جدید نیز نخواهد بود.

3. توجه به این‌ نکته که طرح‌های مندرج در جدول 20 قانون بودجه سال 1389 با عنوان «طرح‌های مطالعاتی و اجرایی آب و کشاورزی موضوع جزء «50» ردیف 550000 جدول 9» فاقد اطلاعات مشخصی ازجمله میزان اعتبار و سال خاتمه هستند، بنابراین میزان بار مالی تخصیص اعتبار به‌خصوص برای طرح‌هایی با سال خاتمه 1389 مشخص نمی‌باشد. میزان اعتباری که برای 63 طرح مندرج در این جدول در نظر گرفته شده است برابر با 1443 میلیارد ریال است.

4. کل اعتبار فصل آب در قانون بودجه سال 1389 حدود 36716 میلیارد ریال است که حدود 5/11 درصد از کل اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است که رقم نسبتاً بزرگی است و تخصیص صد درصد آن بدون تغییر اعتبارات سایر فصل‌ها به راحتی امکانپذیر نخواهد بود.

5. سهم اعتبارات 272 طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای فصل آب که در سال 1389 باید خاتمه پیدا کنند حدود 60 درصد از کل اعتبارات طرح‌های این فصل است، بنابراین تخصیص صددرصدی اعتبارات طرح‌های با سال خاتمه 1389 تنها از طریق اعتبارات این فصل قابل جبران نخواهد بود، لذا احتمال تغییر در اعتبارات سایر فصول وجود دارد.

6. اگر تغییرات اعتبارات سایر فصول بیش از 10 درصد باشد طبق جزء «ب» بند «2» قانون بودجه سال 1389 نیاز به اصلاح یا متمم قانون بودجه خواهد بود.

7. در ابلاغیه بودجه سال 1389 مقرر شده است که «تعدیل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از سرجمع اعتبارات به‌صورت یکسان کسر خواهد شد». بنابراین اعتبارات کلیه طرح‌ها به‌علاوه طرح‌های فصل آب با سال خاتمه 1389 نیز کسر شده است. در نتیجه اعتبار مورد نیاز بیشتری برای پوشش میزان اعتبار درخواستی دولت در لایحه مورد نیاز است. با توجه به این قید که کسر اعتبار طرح‌ها، سال خاتمه برخی از آنها را به سال‌های بعد از سال 1389 تغییر خواهد داد نیز ضروری است.

8. طبق جزء «و» بند «2» قانون بودجه مبنی‌بر تهیه موافقتنامه‌ها تا پایان اردیبهشت‌ماه 1389 و با توجه به گذشت حدود چهار ماه از سال مالی، کاهش اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مندرج در قانون و تهیه موافقتنامه‌های جدید و افزایش اعتبار تعدادی از طرح‌های فصل آب به‌تبع طرح‌ پیشنهادی، مفاد موافقتنامه‌ها را دچار تغییر خواهد کرد.

9. تهیه تفریغ بودجه در صورت تصویب طرح به شکل فعلی به دلیل تغییر اعتبارات مصوب کلیه طرح‌ها توسط دیوان محاسبات کشور نامیسر خواهد بود. لذا مغایر اصل پنجاه‌وپنجم قانون اساسی است.

10. اعتبار موضوع ماده (10) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همچنین 2 درصد اضافه شده در قانون بودجه  سال 1389 صرفاً برای پیشگیری و مقابله با حوادث غیرمترقبه و خشکسالی بوده است و استفاده از آن برای طرح‌های مذکور پیشنهاد نمی‌شود.

پیشنهاد

1-اگر قرار است این طرح منجر به جابجایی اعتبارات فصول و برنامه در حدود مجوز جابجایی جزء «ب» بند «2» قانون بودجه سال 1389 نشود، نیازی به مصوبه قانونی نیست و اگر فراتر از آن باشد اصلاح و متمم قانون بودجه سال 1389 خواهد بود که در قالب «طرح» به شکل فعلی قابل طرح نیست.

2-در صورت ضرورت این موضوع با توجه به تعدیل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از سرجمع اعتبارات به‌صورت یکسان، طرح‌هایی که سال خاتمه آنها ( در فصل آب) همچنان سال 1389 است باید توسط دولت مشخص شود. سپس در قالب لایحه‌ای اعتبارات جدید و نهایی این طرح‌ها می‌تواند به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet