ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/06/30 14:03:00
سرویس اقتصادی
ونایی با انتقاد از افزایش معوقات بانکی:

پس گرفتن مطالبات معوق بانکی نیاز به عزم تمام قوا دارد

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از افزایش حجم مطالبات معوق بانک‌ها، از وجود قوانین کافی برای پس گرفتن این مطالبات خبر داد و گفت:برای پس گرفتن مطالبات بانک‌ها از رانتخواران و بدهکاران میلیاردی تنها به یک عزم جدی از سوی تمام قوا نیاز داریم تا این مبالغ میلیاردی را به بیت المال برگردانیم.

"حسن ونایی" نماینده ملایر و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به افزایش مطالبات معوق بانک‌ها، گفت: معوقات بانک‌ها به دو دسته معوقات ارزی و معوقات ریالی تقسیم می‌شود که هرکدام از آنها ویژگی خاص خود را دارد و در هر دو مورد هم قانون به اندازه کافی برای پس گرفتن معوقات وجود دارد.

نماینده مردم ملایر در توضیح معوقات ارزی،گفت:از ابتدای برنامه چهارم که حساب ذخیره ارزی تشکیل شد، هیئت امنای این صندوق بدون مطالعه و خارج از چارچوب قانون، اقدام به اعطای تسهیلات بدون حساب از این صندوق به اشخاص حقیقی و حقوقی کردند که عمده این تسهیلات در محل طرح های مورد نظر هزینه نشد و در طول برنامه چهارم بسیاری از بنگاه‌هایی که اقدام به اخذ تسهیلات کرده بودند به دلیل واردات بی‌رویه، قدرت رقابت را از دست دادند که در نهایت با افزایش قیمت ارز در زمان سررسید اقساط قادر به بازپرداخت تسهیلاتی که اخذ کرده بودند نشدند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مورد مطالبات معوق ریالی نیز، گفت: افراد صاحب نفوذ با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی و روابط غیر رسمی تسهیلات انبوه و کلانی را از بانک‌های داخلی دریافت کردند که این تسهیلات عمدتا در محل‌هایی که ادعا شده بود، سرمایه‌گذاری نشد و با ورود این مبالغ به بازار دلالی موجب ایجاد مشکلات فراوان اقتصادی و تورمی هم شد.

ونایی همچنین افزود: به دلیل تفاوت نرخ بهره این وام‌ها با نرخ واقعی بازار، افرادی که اقدام به اخذ این وام‌های میلیاردی کرده‌اند، رغبتی برای بازپرداخت این وام‌ها ندارند و از سوی دیگر روابط غیر رسمی و فراقانونی این افراد نیز مانع پیگیری بانک‌ها برای اخذ مطالباتشان می‌شود.

این نماینده مجلس که سابقه فعالیت به عنوان حسابرس کل دیوان محاسبات را در کارنامه خود دارد، با تاکید بر اینکه خلا قانونی برای پس گرفتن مطالبات بانک‌ها وجود ندارد، گفت: قانون به اندازه کافی داریم، اما سلایق مدیران بانک‌ها و نفوذ جایگاه حقوقی برخی افراد موجب بوجود آمدن این معوقات و ناتوانی بانک‌ها در بازپس گیری آنها شده است.

نماینده مردم ملایر که به گفته خود بیش از یک دهه بر روی موضوع بازپس گیری معوقات بانکی فعالیت کرده است، افزود: حجم عظیم معوقات بانکی تنها مربوط به عده‌ای معدود است که رغبتی به بازپرداخت تسهیلات میلیاردی اخذ شده از بانک‌ها ندارند وگرنه مردمی که برای یک میلیون تومان وام از آنها سه نوع ضمانت گرفته می‌شود نمی‌توانند عامل بالا رفتن معوقات بانکی باشند.

ونایی در پایان با بیان این مطلب که وصول معوقات بانکی، امر غیر ممکنی نیست، تصریح کرد: وصول معوقات بانکی تنها نیاز به یک همت و عزم جدی در میان مسئولان دارد تا با اجرای سیاست‌های تنبیهی و رفتارهای حقوقی، این مبالغ کلان را به بیت المال برگردانند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet