خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1387/02/31 08:17:00
سرویس سیاسی

گزارش مراسم تودیع پورمحمدی وزیر کشور سابق

مراسم تودیع پورمحمدی وزیر سابق کشور و معارفه سیدمهدی هاشمی سرپرست وزارت کشور روز دوشنبه در مراسمی با عنوان «به پاس خدمت و صبوری» در تالار بزرگ کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت ، در این مراسم سخنرانان متعددی به ایراد سخنرانی پرداختند از جمله سخنرانان این مراسم علی لاریجانی، مهدی چمران، علا الدین بروجردی ، محمدی زاده، مهدی فضائلی، پرویز داوودی و احمدی مقدم بودند، مراسم تودیع و معارفه وزیر کشور ابتدا با مرثیه خوانی به مناسبت شهادت حضرت زهرا توسط شهاب مرادی آغاز شد و سپس مهدی چمران به عنوان اولین سخنران برای ایراد سخنرانی پشت تریبون قرار گرفت.

اختلاف‌ها در کار بحث طلبگی است
مهدی چمران رییس شورای شهر تهران در سخنانش در این مراسم گفت: «مسوولان باید با روی خوش و پرتلاش کار را آغاز کنند و با همان روحیه باز پایان کار را بپذیرند. قطعا ملت و مردم از مسوولان انتظار دارند که چنین روحیه‌ای را در کارها داشته باشند».
وی افزود: «ما شورایی‌ها که حدود 110 هزار نفر هستیم از خدمات و تلاش‌های وزیر کشور و تعاملی که با شوراها داشته‌اند، تشکر می‌کنیم‌».
چمران ادامه داد: «آن‌چه که در مسائل کاری پیش می‌آید به خاطر مساله خدمت است و این مسائل چیزی نیست. در واقع اگر بحث واختلاف نظری در مسائل کاری پیش می‌آید مباحث طلبه‌گی است و خوب است که مباحث باز شود؛ چراکه این مباحث همه برای این است که خدمت به مردم بهتر و سریع‌تر صورت بگیرد».
رییس شورای عالی استانها اظهار داشت: «آقای پورمحمدی به شوراها معتقد بودند و از تفکر شورایی حمایت کردند. آقای پورمحمدی از شوراها که یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی حمایت خوبی داشتند و من به نوبه خودم از وی تشکر می کنم».
وی در ادامه با اشاره به سوابق هاشمی سرپرست جدید وزارت کشور خاطر نشان کرد:« با ایشان نیز از نزدیک کار کرده‌ایم و انتظار داریم که در این حوزه که مشغول به کار شده‌اند با دیدی وسیع‌تر و بازتر به مسائل بنگرند؛ چراکه کسی که در این سمت قرار می‌گیرد باید با دید وسیع‌تر به همه مسائل کشور اشراف داشته باشد».
وی افزود:« امیدواریم آقای هاشمی وسیع‌تر به مساله شوراها بنگرند تا زمینه برای ارتقای هرچه بهتر این نهاد میسر شود».

پورمحمدی از حق خود می‌گذشت تا دایره همکاری‌ها متزلزل نشود
سخنران بعدی این مراسم که توسط مجری برنامه برای ایراد سخنرانی به جایگاه دعوت شد فرمانده نیروی انتظامی بود. او در ابتدای سخنانش با اشاره به تعامل خوب و مثبت وزارت کشور و نیروی انتظامی گفت:‌«بر اساس این تعامل  در حال حاضر اگر بگویم هیچ تنشی در هیچ یک از شهرستان‌های کشور در حوزه امنیت وجود ندارد، مبالغه نکرده‌ام و این حاصل اعمال یک مدیریت درست و مناسب است».
احمدی مقدم افزود: «تعامل وزارت کشور و نیروی انتظامی تعامل رو به رشدی بوده و در نظام نظارت آقای پورمحمدی این تعامل، ممتاز و برجسته بود؛ چنان که تعامل فقط بین فرمانده نیروی انتظامی و وزیر کشور نبود، بلکه در بدنه وزارت کشور و استانداران و فرمانداران با نیروی انتظامی وجود داشت؛ بنابراین اگر بگویم هیچ تنشی در هیچ شهرستانی در حوزه امنیت در حال حاضر وجود ندارد، مبالغه نکرده‌ام و این طبعا حاصل اعمال یک مدیریت مناسب و صحیح است» .
وی در ادامه به تعامل نیروی انتظامی و وزارت کشور در دو حوزه امنیت و ترافیک و حمل و نقل اشاره کرد و اظهارداشت: «آمارها در حوزه نظم امنیت و ترافیک و حمل و نقل نشان‌دهنده همکاری خوب این دو نهاد است؛ چنان که در طول سالیان اخیر شاهد کاهش جرائم از جمله جرائم به عنف ، و آرامش در مناطقی که سابقه بحران یا بستر بحران را داشته‌اند و خارجی‌ها نیز در آنجا بعضا تحرکاتی را ایجاد می‌کردند، بودیم؛ در حقیقت یک امنیت با ثبات و کار و تلاش در آن مناطق رونق گرفته است، در حوزه ترافیک و حمل نقل نیز با آمارهای خوبی مواجه هستیم؛ از جمله کاهش تصادفات و تلفات که بی‌نظیر بوده و این روند در آینده نیز ادامه دارد».
فرمانده ناجا خاطر نشان کرد: «آقای پورمحمدی در دوران وزارت خود با صبر، درایت و علم مسائل را پیش می‌برد و حتی گاهی اوقات ایشان از حق خود می‌گذشتند تا دایره همکاری‌های متزلزل نشود».

علت تغییرات را به افکار عمومی بگویید
سپس مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس به ایراد سخنانی پرداخت و ‌گفت: «به عنوان یک عضو از جامعه رسانه‌ای کشور عرض می‌کنم که با توجه به تغییرات و جابه‌جایی‌هایی که صورت می‌گیرد، افکار عمومی انتظار دارند که با توضیحات قانع‌کننده‌ای علت این تغییرات ارایه شود».
مهدی فضائلی افزود:« البته به این ملاحظات توجه دارم که بهره‌برداری‌های خاص همیشه در این موارد خواهد بود اما اگر به ابهاماتی که در حوزه‌ افکار عمومی پدید می‌آید، پاسخی ندهیم، شک‌های متفاوتی ایجاد و کم کم به یقین تبدیل می‌شود».
مدیر عامل سابق خبرگزاری فارس در این مراسم با تشکر از تلاش‌های پورمحمدی اظهار داشت:« یکی از چالش‌های دوران فعالیت آقای پورمحمدی با خبرگزاری فارس بود که آن زمان من مسوولیت آن را عهده‌دار بودم. در آن مقطع عده‌ای درصدد بهره‌برداری‌های خاص خود بودند و گمان و تصورشان این بود که ما با وزارت کشور اختلاف سیاسی داریم و تلاش کردند آن را به موضوعی تبدیل کنند که اساسا در آن مقطع موضوعیت نداشت».
وی ادامه داد:«پورمحمدی جزو رسانه‌ای‌ترین وزرای دولت نهم و تعامل و همکاری ایشان با رسانه‌ها مثبت بوده است».
دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در پایان گفت:« مجموعه‌ اقداماتی که به خصوص در مقطع انتخابات صورت گرفت تا اطلاع‌رسانی خوبی انجام شود ارزشمند است به گونه‌ای که از همکاران رسانه‌ای تقریبا گلایه‌ای نشنیدیم».

فضای مجلس با تغییر پورمحمدی مثبت نبود 
در ادامه این مراسم رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از نمایندگان مجلس پشت تریبون حاضر شد و در سخنانی از روحیه مصطفی پورمحمدی با وجود طرح بحث تغییر وی در وزارت کشور در انجام کارها به روال گذشته و با همان تلاش و توان روزهای اول تقدیر کرد.
بروجردی گفت:« باید روحیه‌ی آقای پورمحمدی را تحسین کرد؛ این یکی از ویژگی‌های اصول‌گرایی است که کار را به تعبیر امام (ره) عبادت می‌دانیم و طبیعی است با چنین تفکری شاهد چنین روحیه‌ای باشیم».
وی ادامه داد:« تعامل ایشان با مجلس شورای اسلامی مثبت و خوب بود. آقای پورمحمدی اگر نمایندگان وی را فرا می‌خواندند و سوال داشتند با صبر و حوصله وقت می‌گذاشت و وقت‌گذاری ایشان قابل توجه بود؛ البته نقش معاونت پارلمانی را نیز باید تحسین کنیم و جناب آقای موسی‌پور نیز نقش مثبتی در برقراری این تعامل داشتند».
نماینده بروجرد تصریح کرد:« از ابتدای دوره‌ی هفتم که در کمیسیون امنیت ملی فعال بودیم، شاهد پی‌گیری‌ها و دستورهای آقای پورمحمدی برای رسیدگی خاص به استان‌های مرزی بودیم و با توجه به این که ایشان جانشین فرمانده معظم کل قوا در نیروی انتظامی هستند در این حوزه فعالیت‌هایشان چشمگیر بود».
وی افزود:« ما جناب آقای پورمحمدی را در طول دوران مسوولیت‌شان وزیر توانمند کابینه می‌دانستیم و امروز هم همین توانمندی‌ها را در ایشان سراغ داریم. امیدواریم ریاست محترم دولت از این ظرفیت ارزشمند نظام استفاده‌ی دیگری بنماید؛ البته این بحث (تغییر) با توجه به تصمیم دولت و اختیاراتش اتخاذ شد. در آن زمان که این تصمیم در حال اتخاذ بود فضای مجلس در این رابطه مثبت نبود، اما به هر حال به این تصمیم احترام می‌گذاریم و امروز هم خرسندیم که مسوولیت این وزارتخانه‌ی مهم و حساس به عهده‌ی برادر بسیجی و جانباز سیدمهدی هاشمی که با فضای این وزارتخانه‌ی حساس نیز آشنا هستند، سپرده شد».

پیش از دولت نهم نیرنگ خدعه و فتنه در حوزه امنیت کشور دیده می‌شد
سپس محمدی زاده استاندار خراسان رضوی به نمایندگی از استانداران و فرمانداران و بخشداران سراسر کشوردر این مراسم سخن گفت و در ابتدای سخنانش اظهار داشت:« آقای پورمحمدی چهره فاضل و خدومی هستند که در وزارت کشور با صداقت به انجام وظیفه پرداختند».
وی افزود: «در روزگاری سخت خصوصا پیش از دولت نهم نیرنگ ، خدعه و فتنه در حوزه امنیت کشور دیده می‌شد و در آن شرایط پورمحمدی در دفاع از انقلاب و ولایت، تردیدی به خود راه نداد و در طول دولت نهم نیز تلاش کرد که کیفیت امنیت را در کشور ارتقا دهد و مناسبات سیاسی کشور را تدبیرمدیریت کند و با استفاده از نیروهای متدین و اصولگرا تلاش زیادی را در راستای تحقق اراده رییس جمهور عزیز کرد و فضای خوبی را در این ارتباط فراهم کرد».
محمدی زاده تصریح کرد: «یکی از مهمترین مسایلی که باید اشاره کرد اجرای منویات رییس‌جمهور مبنی بر ارتقا و جایگاه استانداری‌ها در حد یک نمایندگی است و در اداره وزارت کشور در استان‌ها باید به شان نمایندگی دولت در استان‌ها اشاره کرد که در این ارتباط آقای وزیر کشور تلاش زیادی کرد».
وی در ادامه گفت: «ما همه از صداقت، صبر و حوصله و صبوری و مسوولیت‌پذیری آقای پورمحمدی تشکر می‌کنیم آقای پورمحمدی در طول سه سال خدمت، خدمات ارزشمندی را انجام داد که برای ما به عنوان یک ذخیره با ارزش محسوب می‌شود».
استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: «از طرف دیگر ما در حال حاضر آغوش‌مان را برای چهره خدوم دیگری باز می‌کنیم؛ برادر عزیز آقای هاشمی که صداقت و صفا و تدبیر و دلسوزی از جمله خصوصیات وی است».
وی در پایان گفت: «برای ما آقای هاشمی به دلیل سوابق خوب امنیتی و تلاش و کوشش‌هایی که در طول تصدی خود در پست‌های مختلف داشته‌اند چهره‌ای ارزشمند است و ما امیدواریم که ایشان نیز در ارتقای هر چه بیشتر وزارت کشور و زیرمجموعه آن تلاش کند».

از اینکه پورمحمدی از وزارت کشور می رود متاسفم
بعد از اتمام سخنان استاندار خراسان رضوی علی لاریجانی در جایگاه حاضر شد و در ابتدای سخنانش گفت: «یکی از اعمال شاق، سخنرانی در مجالس ختم است». 
وی افزود: «در بدو ورود آقای پورمحمدی به وزارت کشور، بنده توفیق سخنرانی برای ایشان را داشتم؛ ولی از این‌که فرصت ایشان در این وزارتخانه کوتاه بود، متاسفم».
منتخب مردم قم در مجلس هشتم اظهار داشت:« پورمحمدی فردی لایق است و وزارت کشور هم وزارتخانه مهمی است اما برخی از وزارتخانه‌ها در کشور شأن استراتژیک دارند و تاثیر آن‌ها بسیار زیاد است، و در حقیقت قوه‌ی محرکه‌ی کشور محسوب می‌شوند که یکی از آن‌ها وزارت کشور است که این امر ناشی از تنوع کاری و جایگاه بالایی است که زیرمجموعه‌ی آن یعنی استانداران و فرمانداران دارند؛ به همین دلیل شخص وزیر کشور نیز باید متناسب با این جایگاه تعریف شود تا بتواند بار کار را به درستی به دوش بکشد».
وی خاطر نشان کرد: «وزیر کشور باید یک نگاه عمیق و یک نظریه‌ی صحیح و نو و متناسب با مقتضیات زمان نسبت به مسائل امنیتی داشته باشد چون امنیت یک مساله‌ی ساکن نیست، متناسب با آن باید روش‌ها نیز تغییر کند، وزیر کشور نیز باید نگاهی روشن و آگاه به مساله‌ی امنیت داشته باشد و بر ذهنیت قبلی خود جمود نداشته باشد، بلکه با نگاهی متناسب با مقتضیات زمان نسبت به مساله‌ی امنیت باعث ایجاد آرامش و امنیت و حفظ حریم مردم ‌شود».
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: «آقای پورمحمدی به دلیل سابقه‌ی تحصیل در حوزه و سابقه‌ای که در حوزه‌ی امنیت داشت، هم‌چنین تلفیق این دو و ذهنیت خلاق، روزآمدی را به عنوان صفتی مناسب به همراه خود و در واقع نگاهی تازه به مسائل داشت».
وی ادامه داد: «وزیر کشور باید رویکردی توسعه‌گرا نیز داشته باشد وزیر کشور اگر بخواهد جایگاه مناسب استراتژیک این وزارتخانه را حفظ کند باید یک نظریه‌ی توسعه‌گرا در ذهن خود ترسیم و این نظریه را به افراد زیرمجموعه‌ی خود القا کند؛ اما اگر خالی از این ذهن باشد، کشور کم‌کم به سمت رخوت پیش می‌رود؛ چرا که ما می‌دانیم وزارت کشور موتور حرکت پیشرفت در کشور است و اگر رخوت در این وزارتخانه ایجاد شود سایر دستگاه‌ها را نیز به خمودگی و رخوت تشویق می‌کند».
لاریجانی متذکر شد:« پورمحمدی فردی عقل‌گرا و توسعه‌گرا بود که نسبت به شرایط کشور واقع‌بین و برای خود دارای یک ذهنیت جاافتاده در امر توسعه است».
وی افزود:« آقای پورمحمدی سابقه‌ی اجرایی قوی و دانش خوبی نیز در علوم اسلامی دارد، هم‌چنین تحرک برای یافته‌های جدید، و این ویژگی‌ها از او فردی ساخته که علاقه‌مند به پیشرفت کشور و داشتن نظریه باشد؛ چرا که اگر یک مدیر استراتژیک، نظریه نداشته باشد، نمی‌تواند در راستای پیشرفت چندان موثر باشد».
منتخب مردم قم گفت:« وزیر کشور باید رویکردی درست نسبت به ایجاد وحدت ملی در کشور داشته باشد و اکنون به دلیل شرایطی که داریم به همگرایی و همدلی و وحدت ملی بیشتر نیاز داریم و در واقع به نظریه‌ای درست در راستای همگرایی و همبستگی برای ایجاد وحدت ملی نیازمندیم، به‌ویژه در شرایط فعلی و ضد این مساله یعنی تنگ‌نظری و ایجاد حلقه‌ی بسته برای مدیریت».
وی افزود: «یک مدیر استراتژیک باید یک تئوری درست برای نهادهای مدنی در کشور داشته باشد؛ زیرا یکی از لوازم مهم دموکراسی، ایجاد تشکیلات مدنی در کشور است و من متاسفم که برخی افراد فکر می‌کنند ایجاد تشکیلات مدنی، احزاب و سازمان‌هایی که باعث هرچه غنی‌ترشدن دموکراسی می‌شوند، اشکالی برای کشور هستند. من فکر می‌کنم این نگاه، نگاه عمیقی نیست. ما اگر می‌خواهیم مثلا برای انتخابات، مشارکت مردم پرشورتر و دقیق‌تر باشد باید نهادهای مدنی و بانشاط در کشور داشته باشیم و آقای پورمحمدی به واقع اعتقاد راسخی به وجود نهادهای مدنی داشت و این مساله را با جدیت دنبال می‌کرد».
لاریجانی خاطر نشان کرد:« آقای پورمحمدی سه سال با علاقه و تلاش زیاد در وزارت کشور حضور داشت و در واقع خدمت صادقانه کرد و من از ایشان تشکر می‌کنم. ما در شورای عالی امنیت ملی از نزدیک شاهد فعالیت‌های ایشان بودیم. ایشان در امور، دیدگاه و ذهنی نو داشتند و قطعا برای ایشان جاهای مختلفی در کشور هست که از خدمات و تجارب وی در آن جاها استفاده شود و امید است ایشان هرچه زودتر در جایگاه مناسب قرار گیرند؛ چرا که در دوران بلوغ کاری خود به سر می‌برند و باید از ایشان بهره‌ی مناسب را برد».

در انتخابات خیلی رنج کشیدم
پس از سخنان چند تن از مدعوین این مراسم نوبت به سخنان پایانی مصطفی پورمحمدی در جایگاه وزیر کشور رسید . پور محمدی سخنانش را با تشکر از همکارانش آغاز کرد و گفت:« با حضور در این مراسم بر بنده منت گذاشتند واین مراسم تجلیل از خدمت و خدمتگذاری و تکریم از بندگان خداست».»
وی افزود:« مهم این است که انسان در وضعیتی که قرار دارد سعی کند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد تا امروز فکر نمی کنم کاری را خودم انتخاب کرده باشم و از کاری هم با اراده خودم بیرون رفته باشم. فکر می کردم هر کجا که من مسوول شدم باید آن کار را به خوبی انجام دهم».
پورمحمدی اظهار کرد: «شوخی با یکی از دوستانی می کردم و گفتم اگر من مرده شور هم می‌شدم آنقدر خوب می‌شستم که امروز یک تکنیک مرده شوری را در کشور ارائه می دادم، کاری که در آن لحظه وظیفه ام بود هیچ ابایی نداشتم، به هر مسوولیتی در هر شرایطی تن دادم و سعی کردم کارم را خوب انجام دهم. امیدواریم برای هر کاری به اذن الهی بتوانم با این روحیه انجام وظیفه کنم . سعی می کنم هرچه تقدیر الهی باشد آنچه را که شایسته است و در توانم است تکلیف را ادا کنم و خدا را بی نهایت سپاسگذارم».
وی افزود: «خوشبختانه به خاطر اینکه نه در پذیرش مسوولیت ها و ترک آن دخیل نبودم، یکی از آرامش های روانی من این است که هیچ مشکل پاسخگویی ندارم. امیدوارم به اذن الهی این وضعیت همچنان ادامه پیدا کند».
وزیر سابق کشور اظهار داشت: «توفیق خدمت، توفیق بالایی است که خداوند به هر کس نصیب کند باید ارزش آن را بداند. امیدوارم تجربه هایی که در این دوره به دست آمده است مورد استفاده قرار گیرد و به کار آید و برای آقای هاشمی نیز راهگشا باشد».
وی اضافه کرد: «‌از رییس جمهور تشکر می کنم که چنین مجالی را فراهم کردند و به من اعتماد کردند ، من هم سعی کردم این اعتماد را به جا بیاورم و مضایقه نکردم . شب از روز نشناختم و سرپا برای پاسداری از این اعتماد و نعمتی که در اختیار من قرار گرفت، تلاش کردم».
پورمحمدی گفت: «باید فرهنگ خدمت را در کشور گسترش دهیم. برای این کار بسیار تلاش کردم و برای جا افتادن آن بسیار گفت و گو کردم. این فرهنگ با دستور العمل و بخش نامه جا نمی افتد، فرهنگ خدمت را باید جدی گرفت و نهادینه کرد. گسترده ترین نهاد اجرایی کشور وزارت کشور است، یک سوم مدیریت کشور در اختیار این وزارتخانه است و باید برای آن تلاش کرد. در کنار ایجاد فرهنگ خدمت احساس می کنم باید با نگاه مثبت این فضا را ایجاد کرد.»
وی ادامه داد:«برای توسعه فرهنگ باید تکریم کنیم و احترام بگذاریم و جایی اگر نیاز شد تلنگر هم بزنیم، اما بدانیم مخاطبان ما انسان هستند که باید با عقلانیت و منطق با آنها برخورد شود. فکر می کنم در این وادی باید زیاد حرف بزنیم و کاستی های زیادی داریم».
پورمحمدی تصریح کرد:« از حوزه کارشناسی خوبی برخورداریم، اما کشور را همچنان با نگاه کارشناسی اداره نمی کنیم، دیر نمی شود یک تصمیم با سه روز فاصله اتخاذ شود، اما خوب و پخته شده باشد؛ اما وقتی آن تصمیم شروع شد اجرا شود با قدرت کافی عمل شود حتی تصمیم ضعیف را نیز مدیران باید به آن پایبند باشند».
وی افزود:« تزلزل در تصمیم گیری سم مهلک برای کشور است و نهاد مدیریت را سست و پوک می کند، پس به کارشناسی باید بها دهیم و نهاد کارشناسی را باید تقویت کنیم. این نکته ای است که خواهش می کنم به عنوان قاعده اصلی و قاعده فعلی کشور به آن توجه شود که با دیکته و تحمیل پیش نمی رود.»
وزیر سابق کشور خاطر نشان کرد: « باید اصل قانون باشد. قانون در مقاطع فراوانی خود هدف است و وسیله نیست. نمی شود به بهای اجرای دستور دینی از قانون سر باز زد؛ ما قانون را شرع می دانیم. در نظام اسلامی باید سعی کنیم از قانون تفسیر آسان کنیم، باید سعی کنیم نظام دیوان سالاری معیوبمان را با تفسیر روان از قانون کم رنگ کنیم. این یکی از راههای اساسی خدمت بیشتر و انضباط بیشتر است».
وی افزود:« ‌نوآوری ،‌خلاقیت و ابتکارات جدید نیز مواردی بود که طرح شد. زمان به سرعت می گذرد، فرصت نداریم. اجرای سهمیه بندی سوخت، کارت هوشمند و رایانه ای کردن انتخابات و توسعه دولت الکترونیک و ... همیشه گفتیم فرصتها محدود است و البته فکر می کنم از فرصت هایمان خوب استفاده کردیم».
پور محمدی یاد آور شد:‌« درجلسه دولت دربحث خداحافظی گزارش‌هایی را دادیم و تلاش کردیم کارهای انجام شده تکمیل گردد در ارتباط با مقدمات کاربردی کردن کارت ملی تلاش کرده ام. چند بار به کمیسیون امنیت دفاعی دولت زنگ زدم و کارهای آن را پیگیری کردم . متن مفصلی برای مقام معظم رهبری در خصوص مسائل اصلی انتخابات و نگاه جدید نظام انتخابات کشور تهیه کردم و تحقیق کردم. امروز هم در شورای امنیت کشور در جلسه خداحافظی تصمیماتی گرفتیم که بسیار مهم بود. هفته پیش هم شورای اجتماعی کشور تصمیمات مهمی گرفت. لحظات را باید جدی گرفت و نگذاشت از دست برود؛ نوآوری ، سرعت و استفاده از فرصتها است».
وی تاکید کرد:« ‌نظام اجتماعی و سیاسی کشور باید شفاف باشد. مدیران باید در اتاق شیشه ای بنشینند و قابل تفسیر و برآورد و پیش بینی باشند. مدیر خلاق امروزی مدیر با برنامه و قابل پیش بینی است و عمل او در اتاق شیشه ای انجام می می‌شود. بحث حقوق اجتماعی ,عامه و اساسی است ما برای خودمان که نیستیم، هرکاری می کنیم باید برای مردم باشد. خود مردم نیز به ما اختیارات داده اند در حوزه امنیتی و اسرار نظامی حرف نمی زنیم و به کسی نمی گوییم، حق هم داریم اما اداره حکومت و امور حکومت از آن عامه مردم است و از حقوق عمومی است و باید شفاف و در اتاق شیشه ای و قابل پیش بینی و قابل محاسبه برای شهروندان باشد. این یک اصل اساسی است و باید به خصوص در وزارت کشور به آن توجه شود. تلاش کردم رفتار سیاسی و اجتماعی مان در وزارت کشور شفاف باشد. روز اول که آمدم گفتم قانون انتخابات را بازنویسی کنید آیین نامه سازمان های مردم نهاد را گفتیم سریع آماده کنند، قانون احزاب نیز همین طور، بسیاری از آیین نامه های انتخابات و همین طور آمار انتخاباتی . من این دوره محدودیت‌هایی داشته ام دوستان شورای نگهبان گفتند شاید قانون به ما اجازه ندهد اما من معتقد بودم بسیاری از اطلاعات را باید منتشر کرد و هیچ ضرری نمی‌کنیم همان مقداری هم که منتشر کردیم دیدیم به نفع ما است و این لازمه کار است. همین جا از دولت محترم خواهش می کنم بحث نظام انتخابات کشور و قانون احزاب و تشکل های مردم نهاد را که در دولت تصویب شده است را ابلاغ بفرمایند تا در دستور کار بیاید، باید به سمت قانونمند شدن و شفاف سازی رفتارها پیش برویم».
وی افزود:« ‌در حوزه امنیتی نیز دقت و مراقبت ویژه ای داریم اینجا حریمی نیست که هر کسی بتواند در آنجا به راحتی ورود پیدا کند شاکله و نظم خود را می خواهد. خوشبختانه کار ساز و کارهای خود را پیدا کرده است باید حریم آن را جدی بگیریم بدانیم این حریم آب مورد نیاز و حیات زندگی مردم است وباید آن را به خوبی و دقت و انضباط تعقیب کرد».
پورمحمدی گفت:« تعامل، همکاری و همگرایی در فعالیت های فرابخشی ،تقویت روحیه جمعی ،‌گذشت و حسن ظن جزو لوازم کار است، جزو مستحبات نیست. کار جمعی ، گذشت ، حوصله ، ایثار ، صبوری و تحمل می خواهد از حق خود گذشتن می خواهد . دنیا را هم نمی شود بدون کار جمعی اداره کرد. گذشت آن زمانی که اتوریته شخصی و کاریزماتیک وجود داشت؛ مدل دنیا مدل جمعی است. در حوزه مدیریتی کار جمعی روحیه جمعی می خواهد. تیم باید کار کند و لوازم فعالیت تیمی را باید به جا آورد. وزارت کشور باید نماد این همگرایی جمعی باشد.»
وی ادامه داد:« ما اگر معتقد هستیم مدیران اجرایی کشور هستیم لازمه‌اش سعه صدر است باید از خودمان شروع کنیم و شبکه اجرایی وزارت کشور و نهاد مدیریتی کشور را در این جهت به کار بگیریم.»
پورمحمدی اظهار داشت:« مدیریت در شرایط خاص به جسارت ویژه نیاز دارد بدون جسارت خیلی از کارها پیش نمی رود مدیر باید توان تصمیم گیری و اجرای قوی و به موقع داشته باشد. اگر فرصت‌اش بگذرد دیگر ارزش ندارد ، اما بدانید جسارت در جایگاه مدیریتی محاسبه می خواهد، جسارت به عنوان امر شخصی خیلی خوب است و نیاز و ضرورت است، اما در حوزه مدیریتی جسارت به همان اندازه که ارزش دارد، خطر هم دارد و در کنار جسارت که نیاز و ضرورت است، تدبیر و برنامه داشتن و محاسبه دقیق هم می خواهد، والا حتما منافع مردم و کشور را به مخاطره خواهد انداخت. نباید دقت و محاسبه فدای سرعت شود. به شدت عوامل روی هم تاثیر می گذارند یک لحظه چشم باز می کنیم می بینیم معادلات به هم ریخته است. درست است که دنیا، دنیای سرعت است، اما در کنار این سرعت دقیق ترین دستگاه های محاسباتی و اندازه گیری استفاده می شود ما مدیران باید به این مساله توجه کنیم.»
وی افزود:« ما به تعامل وسیع در حوزه های کلان مدیریتی کشور نیاز داریم. مجلس جایگاه بالا و ارزنده ای دارد دستگاه اجرایی در صورتی موفق است که بتواند همگرا با مجلس عمل کند . اینکه بگوییم مثلا من نکته ای گفتم و مجلس را سر جایش نشاندم، امتیاز نیست. یا مجلس بگوید من آمدم و توانستم حرف دولت را خفه کنم، این که مطلوبیت ندارد. حقوق همه محترم است اما اگر بخواهیم برای مردم کار کنیم و محصول مفید به جامعه ارائه دهیم در گروی تعامل است. من خرسندم که در تعامل با مجلس توانستم مدل قابل قبولی را ارائه دهم خیلی هم فشار آمد نمی خواهم چیزی در این رابطه بگویم، ولی فکر می کنم ارزش این تعامل را داشت. من الان حس مثبتی نسبت به نمایندگان دارم حتی عزیزی که من را به استیضاح و سوال کشاند سعی کردم تا به امروز لب به گلایه از هیچ کس باز نکنم، وظیفه خود را انجام داده ام. من هم ناپلئونی در مجلس رای آوردم اما وظیفه خود می دانستم با مجلس به عنوان نهاد مهم و تعیین کننده در کشور همکاری و همگرایی داشته باشم.ضرورت پیشرفت و خدمت و توسعه در کشور این است.»
پورمحمدی خاطر نشان کرد:« من در انتخابات خیلی رنج کشیدم و شاید هم نیاز نباشد بازگو کنم اما نیاز یک کار بزرگ و به فرجام رساندن آن تعامل ، هم زبانی و همراهی و از حق خود گذشتن است فکر می کنم باید این را نهادینه کنیم .»
وی اضافه کرد:‌« امروز افکار عمومی تعیین کننده است. همواره گفته ام از افکار عمومی و ابزار رسانه غفلت نکنیم رسانه باید در خدمت مدیریت باشد و باید برای پیشرفت کشور از مردم به ما تذکر بدهد و انتقاد کند و از ما توضیح و راهنمایی برای مردم ببرد. یک آمد و شد مثبت و موفق سعی کردیم این آمد وشد را در حوزه رسانه و افکار عمومی منطقی کنیم.»
وزیر سابق کشور در پایان گفت: « ایجاد صمیمیت و رفاقت اصلی است که باید به آن توجه کرد با رفاقت و صمیمت کار پیش می رود در همه عرصه های زندگی باید این موضوع به خوبی رعایت شود. حکما به خوبی گفته اند هزار دوست کم است و یک دشمن بسیار از همه سپاسگذارم و از اظهار لطف شان بی نهایت متشکرم. وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم... که در طریقت ما کافری است رنجیدن.»

این جابجایی برای بهینه سازی است
بعد از سخنان پایانی وزیر معزول کشور نوبت به معاون اول رییس‌جمهور رسید که پشت تریبون قرار گیرد . داوودی در ابتدای سخنانش گفت «: نقش وزارت کشور در پیشبرد امور و اهداف دولت بسیار مهم است».
پرویز داوودی اظهار داشت:« در واقع دولت نهم تلاش زیادی کرد که ارزش‌های انقلاب را بازخوانی و آنها را یادآوری کند و به عبارت دیگر، روحیه‌ی مقاومت را مجددا بازخوانی کند».
وی افزود:« شعار دولت نهم این بود که اگر قبل از این‌که وارد صحنه شویم از ترس مرگ بترسیم، حتما مرده‌ایم، پس باید با جدیت و تلاش وارد صحنه شد و مبارزه کرد که ان‌شاءالله به فضل الهی پیروز می‌شویم».
معاون اول رییس‌جمهور تصریح کرد:« دولت نهم با شجاعت و پشتوانه‌ی ملت در صحنه‌های بین‌المللی حضور یافت و اهداف و آرمان‌های انقلاب را مطرح کرد و نتیجه‌ی آن این شد که شاهد پیشرفت پرسرعت و تصاعد‌گونه‌ در موضوع هسته‌یی باشیم؛ در واقع تکیه‌ی ما بر این امر باعث شد استکبار جهانی در مواضع و موضوعات گوناگون و مختلف عقب‌نشینی کند».
وی ادامه داد:« وزارت کشوربه تنهایی یک دولت است و در واقع آن‌چه را دولت باید انجام دهد، باید به نوعی در سطحی کوچک‌تر انجام دهد».
داوودی گفت:« یکی از وظایف مهم و اساسی وزارت کشور برگزاری انتخابات و صیانت از آرای مردم است در واقع برگزاری انتخابات با حضور باشکوه مردم، پشتوانه‌ای ارزشمند برای جمهوریت نظام و دژ محکمی در دفاع از انقلاب و نظام است تا بتواند با شجاعت در صحنه‌های بین‌المللی مواضعش را مطرح کند و بایستد، و وزارت کشور در این حوزه نقش مهمی دارد».
وی افزود:« آوردن عدالت به متن مردم به عنوان یکی از مباحث مهم و اساسی که دولت نهم بر روی آن تاکید داشت و از مهم‌ترین ابزارهای عملیاتی‌کردن این ایده سفرهای استانی است».
معاون اول رییس‌جمهور یاد آور شد:« چه کسی مسوول اصلی و درگیر اصلی این سفرهاست، جز وزارت کشور و کارکنان متعهد و محترم و تلاش‌گر آن در استانداری‌ها». 
وی در ادامه با تشکر از کارکنان وزارت کشور و استانداران گفت:« ما در پیشبرد کارها به همدلی نیاز داریم. ما هنوز در اول راهیم و کارهای بزرگی باید انجام دهیم که بدون همدلی پیش نمی‌رود».
معاون اول رییس‌جمهور در ادامه از زحمات پورمحمدی قدردانی کرد و افزود:« اگر جابه‌جایی در این وزارتخانه در حال انجام است، نوعی بهینه کردن و یک جابه‌جایی در درون کارگزاران نظام برای بهتر استفاده کردن از نیروها در موقعیت‌های مختلف است، در واقع بهترین تشخیص را رییس‌جمهور با جمع‌آوری اطلاعات لازم و مناسب انجام می‌دهند و این جابه‌جایی به این معنا نیست که خدای نکرده ضعفی در آقای پورمحمدی بوده است».
وی افزود:« من از آقای پورمحمدی به خاطر سعه صدر و خوش‌اخلاقی‌شان در تمام امور تشکر می‌کنم».

اقدامات پورمحمدی را دنبال می کنم
در پایان این مراسم سرپرست جدید وزارت کشور به ایراد سخنانی پرداخت و گفت:« خدا را شکر می‌کنم. نمی‌دانم چه کار خوبی انجام داده‌ام و دعای خیر چه کسی پشت سر ما بوده است که در ایام شهادت حضرت امیر (ع) توفیق حضور در وزارت کشور را پیدا کردم و امروز هم در روز شهادت حضرت فاطمه (س) همسر این عزیز، توفیق پیدا کردم در محضر شما شرفیاب شوم».
مهدی هاشمی افزود:« از اشکالاتی که در برگزاری برنامه پیش آمد و جسارتی که به محضر عزیزان شد عذرخواهی می‌کنم. امیدوارم بتوانم این مساله را جبران و برطرف کنم».
وی در پایان گفت: «از استاد خودم و سرور عزیز، جناب حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی تقدیر و تشکر دارم. درس‌های زیادی از ایشان یاد گرفتیم، امیدوارم بتوانیم اقداماتی که ایشان پایه‌گذاری کردند دنبال و اهداف انقلاب اسلامی، انقلابی که ریشه در دین ما دارد و اهداف دولت نهم را با همکاری شما پی‌گیری کنیم».

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet