هدر موبایل
1389/06/30 15:02:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
میبدی‌نژاد:

عدم اعتماد به آژانس و آمریکا، ایران را مجاب به تامین سوخت 20 درصد می‌کند

**نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در خانه ملت با اشاره به‌اینکه غنی سازی حق مسلم ایران است، گفت: تا زمانی که حسن نیتی از ناحیه آمریکا و آژانس مشاهده نشده است، خودمان باید به سوخت ۳.۵ و ۲۰ درصد مورد نیاز را تامین خواهیم کرد

غلامعلی میبدی نژاد در گفت‌وگو با فارس در خصوص بهره برداری کامل از نیروگاه بوشهر گفت: قرارداد احداث نیروگاه بوشهر در سال 1355 با شرکتی آلمانی به نام «اختیش» بسته شد و از آن زمان کار احداث دو رآکتور از پنج رآکتور نیروگاه بوشهر آغاز شد.

وی ادامه داد: با اوجگیری انقلاب و به ثمر رسیدن آن در سال 1357،طرف آلمانی با توجه به شرایط کشور و در حالی که راکتور شماره یک بیش از 65 درصد پیشرفت داشت، تصمیم به ترک عملیات ساخت نیروگاه گرفت.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در خانه ملت با ذکر این نکته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، طرف آلمانی تقاضای ایران برای ادامه فعالیت در جهت تکمیل نیروگاه بوشهر را رد کرد، تصریح کرد: در این شرایط ایران محبور شد برای ادامه ساخت نیروگاه با روسیه قرارداد امضا کند.

وی با اشاره به شرایط نیروگاه بوشهر در دوران جنگ تحمیلی اظهارداشت: نیروهای عراقی در شرایط جنگ همه روزه با نیت بمباران هوایی نیروگاه وارد خاک ایران می شدند.

میبدی نژاد با اشاره به مقاومت پایگاه هوایی و دیگر تاسیسات پدافند بوشهر که مانع از موفقیت جنگنده‌های عراقی شدند، گفت: بعد از پذیرش قطعنامه، عراق از فرصت آتش بس سوء استفاده کرد و رآکتور شماره یک را که دارای بیشترین پیشرفت بود مورد حمله موشکی قرار داد.

وی با ذکر خسارات این بمباران هوایی گفت: در این حمله کره رآکتور شماره یک که حساس‌ترین بخش هر رآکتوری است آسیب وارد شد که بعد از جنگ کار مرمت بر اساس قراردادی به روس‌ها واگذار شد.

این نماینده مجلس هشتم ادامه داد: در دوران فعالیت روس‌ها به رغم تحریم‌ها، پیشرفت کار سرعت زیادی داشت و با به کارگیری نیروهای توانمند داخلی و متخصصان روس از حدود یک سال قبل در قلب رآکتور سوخت مجازی قرار داده شد.

وی تصریح کرد: بعد از سوختگیری مجازی و موفقیتت‌های مختلف، اصلی به جای سوخت مجازی جاسازی شد.

میبدی نژاد تاکید کرد: شروع کار نیروگاه از شهریور ماه کلید خورد و از نیمه آبان ماه عملا برق تولیدی این نیروگاه که 1000 مگاوات است به شبکه سراسری وارد خواهد شد.

وی با اظهار امیدواری به این که در آینده نیز شاهد عقد قرارداد برای راه اندازی رآکتور دیگر این نیروگاه باشیم، تصریح کرد: این رآکتور مراحل نهایی اش را با انجام تست‌های مختلف طی کرده و روسیه به ایران به عنوان کارفرما تعهد راه اندازی داده بود و اگر بنابر دلیلی این کار توسط روس‌ها انجام نمی شد، نیروهای متخصص و توانمند داخلی با توجه به تجربه‌های اکتسابی آمادگی پیش بردن این نیروگاه را داشتند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس هشتم با تاکید بر اینکه برای روسیه زیبنده نبود که به تعهداتش در قبال ایران عمل نکند، گفت: روس‌ها در صورت عمل نکردن به تعهدات خود با توجه به برنامه ای که برای تولید 20 هزار مگاوات برق هسته ای داریم فرصت حضور در مناقصات بعدی ایران برای نیروگاه‌های هسته ای دیگری که در سطح کشور در دست احداث داریم را از دست می دهند.

وی پیرامون پیشنهاد مذاکره آمریکا برای تامین سوخت در قبال تعلیق غنی سازی گفت: به این پیشنهاد پاسخ مناسبی از طرف رهبری در دیدار با مسئولان داده شد و همانطوری که ایشان گفتند ما اعتماد و اطمینانی برای تامین سوخت نسبت به استکبار نخواهیم داشت.

میبدی نژاد ادامه داد: اگر آمریکا و آژانس بین المللی اتمی می خواستند به تعهداتشان نسبت به ایران عمل کنند، سوخت نیروگاه تحقیقاتی تهران را که بسیار کم بود، تامین می‌کردند.

وی به گزارش اخیر آژانس اشاره کرد و افزود: عدم پیگیری آمریکا و آژانس بین المللی به تعهدات خود نشان داد که آنها هیچ تضمینی برای تامین سوخت سایر نیروگاه‌ها ندارند.

نماینده مردم بوشهر در مجلس ادامه داد: تا زمانی که حسن نیتی از ناحیه آمریکا و آژانس مشاهده نشده است، خودمان باید به سوخت 3.5 و 20 درصد مورد نیاز را تامین خواهیم کرد.

وی در پایان غنی سازی را حق مسلم ایران دانست و تاکید کرد: همانطوری که برای تولید سوخت 3.5 درصد در کشور توانایی بود و نطر به این که عضو ان پی تی هستیم لذا مجاز هستیم که سوخت 20 درصد را نیز خودمان تامین کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet