هدر موبایل
1389/06/30 16:47:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
فاضل موسوی مطرح کرد:

اشتباه در اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها قابل جبران نیست

**عضو کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه نمایندگان مجلس اطلاع دقیقی از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها ندارند، گفت: هیچ کارشناس اقتصادی در داخل یا خارج مجلس این گفته را که از روز اول اجرای طرح هدفمندکردن یارانه ها زندگی مردم بهبود خواهد یافت، تایید نمی کند.

فاضل موسوی در گفتگو با مهر، درخصوص هدفمند کردن یارانه ها و شرایط مردم در حین اجرای این قانون اظهارداشت: واقعیت این است که باید روند اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها در یک مقوله علمی مشخص باشد و به مردم توضیح داده شود که در صورت اجرای چه برنامه ای نتیجه چه خواهد شد.

وی درباره اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه وضع زندگی مردم از همان روز اول اجرای طرح هدفمندی یارانه ها بهبود می یابد ، افزود: هیچ کارشناس اقتصادی در داخل یا خارج مجلس این گفته را که از روز اول اجرای طرح هدفمندکردن یارانه ها زندگی مردم بهبود خواهد یافت، تایید نمی کند.

موسوی گفت: علت تایید نشدن این سخن هم این است که با هیچ مقوله علمی جور در نمی آید که در گرفتن یارانه از مردم وضعیت زندگی آنان از همان زمان اول بهبود یابد.

عضو کمیسیون اصل نود مجلس تصریح کرد: اگر شخصی از دولت توانست عده ای از کارشناسان اقتصادی را متقاعد کند که چنین حرفی درست است ما هم خواهیم پذیرفت و آن گاه به مردم هم چنین می گوییم.

وی ادامه داد: به همان میزان اطلاعات کمی که از اقتصاد داریم ، خروجی هدفمند کردن یارانه ها در ابتدای کار چیزی نمی شود که از سوی آقای رئیس جمهور مطرح شده است.

موسوی گفت: ما در مجلس باید جوابگوی مردم باشیم و اگر خدای نکرده این طرح در ابعادی ناموفق باشد، تمام نظام باید جوابگو باشد بنابراین بهتر است دولت به روشنی روند اجرای طرح را برای مردم بازگو کند و از واقعیات سخن بگویند.

نماینده خدابنده افزود: تمام آرزوی ما اجرای درست این طرح است اما شخص بنده متحیرم که چرا از مقولاتی سخن گفته می شود که مردم دچار سرگردانی می شوند ، ما نه می توانیم برای اجرای این طرح سیاه نمایی کنیم نه باید موضوع را به گونه ای برای مردم مطرح کنیم که گویی هیچ تبعاتی در زندگی آنان نخواهد داشت.

وی گفت: اگر درآمد 20 هزار میلیارد تومانی دولت که قرار است در نیمه دوم سال از هدفمند کردن یارانه ها اخذ کند به درستی هزینه نشود تبعات آن 4 - 5 برابر این مبلغ برای کشور خواهد بود واصلا جمع شدنی نیست.

موسوی ادامه داد: درست است که مجلس با دولت در این زمینه مدارا می کند ، اما بحث هنوز برای ما کاملا روشن نیست و از روند اجرا به طور کامل مطلع نیستیم. یکی از دلایل هم این است که به برخی وعده های داده شده عمل نشده است به عنوان مثال قرار بود دو ماه قبل از اجرای طرح، به حساب مردم پول واریز شود آیا چنین شد؟

وی تصریح کرد: اگر این طرح قرار است اجرایی شود دولت باید بگوید در کدام قسمت تشکیلات اقتصادی برنامه ریزی مدونی صورت گرفته است. اگر ابتدا به طور آزمایشی قرار بود در دو- سه استان کار اجرایی شود چرا آن را به اتمام نرساندند تا نتیجه مشخص شود؟ زندگی مردم و نظام شوخی نیست که یکباره بنشینم و بگوییم چنین و چنان می کنیم و به عواقب آن فکر نکنیم.

موسوی یادآور شد: دولت باید مردم، ائمه جمعه، نمایندگان مجلس، رسانه ها و خبرنگاران را متقاعد کند که هدفمند کردن یارانه ها با این ابزار و با این روش به سود مردم است آنگاه همه مردم خود در این طرح همکاری خواهند کرد.

عضوکمیسیون اصل نود مجلس گفت: من به عنوان نماینده مجلس هنوز مطمئن نیستم که این طرح اجرایی خواهد شد یا خیر زیرا آنچه خروجی است برای ما مبهم است اگر برای ما ابعاد اجرای آن روشن شود با تمام توان همکاری خواهیم کرد.

وی گفت: مردم در شرایط فعلی هنوز آمادگی اجرای طرح را پیدا نکرده اند و نمونه آن قبوض برقی بود که در استان مازندران صادر شد و استان را بهم ریخت و موجب گله مندی شد.

موسوی تصریح کرد: معتقدم آدمهای زمینی اعم از نمایندگان مجلس، مردم، خبرنگاران، مسئولان دولتی، و کارشناسان اقتصادی  از نحوه اجرا به درستی خبر ندارند، شاید آقای رئیس جمهور با ملائک قرار است این طرح را اجرا کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet