ایام محرم 1398
1389/06/31 09:02:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از عبدالرضا ترابی

رشداقتصادی کشورمان به حد مطلوب نرسیده است

**"عبدالرضا ترابی "نماینده گرمسار در یادداشتی که در اختیار هفته نامه کویر قرار داده بابیان اینکه پیش از آنکه بخواهیم بگوییم سرمایه‌گذاری خارجی یکی از موارد مهم رشد اقتصادی برای همه کشورهاست و پیش از آنکه درباره اهمیت حضور ایران در این همایش حرفی به میان بیاوریم لازم است درباره اقتصاد چین و اهمیت مبادلات تجاری‌مان با این کشور صحبت کنیم.

وی در این یادداشت آورده است ،چین یکی از کشورهایی است که با رشد اقتصادی سالانه بیش از 5 درصد در دنیا پیشتاز است، با داشتن جمعیتی بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون نفر توانسته سیستم اقتصادی کمونیستی که از قبل بر این کشور حاکم بود را با سرمایه‌داری ترکیب کند و با یک تیر دو هدف بزند. یعنی هم سیستم کمونیستی را حفظ کرده است و هم اینکه دروازه‌های خودش را به روی سرمایه‌داری خارجی باز کرده و توانسته اکثر جمعیتش را مشغول به کار کند و نرخ رشد و اشتغال بالایی را در کشورش ایجاد کند به طوری که نرخ بیکاری در این کشور به نسبت جمعیتش بسیار پایین است. توانسته است در تمام زمینه‌های اقتصادی اعم از تولید دستگاه‌های فنی تا مونتاژ کالا با قمیت بسیار ارزان پیشتاز باشد. بسیاری از کشورها به خاطر اینکه دستمزد نیروی کار در چین ارزان است بیشتر تولیداتشان را در کشور چین تحت لیسانس آنها- مجوزی که آنها می‌دهند- تولید می‌کنند. صادرات این کشور هم در دنیا حرف اول را می‌زند. غرض از این مقدمه‌چینی آن بود که بگوییم ایران که با این کشور مبادلات تجاری بالا دارد باید از این فرصت‌ها برای جذب سرمایه‌گذار خارجی استفاده کند.

برای رسیدن به رشد اقتصادی مطلوب و برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز 20 ساله حداقل باید چیزی حدود 1000 میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشیم. رشد اقتصادی ما در حال حاضر به حد مطلوبی که می‌خواهیم و در سند چشم‌انداز پیش‌بینی شده، نرسیده است؛ علیرغم اینکه بانک مرکزی اعلام می‌کند تورم به پایین‌تر سطح خود رسیده است به اعتقاد ما، این تورم توأم با رکود اقتصادی است و این تورم، تورمی نیستی که مردم با آن دست به گریبان هستند. تورم بیش از این‌هاست. قیمت کالاهای اساسی مثل گوشت، برنج، چای و به خصوص کرایه مسکن از حد معمول رفته بالا و تورم در این‌ها کاملاً مشهود است. اگر کشور بخواهد رشد بکند باید جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشد. به هر حال در یک کشور بازار کار و سرمایه چرخش پیدا می‌کند و رونق می‌گیرد اما متأسفانه الان با رکود مواجه هستیم و این رکود بدان معناست که ما نتوانسته‌ایم جذب سرمایه‌گذار خارجی داشته باشیم.

اگر قرار باشد رشد اقتصادی ما به همان حد مطلوبی که در سند چشم‌انداز پیش‌بینی شده است برسد باید جذب سرمایه‌گذار خارجی داشته باشیم و همایش سرمایه‌گذاری خارجی فرصت خوبی است که ایران پتانسیل‌های جذب سرمایه گذارش را به چین و سایر کشورها معرفی کند. از سوی دیگر حضور نمایندگان بخش خصوصی در این همایش می‌تواند فرصت مذاکره را با سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران دیگر کشورها باز کند.

این مبادلات تجاری با چین و جذب سرمایه‌گذاری خارجی یک فرصت است اما از سوی دیگر ما در مبادلات اقتصادی با چین با یک آفت روبه‌رو هستیم که باید مورد توجه قرار گرفته و جلوی این آفت گرفته شود. این آفت گرایش واردکنندگان ما به خرید کالاهای ارزان قیمت چین و وارد آنها به کشور است. ما قبول داریم که در بحث‌های تجاری و ارتباط اقتصادی و تجاری با چین تراز منفی داریم. یعنی بیشتر وارد و کمتر صادر می‌کنیم. ما این تراز را باید مثبت کنیم. ما از دولت خواسته‌ایم به جنس‌های بنجل و جنس‌هایی که واقعاً کیفیت پایین دارد اجازه ورود ندهد. چین امروز چند نوع کالا وارد می‌کند.

کالاهای قیمت پایین، قیمت متوسط و قیمت بالا. این کشور کالاهای قیمت متوسط و بالای خود را به کشورهای اروپایی صادر می‌کند ولی واردکنندگان ما و کسانی که کارت بازرگانی دارند برای اینکه سود بیشتر ببرند جنس‌های قیمت پایین و بنجل چین را وارد کرده و به قیمت جنس‌های درجه یک می‌فروشد. در اینجا چین  مقصر نیست. واردکنندگان ما، استاندارما و کمرگ ما مقصر هستند. دولت باید در این زمینه مدیریت کند و نگذارد این جنس‌های با کیفیت پایین وارد کشور شود. به هر حال ما به جهت اینکه با اروپا مبادلات تجاری آنچنان نداریم مجبور به افزایش مبادلات تجاری با چین هستیم. چین به هر حال کشوری است که نفت ما را می‌خرد و کالای تجاری از آنها وارد می‌کنیم اما اگر دقت نکنیم آنها هم سود خودشان را می‌خواهند در این مبادلات ببرند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet